Kαι τώρα ο ΠΑΟΚ!

Ο Θρύλος έκανε το «3Χ3» στην Αλεξανδρούπολη επικρατώντας άνετα με 3-0 σετ του Εθνικού και περιμένει την επόμενη αγωνιστική τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη.

Την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ Ανδρών πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που πέρασε νικηφόρα με 3-0 σετ από την έδρα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με τον κόσμου να δίνει δυναμικό παρών στις κερκίδες του «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» . Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση σε μια δύσκολη έδρα κυριαρχώντας σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφεραν να επικρατήσουν μέσα σε 1 ώρα και 7 λεπτά! Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» περιμένουν το ερχόμενο Σάββατο (18:00) τον ΠΑΟΚ , στο Ρέντη στο πρώτο ντέρμπι της φετινής σεζόν. Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, κερδίζοντας 6 άσσους και ενώ είχε 10/13 επιθέσεις και ένα μπλοκ.

Δυνατά από την αρχή!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα πηγαίνοντας μπροστά στο σκορ και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (με 5-8 και 13-16). Το υπέρ του προβάδισμα ο Θρύλος το διατήρησε για να πάρει το πρώτο σετ με 19-25. Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές και κυριάρχησαν χωρίς να δώσουν σε κανένα σημείο δικαιώματα στον αντίπαλο τους. Οι Πειραιώτες «έχτισαν» γρήγορα μια διαφορά ασφαλείας πηγαίνοντας με +7 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (9-16) για να φτάσει με άνεση στο 11-25 με το οποίο κρίθηκε το δεύτερο σετ. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στον 3ο σετ, με τον Θρύλο να έχει την ξεκάθαρη υπεροχή και να φτάνει άνετα στο 15-25 με το οποίο πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 19-25 (26’), 11-25 (21’), 15-25 (20’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 19-25

2ο σετ: 2 – 8, 9 – 16, 11 – 21, 11 – 25

3ο σετ: 4 – 8, 12 – 16, 13 – 21, 15 – 25

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Βλαχόπουλος, Λεάλ 5 (4/12 επ, 1 άσσος, 65% υπ – 47% άριστες), Βανέγκας 7 (7/11 επ, 58% υπ – 42% άριστες), Στίγγας 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 44% υπ – 28% άριστες), Μύρος (λ), Μούχλιας, Καβαρατζής, Χαραλαμπίδης, Στοϊλούδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 10 (7/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2/2 επ), Κοκκινάκης 14 (9/13 επ, 5 άσσοι, 75% υπ – 44% άριστες), Άθος Κόστα 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 17 (11/15 επ, 6 άσσοι), Τσούπκοβιτς 5 (4/5 επ, 1 μπλοκ, 80% υπ – 40% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ – 40% άριστες), Ζουπάνι 2 (2/4 επ), Σουλτανόπουλος 1 (μπλοκ), Στιβαχτής, Φράγκος 2 (2/4 επ, 67% υπ – 17 % άριστες), Ρουμελιωτάκης 1 (1/1 επ).

Μπόσκαν: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σλόμπονταν Μπόσκαν δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για τη νίκη. Πραγματοποιήσαμε πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Από αύριο θα ξεκινήσουμε να σκεφτόμαστε τον επόμενο αντίπαλο μας τον ΠΑΟΚ».

Φιλίποφ: «Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι»

O αρχηγός του Ολυμπιακού, Ντίμα Φιλίποφ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Κρατάμε το 3-0. Παίξαμε καλό βόλεϊ. Δεν δώσαμε κανένα δικαίωμα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης να μας πιέσει. Τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ. Περιμένουμε τον κόσμο μας να έρθει το Σάββατο να μας υποστηρίξει. Θέλουμε ένα «καυτό» Ρέντη για να μας σπρώξει στη νίκη».

Στιβαχτής: «Ήμασταν σοβαροί»

Ο Κώστας Στιβαχτής δήλωσε στο osfp.gr : «Νομίζω ότι περάσαμε σχετικά εύκολα αυτό το παιχνίδι. Δεν είχαμε απώλειες και ήμασταν σοβαροί. Είναι σημαντικό αυτό γιατί βρισκόμαστε στην αρχή της σεζόν. Τώρα μας περιμένει ένα διαφορετικό παιχνίδι που μπορεί να μην κρίνει τίποτα αλλά αυτά τα ματς θέλεις πάντα να τα κερδίζεις για να δείξεις ότι είσαι καλά και πιο δυνατός από τον αντίπαλο».