Ολυμπιακός – Καλλονή 4-0

Ο Θρύλος νίκησε 4-0 την Καλλονή, το βράδυ του Σαββάτου - Το πρώτο γκολ του 2014 πέτυχε ο Χαβιέρ Σαβιόλα!

Με θετικό τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις του για το 2014 ο Θρύλος μας. Στην πρώτη αναμέτρηση της νέας χρονιάς επικράτησε 4-0 της Καλλονής, στο γήπεδο Καραϊσκάκη, μπροστά στο «ερυθρόλευκο» κοινό. Το πρώτο γκολ του 2014 σημείωσε για την ομάδα μας ο Χαβιέρ Σαβιόλα, με τρόπο πολύ όμορφο, μάλιστα! Η ομάδα μας έπαιξε, ειδικά στο δεύτερο μέρος, οπότε έγινε και πιο αποτελεσματική, πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και σκόραρε… κατά βούληση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ο Ολυμπιακός επιχείρησε, όπως κάνει πάντα στα παιχνίδια του, να πιέσει και να ανακτήσει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής. Να δημιουργήσει με αυτό τον τρόπο τις προϋποθέσεις για να πλησιάσει την αντίπαλη εστία, εν προκειμένω εκείνη του Σιδεράκη. Η ενδεκάδα με την οποία παρατάχθηκε η ομάδα μας ήταν αρκετά αναμενόμενη, με βάση και τις απουσίες που υπάρχουν λόγω τραυματισμών και τιμωριών. Ο Ρομπέρτο ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Σαλίνο, Παπαδόπουλος, Μανωλάς και Μπονγκ. Ο Μανιάτης με τον Σάμαρη ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι και μπροστά τους, συνδέοντας τη μεσαία γραμμή με την επίθεση ήταν ο Ντομίνγκεζ. Στις πτέρυγες έπαιζαν δεξιά ο Κάμπελ και αριστερά ο Φουστέρ. Στην κορυφή ήταν ο Χαβιέρ Σαβιόλα!

Μόλις στο 12’ η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί. Με τρόπο ιδιαιτέρως όμορφο, μάλιστα. Ο Κάμπελ είχε την μπάλα στα πόδια του, στα δεξιά της επίθεσης του Ολυμπιακού. Συνέκλινε και φτάνοντας περίπου στον άξονα (έξω από την περιοχή), πέρασε υπέροχη κάθετη πάσα στον Ντομίνγκεζ. Εκείνος χωρίς καν να… βλέπει, τη γύρισε ακόμη πιο δεξιά στον Χαβιέρ Σαβιόλα. Ο Αργεντινός σούπερ σταρ την κοντρόλαρε και όπως την σήκωσε στον αέρα την έστειλε στα δίχτυα του Σιδεράκη με δυνατό γυριστό σουτ! Αποθεώθηκε, μάλιστα, από τους φίλους του Θρύλου, για την υπέροχη ενέργειά του, όπως και οι Κάμπελ και Ντομίνγκεζ για τον ωραίο συνδυασμό!

Λίγα λεπτά μετά ο Κάμπελ πλησίασε στο 2-0! Στο 16’ ο Σαβιόλα έγινε… δημιουργός, έστρωσε στον Κάμπελ, ο οποίος μπαίνοντας στην περιοχή πλάσαρε τον εξερχόμενο Σιδεράκη, αλλά αστόχησε για λίγο. Στο 22’ ο Κάμπελ έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά και συγκλίνοντας πέρασε την μπάλα αριστερά στον Φουστέρ. Εκείνος σούταρε απευθείας, μέσα από την περιοχή και είδε τον Σιδεράκη να αποκρούει ενστικτωδώς και να κρατάει το 1-0! Στο 25’ ο Σαβιόλα πήρε την μπάλα λίγο μετά το κέντρο και κινήθηκε προς την περιοχή της Καλλονής. Με φανταστική κάθετη πάσα έβγαλε τον Ντομίνγκεζ τετ-α-τετ με τον Σιδεράκη. Ο Αργεντινός πλάσαρε αλλά νικήθηκε από τον Έλληνα τερματοφύλακα της Καλλονής και το 1-0 παρέμεινε. Αξίζει να αναφερθεί πως σε εκείνο το σημείο η κατοχή της μπάλας ήταν 61% για τον Ολυμπιακό έναντι 39% για την Καλλονή! Στατιστικό στοιχεία ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα, αλλά όχι και του σκορ, το οποίο είχε μείνει -αδίκως- στο 1-0. Ο Ντομίνγκεζ επιχείρησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 29’ να σκοράρει, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Σιδεράκη!

