Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, δηλαδή νίκη και καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έκλεισε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα για τη χρονιά που φεύγει σε λίγες ημέρες.

Η ομάδα μας επιβλήθηκε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 14η αγωνιστική της Super League, την Κυριακή το βράδυ.

Τα γκολ που σφράγισαν το αποτέλεσμα πέτυχαν ο Φουστέρ με πολύ δυνατό σουτ στο 9ο λεπτό και ο Τζιμπούρ με σουτ από κοντά στο 43ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του από το πρώτο κιόλας λεπτό.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα για μια ακόμα φορά να προηγηθεί σχετικά νωρίς και να μεταφέρει έτσι την πίεση στον αντίπαλο, ο οποίος εκτός από το να αμύνεται, θα έπρεπε να βγει και στην επίθεση για να προσπαθήσει να ισοφαρίσει.

Οι «ερυθρόλευκοι» με το γνωστό τρόπο τους παιχνιδιού, δηλαδή την κατοχή της μπάλας, την πίεση ψηλά και την συνεχή κίνηση, κατάφεραν να αποδώσουν όμορφο και ουσιαστικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας ένα σκορ που τους έδωσε τη δυνατότητα να είναι σχετικά πιο ήρεμοι στο δεύτερο μέρος, όπου και πάλι, χωρίς να πιάσουν υψηλά επίπεδα απόδοσης, δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ της νίκης.

Σε γενικές γραμμές ο Ολυμπιακός κλείνει επιτυχημένα μια σειρά συνεχόμενων αγώνων στο πρωτάθλημα και στρέφει το ενδιαφέρον του στο Κύπελλο, όπου την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει στην Κατερίνη τον Πιερικό, στον τελευταίο αγώνα για το 2011.