Για την πρόκριση στην Πόλη

Την πρόκριση στην Κωνσταντινούπολη θα διεκδικήσει η ομάδα μας, μετά το 1-1 κόντρα στην Μπεσίκτας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με την βοήθεια του κόσμου, ο οποίος έκανε για ακόμα μία φορά… καμίνι το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και προηγήθηκε με το γκολ του Καμπιάσο. Η ισοφάριση του Αμπουμπακάρ ήρθε κόντρα στην ροή του αγώνα και το 1-1 αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού στην Κωνσταντινούπολη, την άλλη Πέμπτη.

Ο Βασίλης Βούζας παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Λεάλι ήταν κάτω από τα δοκάρια, ενώ στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, ήταν οι Φιγκέιρας, Μποτία, Ρέτσος και Σισοκό. Ο Ρομαό με τον Καμπιάσο ήταν στα χαφ, ενώ μπροστά τους, ως «δεκάρι», ήταν ο Φορτούνης. Στις πτέρυγες έπαιζαν δεξιά ο Μανθάτης και αριστερά ο Ελιουνούσι, κάτι που αναμενόταν να αλλάξει πολλάκις στο ματς. Στην επίθεση έπαιζε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Κοντρολαρισμένα ήταν τα πρώτα λεπτά του ματς, με τον Ολυμπιακό να παίζει «μαζεμένα» και όχι με «ξέφρενο» ρυθμό, θέλοντας να βρει τα πατήματά του στο βρεγμένο τερέν του σταδίου μας. Με τον Ανσαριφάρντ και τον Φορτούνη να αρχίζουν την πρώτη πίεση, η ομάδα μας θέλησε να κλείσει χώρους και να χτυπήσει στην κόντρα. Η Μπεσίκτας, μπήκε δυνατά στο ματς, πήρε τα μέτρα που της άφησε ο Ολυμπιακός και θέλησε από νωρίς να αναλάβει πρωτοβουλία.

Ο Καμπιάσο με τον Ρομαό, «εγκέφαλοι» και «τείχοι» στον άξονα, είχαν τις πρώτες μπάλες από την άμυνα και οργάνωναν, με τον Τογκολέζο να έχει επίσης πολύ το νου του στον ανασταλτικό τομέα. Εκεί όπου βοηθούσε πολύ και ο Αργεντινός. Στο τέταρτο του αγώνα, ο Μανθάτης με τον Ελιουνούσι άλλαξαν πλευρές. Ο Ολυμπιακός έπαιζε περισσότερο στο πρώτο κομμάτι με τον Νορβηγό, ο οποίος από αριστερά, προσπάθησε να «χτυπήσει» στην πλευρά του Κουαρέσμα, ο οποίος δεν φημίζεται για την προσήλωσή του στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

Ο Φορτούνης, σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα, είχε διαρκή κίνηση, σε όλους τους χώρους, από το κέντρο και μπροστά. Πίεζε, είχε καλό έλεγχο της μπάλας και έφτιαχνε «κινδύνους» για την εστία της Μπεσίκτας. Κινητικός και ορεξάτος ήταν και ο Ελιουνούσι. Ο Ανσαριφάρντ έπρεπε ορισμένες φορές να τραβιέται στο πλάι, για να ελευθερωθεί από τα στενά μαρκαρίσματα των σέντερ μπακ της Μπεσίκτας, όμως έτσι άνοιγαν χώροι για τον Μανθάτη και τον Ελιουνούσι, οι οποίοι προσπαθούσαν να «τρυπώσουν».

Τις προηγούμενες ημέρες, ο Τουρκικός και ευρωπαϊκός Τύπος, έχριζε φαβορί την Μπεσίκτας. Ακόμη και με αυτή την παραδοχή να άρχιζε το ματς, ο Ολυμπιακός είναι εδώ! Είναι η μεγαλύτερη Ελληνική ομάδα και ένα σπουδαίο, ευρωπαϊκό κλαμπ! Οι φιλοξενούμενοι πήραν μια γεύση στο 36’! Ο Θρύλος εξαργύρωσε την υπομονή του. Το μυαλωμένο παιχνίδι του και με τον Εστέμπαν Καμπιάσο, μπήκε μπροστά στο σκορ! Το παιχνίδι είχε πάει στα μέτρα της ομάδας μας, στο πρώτο μέρος. Η Μπεσίκτας είχε κατοχή, αλλά ήταν «φλύαρη» και δεν κατάφερε να πετύχει κάτι ουσιαστικό.

Η ομάδα μας, από την άλλη, είχει πολύ περισσότερα θετικά στοιχεία στο παιχνίδι της. Απλότητα στο παιχνίδι, σωστές μεταβιβάσεις, πίεση και κοντρόλ του ρυθμού, αλληλοκαλύψεις και αυτοθυσία στην άμυνα. Η φάση λίγο μετά το 40’, στην οποία ο Ελιουνούσι παίζει αριστερά στην άμυνα, μαζί με τον Σισοκό και «βουτάει» με το σώμα ολόκληρο, σε μονομαχία με τον Γκιονούλ, έδειχνε ξεκάθαρα τη διάθεση των ποδοσφαιριστών του Βασίλη Βούζα. Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0, ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο δίχως αλλαγή.

Με υπομονή και προσπάθεια να κοντρολάρει το ματς και να μην το αφήσει να φύγει μέσα από τα χέρια του, ο Ολυμπιακός άρχισε να παίζει και στο δεύτερο ημίχρονο. Μία στιγμιαία ολιγωρία, όμως, αρχικά του Φιγκέιρας και στη συνέχεια του Λεάλι, οδήγησε σε ένα ανέλπιστο γκολ για την Μπεσίκτας, η οποία ισοφάρισε στο 53’ και έβαλε δύσκολα στον Θρύλο. Η ομάδα του Βασίλη Βούζα πλέον καλούταν να κρατήσει την ψυχραιμία και την υπομονή της, για να βρει γκολ και να νικήσει, πηγαίνοντας με καλύτερο «αέρα» στην Κωνσταντινούπολη, σε μία εβδομάδα.

