Φινάλε στην Ευρώπη…

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο 2015 CEV DenizBank Volleyball Champions League γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ από την Ποσογίλνιτσα…

Η ευρωπαϊκή περιπέτεια του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε για φέτος. Οι νταμπλούχοι γνώρισαν την ήτττα με 3-1 σετ (18-25, 23-25, 25-18, 21-25) από την Ποσογίλνιτσα

στο Ρέντη στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του 2015 CEV DenizBank Volleyball Champions League. Τον αγώνα παρακολούθησε και ο νεοαποκτηθείς Ολλανδός κεντρικός Βίτσε Κόοϊστρα ο οποίος την Τετάρτη θα παρουσιαστεί και επίσημα. Πλέον η προσοχή των ερυθρολεύκων στρέφεται στις εγχώριες διοργανώσεις με πρώτο, χρονικά στόχο το League Cup.

Νωθρό ξεκίνημα…

Το πρώτο σετ ξεκίνησε και είχε πολύ καλό ρυθμό με τους Αυστριακούς να προηγούνται με 1-3 ύστερα από διαδοχικούς πόντους τον Ολυμπιακό να μειώνει αρχικά και να ισοφαρίζει  στη συνέχεια σε 4-4. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τον έλεγχο και έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με προβάδισμα τριών πόντων (5-8).  Από κει και πέρα διεύρυναν το προβάδισμά τους μέχρι το 6-11 στο σημείο που ο Δημήτρης Καζάζης πήρε το πρώτο δικό του τάιμ άουτ αφού ο Θρύλος δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην επίθεση.  Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τη βελτίωση της εικόνας των ερυθρόλευκων οι οποίοι μείωσαν τη διαφορά στους δυο πόντους (12-14) αλλά η Ποσογίλνιτσα πήγε και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με τρεις πόντους (13-16). Ωστόσο οι Αυστριακοί ανέβασαν και πάλι στροφές και πήραν το πρώτο σετ με 18-25.

Βελτιωμένος στο 2ο σετ…

Σχεδόν με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο σετ. Η υποδοχή και το μπλοκ του Ολυμπιακού δεν λειτουργούσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ως εκ τούτου οι φιλοξενούμενοι που διατηρούσαν τον ίδιο υψηλό ρυθμό πήγαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 4-8. Τη διαφορά οι Αυστριακοί τη διατήρησαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου σετ αλλά με διακυμάνσεις. Και αυτό γιατί ο Ολυμπιακός πλησίαζε μέχρι τους δυο πόντους (8-10), αλλά δεν μπορούσε να ολοκληρώσει την προσπάθεια ανατροπής του εις βάρος του αποτελέσματος. Μια μορφής αντίδραση ήρθε όταν οι νταμπλούχοι πέτυχαν τρεις σερι πόντους αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι πήγαν με προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (12-16). Σε εκείνο το σημείο ο Θρύλος ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του σετ αφού μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά (17-18) και ανάγκασε τον τεχνικό της Ποσογίλνιτσα να ζητήσει τάιμ άουτ γεγονός που λειτούργησε υπέρ της ομάδας του που αύξησε ξανά το προβάδισμα σε 17-20 και 18-21. Οι ερυθρόλευκοι που είχαν βελτιωθεί αισθητά σε σχέση με το πρώτο σετ δεν κατέθεταν εύκολα τα όπλα αφού μείωσαν ξανά σε 21-22 με τον Τακουρίδη και σε 23-24.  Το σέρβις και το μπλοκ του Θρύλου είχε βελτιωθεί όμως τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν και το δεύτερο σετ με 23-25.

Ανέκαμψε και μείωσε ο Θρύλος

Με τον αμφίρροπο τρόπο που ολοκληρώθηκε το δεύτερο σετ, ξεκίνησε το 3ο. Ο Ολυμπιακός αισθητά βελτιωμένος και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ που πήγαν μπροστά οι φιλοξενούμενοι (7-8). Από εκείνο το σημείο ο Θρύλος επέβαλε τον δικό του ρυθμό και είχε αυτός τα ηνία. Προβάδισμα μέχρι και 15-11 για τους νταμπλούχους που πήγαν πρώτη φορά μπροστά σε τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Ο Θρύλος διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το φινάλε του σετ το οποίο πήρε τελικά με 25-18 και μείωσε σε 1-2.

Ορεξάτος ο  Μαρούλης!

