Ολυμπιακός – Μπενφίκα 1-0

Στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του UEFA Champions League ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Μπενφίκα και πήρε τη νίκη με 1-0.

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στη φάση των 16 του UEFA Champions League έκανε ο Θρύλος! Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε στο «Γ. Καραϊσκάκης», επικρατώντας με 1-0 της Μπενφίκα για την τέταρτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων χάρη σε γκολ του Κώστα Μανωλά στο 13ο λεπτό.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού είχε αλλαγές, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Ο Σαλίνο ήταν δεξιά στην άμυνα, ο Χολέβας αριστερά και το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεταν οι Σιόβας και Μανωλάς. Ο Σάμαρης και ο Μανιάτης ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, με τον Σαμπού Γιαταμπαρέ να βγαίνει από δεξιά και τον Νταβίδ Φουστέρ από αριστερά. Ο Σαβιόλα ήταν «ελεύθερος» επιθετικός, πίσω από τον μοναδικό «καθαρόαιμο» σέντερ φορ, τον Κώστα Μήτρογλου.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν ιδανικό για τον Θρύλο. Η Μπενφίκα έβγαλε σε αυτό το διάστημα δύο τετ-α-τετ, επικίνδυνα για την εστία του Ρομπέρτο. Στο 6’ ο Όσκαρ Καρντόσο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά είδε τον Ισπανό τερματοφύλακα να αποκρούει. Το ίδιο έκανε στο 8’, σε προσπάθεια αυτή την φορά του Μάρκοβιτς!

Δεν πέρασε πολλή ώρα και ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Καλύτερα του αναμενόμενου, μάλιστα, με γκολ! Ο Χολέβας πήρε θέση να εκτελέσει κόρνερ, στο 13’, από αριστερά. Το χτύπημά του έφερε την μπάλα λίγο πιο μπροστά από το σημείο του πέναλτι, εκεί όπου ερχόταν με… φόρα ο Κώστας Μανωλάς. Ο Έλληνας σέντερ μπακ «κάρφωσε» με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα του Αρτούρ και έκανε το 1-0 για τον Θρύλο! Η ομάδα μας ήταν πλέον σε θέση οδηγού.

Η Μπενφίκα προσπάθησε άμεσα να ξαναμπεί στο ματς, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έπεσε θύμα της… ευφορίας που έφερε το 1-0! Αντίθετα, οι παίκτες κράτησαν την ψυχραιμία τους και προσπάθησαν όχι μόνο να διαχειριστούν το προβάδισμα, αλλά και να το αυξήσουν. Στο 25’ ο Μήτρογλου μπήκε στην περιοχή, έκανε σουτ με το αριστερό και είδε την μπάλα να φεύγει ψηλά πάνω από την εστία του Αρτούρ. Στο 30’ ο Ρομπέρτο γέμισε, ο Μήτρογλου πίεσε τον Λουιζάο στην αμυντική γραμμή της Μπενφίκα και από την κεφαλιά του Βραζιλιάνου, η μπάλα στρώθηκε στον Γιαταμπαρέ. Εκείνος στόπαρε και επιχείρησε κατευθείαν με το δεξί να αιφνιδιάσει από 30-35 μέτρα τον Αρτούρ. Αστόχησε, όμως, για λίγο και δεν τα κατάφερε.

Το πρώτο μέρος κυλούσε με αρκετό άγχος για την Μπενφίκα, η οποία πλέον έβλεπε τα πράγματα στην υπόθεση πρόκριση να δυσκολεύουν αρκετά. Ο Ολυμπιακός έκανε το παιχνίδι του, κρατούσε την μπάλα στα πόδια του και προσπαθούσε να φτάσει στο 2-0. Ο εκνευρισμός των Πορτογάλων ήταν εμφανής και στα μαρκαρίσματά τους. Κίτρινη στον Μάτιτς για μαρκάρισμα από πίσω στον Σαβιόλα, κίτρινη στον Μάξι για θέατρο, προκειμένου να εκβιάσει φάουλ κοντά στην περιοχή και πάει λέγοντας…

