Ολυμπιακός – Πανιώνιος 1-1

Ισόπαλος έμεινε ο Θρύλος στο δεύτερο παιχνίδι Κυπέλλου, με αντίπαλο τους Νεοσμυρνιώτες, στο Καραϊσκάκη.

Λίγες ημέρες μετά τις νίκες επί της Γιουβέντους και του Παναθηναϊκού, ο Ολυμπιακός μας υποδέχθηκε στο Καραϊσκάκη τον Πανιώνιο, για τη δεύτερη αγωνιστική της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και έμεινε στην ισοπαλία 1-1. Πλέον έχει απομείνει ένας αγώνας, με αντίπαλο τον Φωστήρα, τον οποίο ο Θρύλος θέλει να κερδίσει, ώστε να συνεχίσει στην επόμενη φάση του θεσμού.

Με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα και πολύ «νέο αίμα», ο Ολυμπιακός προσπάθησε από νωρίς να επιβάλει τον ρυθμό του στο ματς. Με διάταξη 4-2-3-1 στο χορτάρι του Καραϊσκάκη, ο κ. Μίτσελ είχε τον Μέγιερι κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, τους Σαλίνο, Αυλωνίτη, Βούρο και Γιαννούλη. Στα χαφ ήταν ο Μπουχαλάκης με τον Φορτούνη και μπροστά τους έπαιζε ο Ντουρμάζ, ο οποίος κινούταν ελεύθερα. Στις πτέρυγες ήταν δεξιά ο Ντοσεβί, αριστερά ο Γκαζαριάν και στην επίθεση ήταν ο Διαμαντάκος.

Από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και μετά το δοκάρι μόλις στο 2’ ήρθε γρήγορα και το γκολ. Ο Φορτούνης έδειχνε σε καλή κατάσταση και το επιβεβαίωσε με το γκολ που πέτυχε. Ο Πανιώνιος άμεσα «ξεθάρρεψε», αφού πλέον δεν κρατούσε ισοπαλία, αλλά έχανε. Έπρεπε να βγει μπροστά και το έκανε. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τα ηνία στο ματς, όμως δέχθηκε γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα και έτσι το παιχνίδι άρχισε ξανά από την… αρχή στο 25’. Η εικόνα του ματς δεν έβρισκε… ανταπόκριση στο σκορ. Ο Πανιώνιος δεν κλείστηκε, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που έδινε τον ρυθμό στο ματς.

Για ένα μικρό μέρος του πρώτου ημιχρόνου, ο Πανιώνιος βγήκε περισσότερο προς την εστία του Μέγιερι και δημιούργησε μια-δυο απειλητικές στιγμές, όχι όμως και καλές ευκαιρίες για γκολ. Ο Μπουχαλάκης έχασε καλή στιγμή στο 40λεπτο, καθώς ο Ολυμπιακός ανέβασε εκ νέου, σταδιακά τον ρυθμό του. Οι ευκαιρίες που δημιούργησε η ομάδα μας μέχρι τη λήξη του πρώτου 45λεπτου δεν έγιναν γκολ και το 1-1 παρέμεινε. Ο Ολυμπιακός είχε ελαφρύ πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων που έκανε, δεν απειλήθηκε τόσο πολύ (πλην του γκολ) και πλέον είχε μπροστά του 45 λεπτά για να πάρει το παιχνίδι.

Η επανάληψη άρχισε με τον Σιόβα να κάνει την επανεμφάνισή του στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού, αντικαθιστώντας τον Αυλωνίτη. Κατά τα άλλα η διάταξη δεν άλλαξε, ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Απειλούσε κυρίως από τα άκρα, με Ντοσεβί και Γκαζαριάν, ενώ και ο Φορτούνης συμμετείχε πολύ στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Στο 60’ περίπου ο Κασάμι πέρασε στο ματς αντί του Γκαζαριάν. Αριστερά πήγε ο Ντουρμάζ και ο Ελβετός έπαιξε πιο κεντρικά, κοντά στον Μπουχαλάκη και τον Φορτούνη.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε τον ρυθμό του ξανά, ενώ ο Πανιώνιος απειλούσε σποραδικά. Η ομάδα μας είχε δυσκολία στο να φτάσει μέχρι το γκολ, αν και έκανε φάσεις. Οι ποδοσφαιριστές στους οποίους παρουσιάστηκαν οι ευκαιρίες δεν τις είχαν κάνει γκολ και έτσι το 1-1 παρέμενε. Ο κ. Μίτσελ άλλαξε το σύστημα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Βέργο να περνάει δεύτερος επιθετικός δίπλα στον Διαμαντάκο και τον Κασάμι με τον Φορτούνη να παίζουν ως κεντρικά χαφ. Στις πτέρυγες παρέμειναν οι Ντοσεβί και Ντουρμάζ. Ο Θρύλος δυσκολευόταν να φτάσει στο γκολ και όσο περνούσε η ώρα τα πόδια «βάραιναν».