Το πρώτο μέρος βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται μόνο 1-0. Το σκορ θα μπορούσε -και ενδεχομένως θα έπρεπε, βάσει των ευκαιριών που είχε η ομάδα μας- να έχει μεγαλύτερη έκταση, όμως ο Θρύλος δεν είχε καταφέρει, μέχρι το πρώτο 45λεπτο, να μετουσιώσει σε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα τη σαφή υπεροχή του. Το δεύτερο μέρος αναμενόταν με αγωνία…

Η επανάληψη άρχισε με ένα καλό σουτ του Ντομίνγκεζ στο 46’. Η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Σιδεράκη και το 1-0 διατηρήθηκε. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, όπως έκανε και στο πρώτο ημίχρονο, να πάρει τα ηνία του ματς. Τα κατάφερε δίχως ιδιαίτερη δυσκολία και μάλιστα με τρόπο… λάτιν, έφτασε στο 2-0, στο 54’! Έπειτα από προσπάθεια του Σαβιόλα και πάσα, ο Κάμπελ έγινε αποδέκτης της μπάλας στα δεξιά. Ο Κοσταρικανός είδε την κίνηση του Σαλίνο στην πλάτη του, του πέρασε την μπάλα και ο Βραζιλιάνος μπακ γύρισε παράλληλα, συρτά, μέσα στην περιοχή. Εκεί βρέθηκε ο «Τσόρι». Ο Αργεντινός «τσίμπησε» την μπάλα και με υπέροχο πλασεδάκι, από πολύ κοντινή απόσταση, νίκησε τον Σιδεράκη και σκόραρε! Ένα πολύ όμορφο γκολ, ενδεικτικό του τί μπορεί να κάνει η ομάδα μας όταν «πατήσει γκάζι»! Δύο λεπτά μετά, στο 56’, ο Βλάντιμιρ Βάις πήρε την θέση του Νταβίδ Φουστέρ στον αγωνιστικό χώρο και πέρασε αριστερά, με τον Κάμπελ να παραμένει δεξιά.

Στο 64’ ο Ντομίνγκεζ έγινε ξανά… δημιουργός και σέρβιρε το 3-0! Από το πόδι του έφυγε η μπάλα στο κόρνερ, με το οποίο βρήκε τον Μανωλά μέσα στην περιοχή! Ο Έλληνας στόπερ κοντρόλαρε και σούταρε δυνατά, από πολύ κοντινή απόσταση, «εκτελώντας» τον Σιδεράκη και καρφώνοντας την μπάλα στα δίχτυα της Καλλονής! Αμέσως ο Εντινγκά πέρασε στο ματς, αντί του Σάμαρη. Ωραίο συνδυασμό έκαναν στο 69’ ο Σαβιόλα με τον «Τσόρι». Ο Αργεντινός σούταρε, έξω από την περιοχή, αλλά ήταν λίγο άστοχος! Στο 72’ ο Μασάντο ήταν ο παίκτης που «έκλεισε» τις αλλαγές για τον Ολυμπιακό, παίρνοντας στον αγωνιστικό χώρο τη θέση του Γιάννη Μανιάτη. Ο Πορτογάλος χρίστηκε άμεσα σκόρερ! Στο 75’ ο Βάις έβγαλε υπέροχη κάθετη μπαλιά, την οποία ο Κάμπελ άφησε να περάσει! Ο Μασάντο έγινε αποδέκτης της μπάλας και με δυνατό σουτ το οποίο επιχείρησε με το δεξί, νίκησε τον Σιδεράκη και έγραψε… καρέ! Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας σκόραρε ανά… δεκάλεπτο!

H ομάδα μας, παρά το ευρύ σκορ, συνέχισε με αμείωτη ένταση να αναζητά κι άλλο γκολ, με τον Σιδεράκη να αναγκάζεται να διώξει σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Μασάντο στο 82’.

Το 4-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους, επιτρέποντας στον Θρύλο να κάνει το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στη νέα χρονιά και τον β’ γύρο του πρωταθλήματος!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Μπονγκ, Μανιάτης (72’ Μασάντο), Σάμαρης (66’ Εντινγκά), Κάμπελ, Φουστέρ (56’ Βάις), Ντομίνγκεζ, Σαβιόλα.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Σιδεράκης, Λεάντρο, Μανούσος (69’ Βαλιός), Ντε Σαντάνα, Χωριανόπουλος, Καζάκης (20’ Γκναμπούγιου), Αναστασιάδης, Άλβες, Γιούκαρης (78’ Ντάμπος), Ντος Σάντος, Ποντάνι.

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 12’ Σαβιόλα, 54’ Ντομίνγκεζ, 64’ Μανωλάς, 75’ Μασάντο / –
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αν. Παπαπέτρου (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Θ. Θανασακούδης, Κ. Μερκενίδης (Μακεδονίας)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Γ. Δελφάκης (Αρκαδίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 40’ Άλβες