ΡομαΟΝ για τα αστέρια!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 της Ριέκα και βρίσκεται 90 λεπτά μακριά από την πρόκριση στους ομίλους του UEFA Champions League.

Παίζοντας με μαχητικότητα, πάθος, θέληση και δείχνοντας ανωτερότητα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 της Ριέκα, ένα σκορ που δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της ομάδας μας στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Ο Θρύλος έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο, δημιούργησε σωρεία ευκαιριών, αλλά η μπάλα δεν τον… ήθελε και πλέον στη ρεβάνς την ερχόμενη Τρίτη (22/8) θα πάει στην Κροατία για να σφραγίσει την πρόκριση στους ομίλους του UEFA Champions League. Σκόρερ για την ομάδα μας ήταν οι Οφόε (66’) και Ρομαό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Μπέσνικ Χάσι παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Καπίνο ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα αριστερά ήταν ο Κούτρης, δεξιά ο Ελαμπντελαουί και στόπερ οι Ρομαό και Ρέτσος. Ο Ζιλέ με τον Οφόε άρχισαν ως κεντρικοί μέσοι, ενώ ως «δεκάρι» μπροστά τους, ήταν ο Μάριν. Ο Σεμπά άρχισε αριστερά, ο Καρσελά δεξιά και ο Μπεν ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς παίζοντας δυναμικά. Μπήκε με διάθεση να πιέσει και να κλείσει από νωρίς τη Ριέκα στα καρέ της. Με τον Οφόε και τον Ζιλέ να φτιάχνουν πολύ το παιχνίδι από «πίσω», ο Μάριν είχε την ευκαιρία να κινείται πιο ελεύθερα και να ελίσσεται, παίρνοντας μαζί του την άμυνα και δίνοντας χώρο στους ακραίους να κινηθούν πιο κεντρικά και να «πλαισιώσουν» καλύτερα τον Μπεν. Τόσο ο Σεμπά, όσο και ο Καρσελά, άλλαζαν συχνά-πυκνά πλευρές και έμπαιναν προς τα μέσα, με ανάποδο πόδι, φτιάχνοντας υπεραριθμία και πιέζοντας την άμυνα της Ριέκα.

Ένα άλλο «τρικ», το οποίο ο Μπέσνικ Χάσι δοκίμαζε, ήταν να τραβά τον Μάριν στα άκρα. Ιδιαίτερα δεξιά, με αποτέλεσμα ο Γερμανός να αλλάζει θέση με τον Καρσελά, ο οποίος έμπαινε προς τον άξονα και γινόταν «δεύτερος» φορ. Το ίδιο έκανε και ο Σεμπά, ο οποίος πολύ λιγότερο έπαιζε επάνω στη γραμμή. Η Ριέκα είχε παθητικό ρόλο στο ματς. Ήταν δεδομένο ότι θα έπαιζαν λίγο πιο κλειστά οι Κροάτες, αφού έχουν και το δεύτερο ματς στην έδρα τους, την επόμενη εβδομάδα. Έτσι, πρώτο τους μέλημα ήταν να μη δεχθούν γκολ. Υπήρχαν διαστήματα στο ματς, κατά τα οποία και οι 11 φιλοξενούμενοι έπαιζαν πίσω από τη σέντρα και προς την περιοχή τους!

Ο Ολυμπιακός έχασε, στο πρώτο μέρος, πολλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Το πλάνο της ομάδας μας λειτουργούσε καλά, αλλά δεν ερχόταν το γκολ. Ο νόμος του ποδοσφαίρου υπαγορεύει πως οι χαμένες ευκαιρίες του ενός γίνονται… γκολ του άλλου και έτσι, σε μία φάση που όχι μόνο δεν προμήνυε κίνδυνο, αλλά το αντίθετο, οι Κροάτες μπήκαν μπροστά στο σκορ, με ένα ξαφνικό σουτ. Σε ένα κακό, χρονικά, σημείο, για τον Ολυμπιακό, η Ριέκα ήταν εκείνη που πήρε προβάδισμα και ανάγκασε την ομάδα μας να ανοιχτεί ακόμη περισσότερο. Αμέσως ο Ολυμπιακός έχασε νέα ευκαιρία, ωστόσο πλέον χρειαζόταν προσοχή στα μετόπισθεν, προκειμένου η ομάδα μας να μη βρεθεί προ -ακόμη πιο- απρόσμενων, κακών, εκπλήξεων.