Στο τελευταίο αυτό κομμάτι ο Πανιώνιος έπαιξε συντηρητικά για να κρατήσει το αποτέλεσμα, ενώ ο Ολυμπιακός, με όσες δυνάμεις απέμεναν στους παίκτες βγήκαν μπροστά για το νικητήριο γκολ! Ο Διαμαντάκος το… άγγιξε στο 86’, όμως το δοκάρι (τρίτο στο ματς!) του το στέρησε! Μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο στο ματς ο Θρύλος δεν σταμάτησε να πιέζει για το 2-1. Δεν το πέτυχε, με αποτέλεσμα ένα βαθμό από το εν λόγω ματς. Η δεύτερη φάση επιφυλάσσει ακόμη ένα ματς, με τον Φωστήρα στον Ταύρο.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2’ Γύρισμα του Ντοσεβί από δεξιά, ο Γκαζαριάν «τσίμπησε» την μπάλα και εκείνη χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιαννακόπουλου.

11’ Κεφαλιά του Διαμαντάκου, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

13’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Κώστας Φορτούνης με υπέροχη εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Γιαννακόπουλο και άνοιξε το σκορ για τον Θρύλο.

24’ Γκολ για τον Πανιώνιο με κοντινή κεφαλιά του Μητρόπουλου και 1-1.

25’ Παράλληλο γύρισμα του Σαλίνο από δεξιά, με τον Γκαζαριάν να «τσιμπάει» την μπάλα και να αστοχεί για… χιλιοστά!

39’ Ο Μπουχαλάκης έκανε ωραία ατομική ενέργεια και σκαφτό σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνάει άουτ!

41’ Σουτ του Πάνου από πλάγια θέση, η μπάλα στην αγκαλιά του Μέγιερι.

45’ Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Διαμαντάκος νικήθηκε από τον Γιαννακόπουλο σε κοντινή κεφαλιά, έπειτα από γύρισμα του Ντοσεβί, ενώ στη συνέχεια ο Ντουρμάζ έκανε σουτ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ!

62’ Σουτ του Μπουμάλ, η μπάλα λίγο άουτ.

65’ Σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά, η άμυνα του Πανιώνιου πρόλαβε τον Διαμαντάκο και την μπάλα και έδιωξε σε κόρνερ.

69’ Σέντρα του Ντοσεβί, ο Διαμαντάκος δεν πρόλαβε για λίγο την μπάλα και η άμυνα του Πανιώνιου απομάκρυνε!

85’ Φάουλ-σέντρα του Ντουρμάζ, ο Σιόβας πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε για λίγο.

86’ Ο Διαμαντάκος μπήκε στην περιοχή και από πολύ πλάγια θέση σούταρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Γιαννακόπουλου!

88’ Γύρισμα του Ντοσεβί από δεξιά, σουτ στην κίνηση του Ντουρμάζ, η μπάλα άουτ!

90’ Ωραίος συνδυασμός Φορτούνη-Σαλίνο και Βέργου, με τον τελευταίο να αστοχεί αρκετά στο σουτ που επιχείρησε.

90’+2 Σουτ του Διαμαντάκου μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ!

90’+3 Πολύ δυνατό σουτ του Κασάμι με το αριστερό, η μπάλα προσέκρουσε σε σώματα και δεν κατέληξε στα δίχτυα!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Μέγιερι, Σαλίνο, Αυλωνίτης (46’ Σιόβας), Βούρος, Γιαννούλης, Μπουχαλάκης (79’ Βέργος), Φορτούνης (87’ Παντίδος), Ντουρμάζ, Ντοσεβί, Γκαζαριάν (59’ Κασάμι), Διαμαντάκος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δ. Τερεζόπουλος): Γιαννακόπουλος, Μητρόπουλος, Τασουλής, Φούντας, Γκίνη, Χατζιησαΐας, Γιάννου (57’ Ντουρμισάι), Πάνος, Μπουμάλ, Κολοβός (67’ Μασούρας), Γκέζος.

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 13’ Φορτούνης / 24’ Μητρόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στ. Μαντάκης (Ημαθίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Γ. Καραγκιοζόπουλος (Ημαθίας), Γ. Σίπκας (Πέλλας)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Αλ. Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Θ. Γκαϊτατζής (Δράμας)