Νίκη πρόκριση στην Ορεστιάδα!

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε σήμερα στην Ορεστιάδα, την τοπική ομάδα για τους 8 του κυπέλλου Ελλάδας και πήρε την πρόκριση για το Final4 αφού κέρδισε με 2-3 σετ σε ακόμα ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές το οποίο κρίθηκε στο ται μπρεικ.

Οι ερυθρόλευκοι με καλύτερους παίκτες και ηγέτες στο σκορ τους Ντιάτσκοφ (22 π.) και Τζελάτι (19 π.) ο οποίος ήρθε απο τον πάγκο μαζί με τον Τακουρίδη και κατάφεραν να κάμψουν την μαχητική Ορεστιάδα η οποία τα έδωσε όλα προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την στιγμή.

Για ακόμα μια φορά αποδείχθηκε οτι ο πάγκος του Ολυμπιακού είναι χρυσάφι μιας και οι… “αναπληρωματικοί” Τακουρίδης, Τζελάτι, Χριστοφιδέλης μπήκαν στον παιχνίδι στην θέση των Κόϊστρα-Γιούρισιτς, Κλαρκ και Κοκκινάκη και πραγματικά άλλαξαν την ροή του αγώνα δίνοντας πολύτιμες λύσεις σε επίθεση και μπλοκ οδηγώντας την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη σε μια νίκη πρόκριση στο Final4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ (4-8) το οποίο διατήρησε και στο δεύτερο (13-16). Η Ορεστιάδα πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει (19-19) αρχικά και με ενα σερί 5-0 πήγε τον αγώνα στο 23-19. Ο Ντιάτσκοφ πήρε την επίθεση (23-20) και προσπάθησε να πιέσει στο σερβίς, ανεπιτυχώς όμως με αποτέλεσμα να γίνει το 24-20. Ακολουθούν δυο άουτ επιθέσεις, απο μια για κάθε ομάδα με τους Ριζόπουλο και Γιούρισιτς με το σετ να τελειώνει 25-21 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο σετ η Ορεστιάδα μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα φτάνοντας πρώτη στο τεχνικό ταιμ αουτ (8-5). Όπως και στο δεύτερο (16-14) φτάνοντας μάλιστα στο 19-16 δείχνοντας αποφασισμένη να το κερδίσει. Οι ερυθρόλευκοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ενα σερί 0-7 κατάφεραν να περάσουν μπροστά 19-23. Ακολουθούν δυο επιτυχημένες επιθέσει για κάθε ομάδα με τους Ριζόπουλο, ΝταΣιλβα για τους γηπεδούχους και Τζελάτι, Ντιάτσκοφ για τους φιλοξενούμενους και το σετ τελειώνει 21-25 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο σετ η Ορεστιάδα μπαίνει και πάλι δυναμικά και προηγείται στο πρώτο τεχνικό ταιμ αουτ με 8-3 και καταφέρνει να διατηρήσει διαφορά ασφαλείας μέχρι και στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ (16-11). Οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούν να αντιδράσουν μέχρι το σκορ να φτάσει στο 21-14. Με ενα σερι 1-6 καταφέρνουν να πλησιάσουν στο 23-20 αλλά τελικά δεν κατάφεραν να κλέψουν το σετ μιας και με δυο λάθη του Κοκκινάκη (διπλή μπαλιά και επίθεση άουτ στην επόμενη φάση) το σετ τελειώνει με σκορ 25-20 υπέρ της Ορεστιάδας.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να μην αφήσει τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους και να προηγηθούν στο σκορ. Έφτασε πρώτος στο τεχνικό ταιμ αουτ (6-8), αλλά και στο δεύτερο προηγούμενος με 5 πόντους διαφορά (11-16). Αυτό το προβάδισμα κατάφερε να το κρατήσει μέχρι και το 19-24. Ακολούθησαν δυο λάθη του Ουκρανού ακραίου των ερυθρόλευκων, Ντιάτσκοφ (σερβις στο φιλέ και επίθεση άουτ) που διαμόρφωσαν το σκορ σε 21-24 και ανάγκασαν τον Καζάζη να πάρει ταιμ αουτ. Ακολούθησε μια επίθεση του Ριζόπουλου και ενας άσσος του Βλασακίδη που διαμόρφωσαν το σκορ σε 23-24 βάζοντας φωτιά στον αγώνα, αλλά ο Χριστοφιδέλης με μια έξυπνη επίθεση κέρδισε τον 25ο πόντο για τους ερυθρόλευκους στέλνοντας το ματς στο ται μπρεικ.