Στο 44’ ο Χοσέ Χολέβας, ιδιαίτερα ανεβασμένος μετά και την επίτευξη του γκολ από δική του ασίστ, μπήκε από αριστερά στην περιοχή και γύρισε παράλληλα, για τον Γιαταμπαρέ, ο οποίος «έκοψε» στο πρώτο δοκάρι. Από την προβολή του Αφρικανού η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Αρτούρ, κάνοντας τους θεατές να πεταχτούν από τις θέσεις τους! Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τον Ολυμπιακό να έχει κάνει ό,τι ακριβώς χρειάζεται, προκειμένου να βρεθεί μπροστά στο σκορ και να διατηρηθεί εκεί.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Χαβιέρ Σαβιόλα πέρασε ο Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ. Στόχος του κ. Μίτσελ, στην ανάγνωση αυτής της αλλαγής, ήταν το «κλείδωμα» του κέντρου, με τον Αργεντινό να αναλαμβάνει να κρατήσει την μπάλα και να συνδέσει καλύτερα την άμυνα του Ολυμπιακού με την επίθεση. Ακόμη, δε, και να σκοράρει, αν του δινόταν η ευκαιρία, όπως στη Λισαβόνα. Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Μάρκοβιτς σούταρε στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, και ο Ρομπέρτο ενστικτωδώς απέκρουσε, κάνοντας υπέροχη προσπάθεια! Ο Ισπανός άσος έκανε το ίδιο σε καλή προσπάθεια του Σίλβιο στο 54’. Ο Ρομπέρτο έδειχνε σε καλή φόρμα, σταθερός και έτοιμος για κάθε κίνδυνο. Στο 56’ ο κ. Μίτσελ έριξε στο ματς τον Εντινγκά και απέσυρε τον Γιαταμπαρέ, προκειμένου να «δέσει» ακόμη περισσότερο το κέντρο του. Ο Ολυμπιακός δεν κρατούσε πολύ την μπάλα και αυτό ήταν πρόβλημα, με την Μπενφίκα να έχει μπει στην επανάληψη… ανεβασμένη.

Από τη σέντρα του «Τσόρι» στο 62’ ο Μάξι παραχώρησε κόρνερ, φοβούμενος τα χειρότερα, καθώς ο Φουστέρ ερχόταν από πίσω απειλητικά. Στην εξέλιξη της φάσης και μετά την εκτέλεση, η μπάλα έφτασε στον Ντομίνγκεζ, ο οποίος έκανε σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κοίταξε περισσότερο την άμυνά του και λιγότερο το να σκοράρει για δεύτερη φορά. Το αναζήτησε αυτό με αντεπιθέσεις.Η Μπενφίκα είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της και ο Ολυμπιακός οργανωνόταν στην άμυνα, για να διατηρήσει το προβάδισμά του. Με επιτυχία, μέχρι το 75’. Σε εκείνο το σημείο ο κ. Μίτσελ έκλεισε τις αλλαγές του, βάζοντας τον Μπονγκ, αντί του Φουστέρ. Ο Καμερουνέζος πέρασε μπακ στην αριστερή πτέρυγα και χαφ πήγε ο Χολέβας. Θα έμενε εκεί για το υπόλοιπο του αγώνα, με τον Μανιάτη να διατηρείται στην άλλη πλευρά, μπροστά από τον Σαλίνο. Ο Ρομπέρτο έκανε ξανά μία… μικρή επίδειξη των αντανακλαστικών του στο 78’, σε σουτ από πολύ κοντινή απόσταση του Φιλίπ Τζούριτσιτς και κράτησε το 1-0!

Στα λεπτά που απέμεναν η Μπενφίκα προσπάθησε για το γκολ που θα της επέτρεπε να φύγει έστω με τον βαθμό, αλλά ο Ολυμπιακός ανέκοψε της προσπάθειες των παικτών της όποτε χρειάστηκε κι από την πλευρά του συνέχισε με πάθος να «κυνηγά» και δεύτερο τέρμα.

Ο Χολέβας έκανε στο 87` το μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, με τον Τζούριτσιτς να κάνει το πλασέ, αλλά τον Ρομπέρτο να δηλώνει για άλλη μία φορά «παρών».

Οι Πορτογάλοι συνέχισαν να προσπαθούν με σκληρά μαρκαρίσματα να σταματήσουν τους «ερυθρόλευκους», αλλά ήταν οι τελευταίοι που βρέθηκαν πολύ κοντά και στο δεύτερο γκολ, όμως ο Σαλίνο έπειτα από εξαιρετική κούρσα δεν κατάφερε να νικήσει τον Αρτούρ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Λίγο σημασία είχε, όμως, αυτό, καθώς λίγο αργότερα ο διαιτητής του αγώνα σφύριξε τη λήξη της αναμέτρησης, «σφραγίζοντας» μίας σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση στις 16 κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέβας, Μανωλάς, Σιόβας, Σάμαρης, Μανιάτης, Γιαταμπαρέ (56’ Εντινγκά), Φουστέρ (74’ Μπονγκ), Σαβιόλα (46’ Ντομίνγκεζ), Μήτρογλου.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Αρτούρ, Μάξι, Λουιζάο, Γκαράι, Σίλβιο, Μάτιτς, Πέρεζ, Γκαϊτάν, Αμορίμ (79’ Καβαλέιρο), Μάρκοβιτς (74’ Τζούριτσιτς), Καρντόσο (70’ Λίμα).

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 13’ Μανωλάς / –
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντ. Σκόμινα (Σλοβενία)
ΒΟΗΘΟΙ: Μ. Ζούνιτς, Μπ. Ούι (Σλοβενία)
ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΒΟΗΘΟΙ: Ρ. Πόνις, Ντ. Πέριτς (Σλοβενία)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Πρ. Αρχάρ (Σλοβενία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38’ Γιαταμπαρέ, 85’ Ρομπέρτο, 89` Εντινγκά, 90`+2 Ντομίνγκεζ / 33’ Μάξι, 37’ Μάτιτς, 42’ Αμορίμ