Με 9 προσπάθειες συνολικά στο πρώτο ημίχρονο, 4 προς την εστία, αλλά και 61% κατοχή υπέρ του, ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν έπρεπε να βρίσκεται πίσω στο σκορ, με τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά έπρεπε να νικάει -τουλάχιστον- με δύο ή τρία γκολ διαφορά. Η ατυχία, στερούσε από την ομάδα μας τη δυνατότητα να κρατά την τύχη στα χέρια της. Το 0-1 αυτό, του πρώτου ημιχρόνου, ήταν πέρα για πέρα άδικο και πλέον, ο Θρύλος είχε μπροστά του 45 λεπτά, προκειμένου να φτάσει -αρχικά- στην ισοφάριση και -εν συνεχεία- στη νίκη. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας μπήκε δίχως αλλαγή. Ούτε στη σύνθεσή της, αλλά ούτε και στην επιθετική της διάθεση.

Καρσελά και Μάριν ήταν πολύ κινητικοί, στο πρώτο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Μπεν έβγαινε αρκετά από την περιοχή, προκειμένου να ελευθερώσει περισσότερους χώρους για Σεμπά και Καρσελά, ενώ ούτως ή άλλως αυτό είναι το στιλ παιχνιδιού του, το οποίο ο Μπέσνικ Χάσι προσπαθεί να εκμεταλλεύεται στο έπακρο. Με το πέρας 10 λεπτών, από τη σέντρα της επανάληψης, ο Ολυμπιακός είχε χάσει μια-δυο καλές ευκαιρίες, αλλά συνέχισε να πιέζει. Η Ριέκα έμεινε αρκετά κλεισμένη στο «δικό της» μισό του γηπέδου και περίμενε τις αντεπιθέσεις.

Στο 65’ ο Μπέσνικ Χάσι έριξε στο ματς τον Φορτούνη, περνώντας εκτός αγώνα τον Σεμπά, ο οποίος είχε βοηθήσει πολύ μέχρι εκείνο το σημείο. Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Έλληνας άσος έδωσε ασίστ στον Οτζίτζα, για να φτάσει η ομάδα μας στο 1-1! Το γήπεδο πήρε -εκ νέου- «φωτιά» και με νέα ώθηση η ομάδα μας βγήκε μπροστά, για να φτάσει στη νίκη! Ο Μάριν ανέβηκε και με τις ενέργειές του βοηθούσε πολύ από τα αριστερά, όπου πέρασε, μετά την είσοδο του Φορτούνη. Με το γκολ η ομάδα μας πήρε το ελάχιστο από αυτό που άξιζε στο ματς, αφού η εικόνα δεν ήταν ούτε για 1-1.

