Ανταγωνιστικός κόντρα στο μεγαθήριο της Zenit Kazan

Ο Ολυμπιακός πάλεψε αλλά λύγισε από την ανωτερότητα των Ρώσων στο Ρέντη, δείχνοντας ωστόσο ότι έχει ευοίωνο μέλλον στην Ευρώπη…

H Zenit έκανε την δεύτερη νίκη της με  3-0 σετ  (26-28, 19-25, 20-25) για το CEV Champions League, απέναντι όμως σε έναν ανταγωνιστικό Ολυμπιακό που δυσκόλεψε πάρα πολύ τους Ρώσους, ειδικά στο πρώτο σετ το οποίο θα μπορούσε να έχει κερδίσει αν  δεν γινόταν το λάθος στην τελευταία φάση. Η Zenit ίσως να περίμενε να περάσει ένα πιο ξεκούραστο απόγευμα στο Ρέντη, αλλά τελικά αναγκάστηκε να ιδρώσει για να κερδίσει το παιχνίδι με τον Leon να κάνει και πάλι την διαφορά. Ο Ολυμπιακός έδειξε ότι μπορεί να είναι  πολύ ανταγωνιστικός σε υψηλό επίπεδο και ο στόχος της πρόκρισης στην επόμενη φάση φαντάζει ρεαλιστικός.

Μπορούσε το 1ο σετ…

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε σχετικά καλά και παρά το γρήγορο προβάδισμα της Zenit αντέδρασε και αρχικά ισοφάρισε σε 4-4, ενώ στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με 5-4 για πρώτη φορά. Όμως οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο πρώτο τεχνικό time out, ενώ προηγούνταν με 7-8 και στη συνέχεια με καλύτερες επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να φτάσουν στο 2ο τεχνικό time out με το σκορ στο 14-16 ύστερα από καρφί του Leon. Από εκείνο το σημείο και ύστερα οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι. Με καλύτερο σέρβις που χάλαγε την υποδοχή της Kazan κατάφεραν  να πάρουν αρκετές φορές προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πάρουν το 1ο σετ αφού προηγήθηκαν με 26-25. Ένα λάθος του Jurisic όμως, έβαλε τους Ρώσους πάλι στο παιχνίδι, οι οποίοι στάθηκαν τυχεροί σε δυο περιπτώσεις και τελικά κατάφεραν να κερδίσουν το σετ με 26-28.

Πιο εύκολα στο δεύτερο σετ οι Ρώσοι

Εξίσου δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός και στο 2ο σετ όπου κόντραρε στα ίσα την Zenit, η οποία δεν πήρε ποτέ προβάδισμα πάνω από ένα πόντο φτάνοντας στο πρώτο τεχνικό time out με 7-8, χάρη στην επιθετική δεινότητα του Leon. Μετά το 1ο τεχνικό time out ακολούθησε νευρικότητα και από τις δυο ομάδες, με εκατέρωθεν χαμένα σερβίς. Οι Ρώσοι ανέβηκαν στη συνέχεια και με ένα σερί 6 πόντων έφτασαν στο 2ο τεχνικό time out  με διαμορφωμένο σκορ το 11-16, ενώ ενδιάμεσα είχαν αναγκάσει τον Δημήτρη Καζάζη να πάρει το 1ο  του time out για το δεύτερο σετ. Οι Ρώσοι ανέβασαν στροφές, περιόρισαν τα λάθη τους και «έχτισαν» σιγά σιγά μια διαφορά ασφαλείας η οποία διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος του σετ. Ο Δημήτρης Καζάζης έκανε τις κινήσεις του από τον πάγκο περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους αναπληρωματικούς οι οποίοι ανταποκρίθηκαν στις δυσκολίες του αγώνα χωρίς όμως να μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Έτσι το σετ τελείωσε με χαμένο σερβίς του Πελεκούδα στο φιλέ με 19-25.

Οι πρωταθλητές Ρωσίας μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στο 3ο σετ και φτάνοντας γρήγορα στο 0-3 οδήγησαν τον κόουτς του Ολυμπιακού να ζητήσει εσπευσμένα time out.  Ο Καζάζης αφύπνισε τους παίκτες του και αυτοί με την σειρά τους μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα και να διεκδικήσουν ότι καλύτερο μπορούσαν από αυτό το σετ. Με ένα σερί 6-1 πήραν προβάδισμα με 7-4 και έφτασαν στο τεχνικό time out με το σκορ στο 8-6.  Η Zenit ισοφάρισε 8-8 αλλά με τη βοήθεια του κόσμου ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι το προβάδισμα με ένα σερί 3-0 φτάνοντας στο 11-8. Οι ερυθρόλευκοι απόλυτα συγκεντρωμένοι με όπλο το δυνατό σέρβις το οποίο «χάλασε» την υποδοχή της Zenit διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το δεύτερο τεχνικό time out στο 16-13. Από κει και πέρα η Zenit εκμεταλλευόμενη τρία λάθη του Ολυμπιακού κατάφερε να πάρει προβάδισμα 16-17 στο σημείο που κάλεσε time out ο Δημήτρης Καζάζης. Οι φιλοξενούμενοι με ένα απροσπέλαστο μπλοκ κατάφεραν να προηγηθούν 18-22 και κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι», μη έχοντας άλλα ψυχικά αποθέματα, και χωρίς σωστές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν τη δυνατότητα στους Ρώσους να πάρουν το σετ με 20-25 και να φτάσουν στη δεύτερη νίκη τους για τον 4ο όμιλο του Champions League.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-19, 26-28

