Και τώρα Παναθηναϊκός

Ο Ολυμπιακός έκανε το… καθήκον του και επικράτησε με 3-0 του Αχαρναϊκού για το Κύπελλο και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο ματς του Σαββάτου.

Ο Θρύλος είχε ένα εύκολο μεσημέρι Τετάρτης, καθώς πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στην ομάδα του Μενιδίου στο γήπεδο της Νεάπολης για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα μας χάρις στα γκολ των Ζιλέ, Μάρτινς και Εμενίκε πήρε μία άνετη νίκη κόντρα στον Αχαρναϊκό, φτάνοντας έτσι τους 6 βαθμούς στον όμιλο, έχοντας δύο νίκες σε ισάριθμα ματς. Πλέον, άπαντες στο στρατόπεδο των πρωταθλητών Ελλάδος στρέφουν το βλέμμα τους στο ματς του Σαββάτου (28/10, 19:30) με τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Λεωφόρου.

Ο κ. Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και ενδεκάδα… εκατομμυρίων. Ο Καπίνο ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, έπαιζαν οι Φιγκέιρας, Νικολάου, Βουκοβιτς και Μίλιτς. Ο Ζιλέ με τον Ταχτσίδη και τον Μάρτινς ελεύθερο μπροστά τους, αποτελούσαν την τριάδα στο κέντρο. Ο Μάριν ήταν δεξιά, αριστερά ο Καρσελά και στην κορυφή ο Τζούρτζεβιτς.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα ο Ολυμπιακός ανέλαβε την πρωτοβουλία και έκοψε κάθε… σκέψη των παικτών του Αχαρναϊκού, για άλλο αποτέλεσμα πλην του «διπλού». Παρά τις δύσκολες συνθήκες (το γήπεδο ήταν σε κακή κατάσταση και η μπάλα δύσκολα κυλούσε, δίχως να αναπηδά), η ομάδα μας προσπάθησε να κάνει τεχνικό παιχνίδι, να μην επιδοθεί σε γεμίσματα και να «καθαρίσει» από νωρίς τη νίκη. Παρά τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο, οι άσοι του Λεμονή δεν δίστασαν να «ρισκάρουν» τα πόδια τους, καμιά φορά περισσότερο από ότι έπρεπε κιόλας! Το πάθος περίσσευε στους «ερυθρόλευκους».

Ο Ζιλέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 9’ και έβαλε τις βάσεις για νίκη του Ολυμπιακού. Στο πρώτο μέρος η ομάδα μας έχασε και άλλες ευκαιρίες για γκολ και μάλιστα κλασσικές. Ο κ. Λεμονής είχε την ευκαιρία να δει την κατάσταση παικτών που δεν έπαιξαν στους προηγούμενους αγώνες, ενώ παράλληλα έκανε και δοκιμές. Ο Μάρτινς έβαλε το δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό μας, στο δεύτερο μέρος, μόλις στο 48’. Τα δύο αυτά γρήγορα γκολ για την ομάδα μας, από ένα σε κάθε ημίχρονο, έδωσαν την άνεση στους παίκτες μας να κάνουν το παιχνίδι τους και κράτησαν άνετα, μακριά από την περιοχή του Καπίνο, τον Αχαρναϊκό. Ο Εμενίκε έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-0!

Το φιλμ του αγώνα:

5’ Σουτ εντός περιοχής από τον Τζούρτζεβιτς, η μπάλα κατέληξε άουτ.

7’ Τετ α τετ του Τζούρτζεβιτς κόντρα στον Λαμπίρη, ο Σέρβος ήταν άστοχος.

9’ ΓΚΟΟΛ! Μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια, ο Ζιλέ έγινε αποδέκτης της μπάλας και με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

17’ Ο Μάρτινς σουτάρει από το ύψος της περιοχής, η προσπάθεια του κατέληξε άουτ.

18’ Απειλεί ο Ταχτσίδης, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λαμπίρη.

27’ Όμορφη κεφαλιά από τον Μάρτινς, μετά από σέντρα του Καρσελά, ο τερματοφύλακας του Αχαρναϊκού απέκρουσε δύσκολα.

40’ Μακρινό σουτ του Ταχτσίδη, άουτ η μπάλα.

45’ Σουτ από τα τριάντα μέτρα του Βούκοβιτς, ήταν άστοχο, η μπάλα άουτ.

48’ ΓΚΟΟΛ! Ο Λαμπίρης έκανε λάθος έξοδο και ο Μάρτινς με ψύχραιμο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αχαρναϊκού για το 2-0!

76’ Ο Ταχτσίδης κάνει την κούρσα και σουτάρει με δύναμη αλλά η μπάλα καταλήγει εκτός.

90+1’ ΓΚΟΟΛ! Ο Μάριν «σερβίρει» στον Εμενίκε και ο Νιγηριανός δίχως να δυσκολευτεί έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας μας!

Αχαρναϊκός: Λαμπίρης, Μεγαλοοικονόμου, Αφράτης, Μεντής (63’ Καρδάσης), Μπεκατώρος, Παπασάββας, Αρώνης (77’ Κυριαζόπουλος), Χαραλαμπόπουλος, Πάσχος, Μηλιώτης, Τσέβας (88’ Παπαθανασίου).

Ολυμπιακός: Καπίνο, Φιγκέιρας, Βούκοβιτς, Νικολάου, Μίλιτς, Ζιλέ (46’ Ζντιέλαρ), Ταχτσίδης, Μάριν, Μάρτινς, Καρσελά (78’ Βρουσάι), Τζούρτζεβιτς (60’ Εμενίκε).