Η Μπεσίκτας διατήρησε τα ηνία του αγώνα. Είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της και έκανε παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να περιμένει και να ψάχνει την κατάλληλη ευκαιρία, για να «χτυπήσει». Ο Βασίλης Βούζας σήκωσε από τον πάγκο τον Μανουέλ Ντα Κόστα και απέσυρε στο 64’ τον Αλμπέρτο Μποτία. Λίγο μετά, ο Έλληνας τεχνικός έβαλε τον Μάρτινς αντί του Καμπιάσο, προκειμένου να πάρει «φρεσκάδα» και να διατηρήσει το καθαρό μυαλό στον άξονα. Οι αλλαγές έκλεισαν στο 74’, με τον Μάρκο Μάριν, να μπαίνει στην θέση του Κώστα Φορτούνη και να περνάει στον άξονα, ως δεκάρι. Το 1-1 έμεινε ως το τέλος και η ομάδα μας θα πάει στον επαναληπτικό της επόμενης Πέμπτης στην Κωνσταντινούπολη για να διεκδικήσει την πρόκριση στους «8» του UEFA Europa League.

Το «φιλμ» του αγώνα

9’ Σουτ του Κουαρέσμα, από μακρινή απόσταση, η μπάλα πολύ άουτ.

19’ Κάθετη πάσα του Ρομαό στον Ελιουνούσι, ο Νορβηγός επιτίθεται κατά μέτωπον και σουτάρει, αλλά όχι δυνατά (με το αριστερό) και ο Φάμπρι μπλοκάρει σταθερά. Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό.

25’ Ατομική προσπάθεια, από δεξιά, του Κουαρέσμα, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή και επιχειρεί πλασέ με το δεξί (με εξωτερικό φάλτσο) και η μπάλα περνάει έξω.

36’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! 1-0 ο Θρύλος! Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ κυνηγάει μία φαινομενικά χαμένη μπαλιά και κερδίζει την μπάλα, δεξιά. Με υπομονή σηκώνει το κεφάλι και βλέπει την κίνηση του Εστέμπαν Καμπιάσο, ως σέντερ φορ, στην θέση του σέντερ φορ! Ο Ιρανός σεντράρει, ο Αργεντινός παίρνει την καρφωτή κεφαλιά, νικάει τον Φάμπρι και ανοίγει το σκορ, μέσα σε αποθέωση!!

39’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταλίσκα, από καλή θέση, η μπάλα αουτ.

45’+ Ο Κουαρέσμα βρίσκει λίγο χώρο και επιτίθεται κατά μέτωπον, σουτάρει, αλλά αστοχεί.

49’ Φάουλ-σέντρα του Κουαρέσμα από δεξιά, κεφαλιά του Ταλίσκα, ο Λεάλι σε κόρνερ.

50’ Κόρνερ από δεξιά, κεφαλιά (και χέρι) του Ταλίσκα μέσα στην περιοχή. Η μπάλα του στρώνεται και ο Βραζιλιάνος σουτάρει αδύναμα, άουτ.

52’ Φάουλ-σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, πρώτη κεφαλιά από τον Σισοκό προς τα πίσω, δεύτερη από τον Μποτία, η μπάλα λίγο έξω!

53’ Ολέθριο λάθος του Λεάλι, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα. Αυτή στρώνεται στον Αμπουμπακάρ, ο οποίος έξω από την περιοχή ελίσσεται και σουτάρει, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

58’ Καλή ευκαιρία για την Μπεσίκτας, για να πάρει προβάδισμα. Ο Λεάλι νικά τον Ταλίσκα, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Θρύλου. Ο Μπάμπελ γίνεται αποδέκτης της μπάλας και σουτάρει, αλλά ο Ρέτσος, σωστά τοποθετημένος, διώχνει επάνω στην γραμμή.

67’ Γύρισμα του Μανθάτη από δεξιά, προσωρινή απομάκρυνση από την τουρκική άμυνα, η μπάλα στρώνεται στον Ελιουνούσι. Εκείνος σουτάρει και η μπάλα περνάει άουτ.

68’ Ατομική ενέργεια και σουτ του Κουαρέσμα με το δεξί, συγκλίνοντας, η μπάλα κόντραρε στον Ντα Κόστα και πέρασε κόρνερ.

69’ Σέντρα του Κουαρέσμα από αριστερά, κεφαλιά του Τόσιτς, η μπάλα κόρνερ από τον Λεάλι.

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Λεάλι (GK), Φιγκέιρας, Μποτία (C) (64’ Ντα Κόστα), Ρέτσος, Σισοκό, Ρομαό, Καμπιάσο (70’ Μάρτινς), Φορτούνης (74’ Μάριν), Ελιονούσι, Μανθάτης, Ανσαριφάρντ.

Αναπληρωματικοί: Χουτεσιώτης (GK), Καρντόσο, Ντε Λα Μπέγια, Ανδρούτσος.

Μπεσίκτας (Σενιόλ Γκιουνές): Φάμπρι (GK), Αντριάνο, Τόσιτς, Κουαρέσμα, Αμπουμπακάρ (82’ Τοσούν), Χάτσινσον (C), Αρσλάν (46’ Εζιακούπ), Μαρσέλο, Μπάμπελ, Γκιονούλ, Ταλίσκα (90+2’ Ινλέρ).

Αναπληρωματικοί: Τολγκά (GK), Μίτροβιτς, Μπεκ, Νουκάν.