2ο σετ: 7-8, 11-16, 15-21, 19-25

3ο σετ: 8-6, 16-13, 18-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Zenit Kazan προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 26-28, 19-25, 20-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 14 (11/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ – 30% άριστες), Προύσαλης, Κοκκινάκης 10 (8/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ – 29% άριστες), Κλαρκ 9 (6/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (2/4 επ) / Στεφάνου (λ, 53% υπ – 35% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου, Πελεκούδας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζελάτι

ΖΕΝΙΤ ΚΑΖΑΝ (Αλένκο): Απαλίκοφ 11 (9/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σιβοσέλεζ 7 (5/12 επ, 2 άσσοι, 60% υπ – 40% άριστες), Λέον Βενέρο 16 (15/20 επ, 1 άσσος, 42% υπ – 32% άριστες), Κόμπζαρ, Γκούτσαλιουκ 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ), Μικχαΐλοφ 17 (11/18 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Σαλπάροφ (λ, 74% υπ – 58% άριστες).

Καζάζης: «Είδαμε στα μάτια την Kazan»

O κόουτς του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών του δηλώνοντας μετά το ματς: «Είδαμε τον αντίπαλό μας στα μάτια. Στο πρώτο σετ ήμασταν πάρα πολύ καλοί και νομίζω ότι το χάσαμε από δικά μας πολύ εύκολα λάθη. Από κει και πέρα η ομάδα της Kazan μας πίεσε πάρα πολύ στο σέρβις και χάλασε την υποδοχή μας και έτσι πήγαμε σε ψηλές μπάλες η οποίες είχαν σαν αποτέλεσμα να μην μπορέσουμε να περάσουμε το μπλοκ και να έχουμε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και ήρθε φυσιολογικά η ήττα. Ωστόσο είμαι πολύ ευχαριστημένος, από την γενικότερη εμφάνιση της ομάδας».

Jurisic:  «Κάναμε καλή εμφάνιση»

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Milan Jurisic που πραγματοποίησε καλή εμφάνιση τόνισε: «Παίξαμε ένα καλό παιχνίδι. Μάλλον ο αντίπαλος μας νόμιζε ότι θα ήταν πιο εύκολο. Ωστόσο έκανα και εγώ κάποια λάθη στο τέλος του πρώτου σετ. Δεν ξέρω αν θα άλλαζε κάτι αν κερδίζαμε το πρώτο σετ ή όχι. Όπως και να έχει αυτή είναι η πραγματικότητα.  Κάναμε μια καλή εμφάνιση για τους φιλάθλους μας και είναι μια καλή προετοιμασία για το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον ΠΑΟΚ».

Αlenko: «Δεν είμαι ευχαριστημένος»

Ο προπονητής της Zenit Κazan, Vladimir Alenko δεν έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του παρά τη νίκη με 3-0 υπογραμμίζοντας μετά το παιχνίδι τα εξής: «Κερδίσαμε αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος επειδή δεν παίξαμε στον καλύτερο δυνατό ρυθμό μας. Φυσικά είναι καλό για μας να κερδίζουμε παίζοντας στο 60% των δυνατοτήτων μας, με 3-0.  Όμως δεν είμαι πολύ χαρούμενος από την ποιότητα του τρόπου παιχνιδιού μας».

Sivozhelez: « Ο Ολυμπιακός κάθε φορά παίζει καλά»

Ο λίμπερο της Zenit Kazan Evgeny Sivozhelez υπογράμμισε τη δυσκολία με την οποία έφτασε η ομάδα του στη νίκη: «Ήταν πολύ δύσκολο ματς. Στο 3ο σετ δεν παίξαμε πολύ καλά στην υποδοχή βρεθήκαμε πίσω με 3-4 πόντους αλλά στο τέλος του παίξαμε καλύτερα στο μπλοκ  και κερδίσαμε. Είναι πολύ σημαντικό γιατί αν κέρδιζε ο Ολυμπιακός το τρίτο σετ μπορεί το παιχνίδι να είχε καταλήξει σε διαφορετική πλευρά. Τώρα είμαστε χαρούμενοι που κερδίσαμε με 3-0. Ο Ολυμπιακός κάθε φορά παίζει καλά ειδικά στην έδρα του, ανεξαρτήτως της σύνθεσης της ομάδας, έχοντας την υποστήριξη του κόσμου του.»