Ο Μάριν άφησε την θέση του στον Πάρντο, λίγο πριν το 75’. Ο Κολομβιανός πέρασε στη δεξιά πτέρυγα, έχοντας από την άλλη πλευρά τον Καρσελά. Στην ίδια πλευρά, από την οποία με δύο δικά του γκολ, ο Θρύλος είχε νικήσει μία άλλη Κροατική ομάδα προ διετίας: Την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Ο σκόρερ Οτζίτζα άφησε την θέση του στον Θανάση Ανδρούτσο, λίγο μετά πριν το 80’. Ο Βέλγος χαφ βοήθησε τα μέγιστα και όχι μόνο με το γκολ του. Στο 83’ η Ριέκα έμεινε με δέκα παίκτες, μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο Ζούτα, με τον Ολυμπιακό να αυξάνει ακόμα περισσότερο την πίεσή του για να πετύχει το νικητήριο γκολ, το οποίο και άξιζε! Στο 90’ ο Ανδρούτσος είδε την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρομαό σημείωσε το γκολ της νίκης, σηκώνοντας στο… πόδι το «Γεώργιος Καραϊσκάκης»! Το 2-1, μπορεί να ήταν μικρό για την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα μας, αλλά ήταν το τελικό αποτέλεσμα το οποίο φέρνει ένα βήμα ακόμα πιο κοντά στην ομάδα μας τους ομίλους του UEFA Champions League, κάτι που θα πάει να σφραγίσει η ομάδα μας στον επαναληπτικό της Κροατίας.

To φιλμ του αγώνα:

7’ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Καρσελά τροφοδότησε τον Μπεν, εντός περιοχής, ο επιθετικός του Ολυμπιακού σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
9’ Η Ριέκα βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Χέμπερ να κάνει το σουτ και τη μπάλα να καταλήγει έξω.
12’ Έξοχη μπαλιά από τον Μπεν προς τον Σεμπά, ο Βραζιλιάνος βρέθηκε τετ α τετ με τον Σλούγκα, ωστόσο ο πορτιέρο της Ριέκα απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ.
16’ Σέντρα από δεξιά του Καρσελά, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Μπεν, η προσπάθεια του όμως δεν βρήκε τον επιθυμητό στόχο, η μπάλα κατέληξε άουτ.
23’ Ο Σεμπά από πλάγια θέση προσπάθησε να απειλήσει, ο Σλούγκα απομάκρυνε σε κόρνερ.
27’ Σουτ του Μπεν από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ριέκα.
30’ Σέντρα – ξυράφι του Καρσελά για το κεφάλι του Μπεν, ο Γάλλος δεν έπιασε όπως ήθελε την κεφαλιά και ο Σλούγκα αποσόβησε τον κίνδυνο με διπλή προσπάθεια.
32’ Ο Μάριν σουτάρει με δύναμη, μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σλούγκα κάνει ακόμα μία σωτήρια απόκρουση.
42’ Γκολ για την Ριέκα, με το Χέμπερ να νικάει τον Καπίνο για το 0-1.
51΄ Προσπάθεια του Καρσελά, από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
58’ Εκτέλεση φάουλ του Μάριν, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σλούγκα.
66’ ΓΚΟΟΛ! Στην πρώτη επαφή του με την μπάλα, ο Φορτούνης «στρώνει» υπέροχα για τον Οτζίτζα Οφόε και αυτός με ένα άπιαστο σουτ, εντός περιοχής, γράφει το 1-1!
74’ Μακρινό σουτ του Μάριν, στην αγκαλιά του Σλούγκα.
90+1’ Σέντρα του Κούτρη από αριστερά, ο Ανδρούτσος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας!
90+3 ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε μετά το φάουλ του Φορτούνη, ο Ελαμπντελαουί έβγαλε τη σέντρα και ο Ρομαό με κοντινή κεφαλιά έδωσε τη νική στο ΘΡΥΛΟ γράφοντας το 2-1!

Ολυμπιακός: Καπίνο (GK), Ελαμπντελαουί (C), Ρομαό, Ρέτσος, Κούτρης, Ζιλέ, Οτζίτζα Οφόε (79’ Ανδρούτσος), Μάριν (75’ Πάρντο), Καρσελά, Σεμπά (65’ Φορτούνης), Μπεν

Ριέκα: Σλούγκα (GK), Ζούτα, Χέμπερ (87’ Μάρτιτς), Ζούμπαριτς, Γκαβράνοβιτς (72’ Γέλιτς), Ελέζ, Γκόργκον (78’ Τσρνιτς), Μάλες (C), Μίσιτς, Μπράνταριτς, Βέσοβιτς