Οι Πρωταθλητές, όντας πιο έμπειρη ομάδα απο την Ορεστιάδα, κατάφεραν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό στο ται μπρεικ και χωρίς να χάσουν ούτε στιγμή το προβάδισμα στο σκορ κατάφεραν να κερδίσουν σχετικά εύκολα το πέμπτο σετ με 10-15 και συγχρόνως τον αγώνα αλλά και την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας!

Τα σετ: 25-21 (26’), 21-25 (28’), 25-20 (27’), 23-25 (28’), 10-15 (16’)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούνα 16 (1 άσσος, 14/37 επ. 1 μπλοκ), Τόμσον 8 (1 άσσος, 4/8 επ., 3 μπλοκ), Γκιγιέρμε 17 (1 άσσος, 45% υπ.-30% αριστες, 15/32 επ., 1μπλοκ), Ποτολίδης 4 (1 άσσος, 2/5επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 19 (4 άσσοι, 45% υπ.-27% αριστες, 15/30 επ.),  Κωνσταντινίδης (Λ)(58% υπ.-32% άριστες), Πεντίδης, Βλασακίδης 1 (1 άσσος), Διαμαντίδης, Καρδαμανίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Καζάζης): Κόϊστρα 4 (4/5 επ.), Κλαρκ 5 (1 άσσος, 3/11 επ., 1 μπλοκ), Γιούρισιτς 8 (1 άσσος, 7/10 επ.), Ντιάτσκοφ 22 (1 άσσος, 31% υπ.-21% άριστες, 20/35 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 4 (36% υπ.-29% άριστες, 4/12 επ.), Στεφάνου (Λ)(65% υπ.-48% άριστες), Τακουρίδης 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Κοκκινάκης 4 (4/9 επ.), Μαρούλης, Τζελάτι 19 (1 άσσος, 15/28 επ., 3 μπλοκ), Σωτηρίου

Δημήτρης Καζάζης:
“Σήμερα καταφέραμε να πάρουμε μια σπουδαία νίκη πρόκριση, παρά την κούραση και την έλλειψη ενέργειας που είχαμε και απέναντι σε έναν αποφασισμένο αντίπαλο που τα έδωσε όλα. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου οι οποίοι μπόρεσαν να αντεπεξέλθουν σε αυτό τον δύσκολο αγώνα ο οποίος ήρθε σε μια δύσκολη στιγμή για εμάς. Ειδικά όσοι ήρθαν από τον πάγκο μας έδωσαν λύσεις για να καταφέρουμε να φύγουμε νικητές. Δεν αφήσαμε όμως να μας επηρεάσει η ήττα από τον ΠΑΟΚ και είμαστε χαρούμενοι που θα βρεθούμε στο Final4 για να διεκδικήσουμε ακόμα ένα κύπελλο για τον Ολυμπιακό.”

Ενέα Τζελατι :
“Ήταν μια δύσκολη νίκη απέναντι σε μια παθιασμένη ομάδα. Είμαστε χαρούμενοι που καταφέραμε να νικήσουμε και να προκριθούμε στο Final4 του Κυπέλλου. Η ομάδα μας μετά απο την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα απο τον ΠΑΟΚ και με τον τρόπο που ήρθε, κατάφερε να αντεπεξέλθει στις δυσκολίες της σημερινής αναμέτρησης και στο εξής κοιτάμε μπροστά τους επόμενους αγώνες. Όσο αφορά την απόδοση μου, είμαι έτοιμος όταν το κρίνει ο προπονητής να μπαίνω μέσα και να βοηθάω την ομάδα.”