Σχετικά καλά ξεκίνησαν οι νταμπλούχοι στο 4ο σετ όπου στην αρχή είχαν το προβάδισμα όμως με ένα νεκρό διάστημα το υπερ τους 5-4 μετατράπηκε σε 5-8 με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν ξανά μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός  δεν τα πάρατησε είχε διάθεση που αυξήθηκε και με την είσοδο του ορεξάτου Θανάση Μαρούλη ενώ και ο Αινείας Τζελάτης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, αλλά τελικά έχασε και το τρίτο σετ με 21-25.

Τα σετ: 18-25 (26′), 23-25 (29′), 25-18 (25′), 21-25 (27′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 13-16, 14-21, 18-25

2ο σετ: 4-8, 12-16, 18-21, 23-25

3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-18

4ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21,  21-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 10 (10/27 επ,  65% υπ – 47% άριστες), Γιούρισιτς 6 (4/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Προύσαλης, Κοκκινάκης 16 (14/26 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ – 44% άριστες), Κλαρκ 2 (2/10 επ), Τακουρίδης 8 (5/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ)/ Στεφάνου (λ, 75% υπ – 50% άριστες), Βαλουδάκης (λ),  Μαρούλης 2 (μπλοκ), Ντιάτσκοφ, Σωτηρίου, Τζελάτι 19 (14/26 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ)

ΠΟΣΟΓΙΛΝΙΤΣΑ (Σλάμπε): Πάλγκουτ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βολφαχρστάλερ 9 (5/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βράβρζιντσικ  12 (9/27 επ, 3 μπλοκ, 70% υπ – 57% άριστες), Κοντσίλια 14 (5/8 επ, 3 άσσοι, 6 μπλοκ), Σιμεόνοφ 20 (16/30 επ, 4 μπλοκ, 36% υπ- 29% άριστες), Νας 16 (16/32 επ) / Κόβατσιτς (λ, 61% υπ -41% αριστες), Ροκαμόρα 1 (1/2 επ), Σάτλερ 1 (μπλοκ), Πούσνικ.

Καζάζης: «Αργήσαμε να μπουμε στο ματς»

Ο κόουτς του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς:  «Αργήσαμε να μπούμε στο ματς, ίσως γιατί είχαμε το μυαλό μας στους αγώνες του Λιγκ Καπ που είναι και ο πρώτος μεγάλος στόχος της σεζόν. Οι αντίπαλοι μας έπαιξαν πιο ελεύθερα και πήραν δίκαια τη νίκη. Αυτά τα παιχνίδια μάς δίνουν αγωνιστικό ρυθμό, αλλά και μας επιβαρύνουν στο θέμα της κούρασης, ειδικά τώρα που δεν έχουμε τον Ντιάτσκοφ λόγω τραυματισμού και δεν υπάρχει και τρίτος κεντρικός. Υπάρχει μεγαλύτερη πίεση σε εμάς. Τώρα κοιτάμε μπροστά μας τον αγώνα της Παρασκευής και καλώς εχόντων των πραγμάτων και του Σαββάτου, για να φτάσουμε στην κατάκτηση του Λιγκ Καπ. Ελπίζω με την ενσωμάτωση των νέων παικτών αλλά και την επιστροφή του Ντιάτσκοφ να είμαστε έτοιμοι να πετύχουμε τους στόχους μας. Γνωρίζουμε ότι ο Κόιστρα παίζει και σαν κεντρικός και σαν διαγώνιος και θα βοηθήσει όπου είναι καλύτερα».

Τζελάτης: «Πάμε να πάρουμε το Κύπελλο»

Ο Αινείας Τζελάτης δήλωσε μετά τη λήξη του αγώνα: «Δεν ήταν μια καλή εμφάνιση για μας. Αν είχαμε κάνει καλή εμφάνιση θα είχαμε κερδίσει το παιχνίδι. Θέλαμε να κερδίσουμε έναν δύσκολο αντίπαλο για να ολοκληρώσουμε με νίκη την παρουσία μας στο Τσάμπιονς Λιγκ και για να δώσουμε χαρά σε αυτό τον κόσμο που ήρθε σήμερα εδώ, όμως δεν τα καταφέραμε. Μας πίεσαν σε αρκετά σημεία όμως πιστεύω ότι μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη. Τώρα έχουμε το League Cup και πάμε να πάρουμε το Κύπελλο».