Κυρίαρχος ο Θρύλος επί του Παναθηναϊκού Β’

Ο Ολυμπιακός Κ23 νίκησε τον Παναθηναϊκό Β' με 1-3, για τη Super League 2.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός Κ23 κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναϊκό Β’ στο δημοτικό στάδιο της Καλλιθέας με 1-3, για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2. Οι «ερυθρόλευκοι» έτσι επέστρεψαν στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες από Καλλιθέα και Ιωνικό και ανεβάζοντας ακόμη παραπάνω τη βαθμολογική τους θέση στην κατάταξη του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός από πολύ νωρίς στο ματς μπήκε δυνατά, καθώς μόλις στα 50 δευτερόλεπτα του αγώνα είχε δοκάρι! Συγκεκριμένα, ο Αργυρίου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κωστούλας πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παναθηναϊκού. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 17′, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην αναμέτρηση. Ο Σγουρός βρήκε το χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή, μετά από ωραία πάσα του Μπα, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Τέσσερα λεπτά μετά, στο 21′, ο Κωστούλας γύρισε την μπάλα από τ’ αριστερά στην περιοχή εκεί όπου ήταν ο Μπα ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση όμως κατέληξε άουτ. Στο 26′ ο Μπαγκαλιάνης μετά από ατομική ενέργεια έκανε το μακρινό σουτ χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο. Στο 45′ ο Παναθηναϊκός απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνη, με την μπάλα να πηγαίνει άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδωσε χώρο στον αντίπαλό του και ο Παναθηναϊκός στο 62′ είχε μία καλή στιγμή, όταν ο Μαρτίνης «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ ο Σιδεράς πήρε την κεφαλιά και έδιωξε ο Παπαδούδης. Στο 79′ έγινε το 1-1 από τους γηπεδούχους, όταν ο Αθανασακόπουλος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ισοφάρισε.

Οι «ερυθρόλευκοι» αμέσως αντέδρασαν και στο 82′ ο Μπα ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπα και στο 83′ «έγραψε» το 1-2. Ο Ολυμπιακός όμως δεν έμεινε εκεί και στο 89′ ο Σαπουντζής με ωραίο σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή διαμόρφωσε τελικό 1-3 του αγώνα.

Παναθηναϊκός Β’ (Σ. Αντωνίου): Μαργκόνο, Σιδεράς, Φικάι, Μαρτίνης, Φουρτάδο, Κυριόπουλος (76′ Μαντσίνι), Κρυπαράκος, Σαρδέλης, Λάμψιας (76′ Βουτσάς), Καραμπάς (68′ Αθανασακόπουλος) και Λιούμης (56′ Μπιλάλ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ23 (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Αργυρίου, Μπαγκαλιάνης, Κουτσίδης, Κεραμίδας (70′ Αποστολόπουλος), Σγουρός, Μουζακίτης, Κεϊτά (86′ Σαπουντζής), Μαρίνος (86′ Κατσουλίδης), Κωστούλας (76′ Κωστή), Μπα.