Ολυμπιακός-Σάλκε 1-2

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη γερμανική ομάδα στην πρώτη αγωνιστική του Champions League.

Την ήττα από τη Σάλκε με 2-1 γνώρισε στην πρεμιέρα του εφετινού Champions League η ομάδα μας. Αν και έφτασε πολλές φορές κοντά στο γκολ, δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα εμπόδια που έβαλαν οι παίκτες του Χουμπ Στέφενς.

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ προτίμησε να αφήσει στον πάγκο τους Σιόβα, Ιμπαγάσα και Κάρολ. Ο Μέγιερι ήταν κάτω από τα δοκάρια. Ο Τοροσίδης δεξιά στην άμυνα, ο Χολέβας αριστερά και οι Μανωλάς και Κοντρέρας τα δύο σέντερ μπακ. Στα χαφ ήταν ο Μοδέστο, ο Μανιάτης και ο Φουστέρ. Αριστερά ήταν ο Μασάντο, δεξιά ο Αμπντούν και στην κορυφή της επίθεσης ο Τζιμπούρ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και θέλησε να πιέσει τη Σάλκε. Μετά τη διπλή ευκαιρία του Πάουλο Μασάντο στο 5ο και 6ο λεπτό (ένα τετ-α-τετ και ένα σουτ μόλις άουτ του Πορτογάλου), ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά λίγο πριν το 20λεπτο. Το φάουλ του Χολέβα στο 19’ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ! Στο 23’ ο Μασάντο εκτέλεσε κόρνερ και ο Τζιμπούρ αστόχησε σε εξ επαφής κεφαλιά. Η Σάλκε απείλησε με ένα σουτ, λίγο άστοχο, από τον Νοϊστάντερ, στο 34’.

Στο 39’ ο Μοδέστο θέλησε να απομακρύνει την μπάλα και της έδωσε ύψος. Ο Μέγιερι πήγε να τη μαζέψει και την έχασε, δεχόμενος μαρκάρισμα από τον Κυριάκο Παπαδόπουλο. Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, όμως το γκολ σωστά δεν μέτρησε, λόγω επιθετικού φάουλ. Δύο λεπτά μετά, στο 41’, ο Φαρφάν εκτέλεσε κόρνερ και ο Χέβεντες με κεφαλιά σκόραρε. Η Σάλκε πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0.

Η επανάληψη άρχισε δίχως αλλαγές για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μπήκε στο ματς ξανά με διάθεση να πιέσει. Ο Μπαρνέτα έχασε ευκαιρία να σκοράρει εξ επαφής, όταν ο Μέγιερι απέκρουσε ασταθώς το πρώτο σουτ του Φουκς.

Στο 56’ ο Ολυμπιακός έχασε διπλή, τεράστια ευκαιρία να σκοράρει! Ο Αμπντούν έκλεψε την μπάλα και γύρισε στον Τζιμπούρ μέσα στην περιοχή. Ο Αλγερινός έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και στην επαναφορά ο Φουστέρ έκανε δεύτερο σουτ! Η μπάλα κόντραρε στα σώματα και δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στο ίδιο λεπτό ο Φουστέρ βρέθηκε ξανά σε πλεονεκτική θέση και με νέο σουτ, δεν κατάφερε να νικήσει τον Ούνερστολ.

Στο 58’, όμως, ο Τζιμπούρ επωφελήθηκε από το λάθος του Χέβεντες, μπήκε στην περιοχή, έχασε την μπάλα και εκείνη στρώθηκε στον Αμπντούν, ο οποίος με πλασέ ισοφάρισε! Η «απάντηση» της Σάλκε, όμως ήταν άμεση. Ο Χούντελααρ στο 59’ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, από πάσα του Τζόουνς και με πλασέ έκανε το 2-1 για την ομάδα του. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μανωλάς ανέτρεψε τον Μπαρνέτα μέσα στην περιοχή και ο Μπορμπαλάν έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Χούντελααρ εκτέλεσε το πέναλτι στο 61’, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και το 2-1 παρέμεινε.

Στο 67’ ο Ιμπαγάσα (είχε περάσει στο ματς αντί του Φουστέρ στο 57’) έκανε ένα πολύ ωραίο πλασέ, αλλά ήταν άστοχο για εκατοστά. Ο Ζαρντίμ έριξε στο ματς τους Μήτρογλου και Γκρέκο. Ο Χούντελααρ πήρε την κεφαλιά στο 83’, έπειτα από σέντρα του Αφελάι, και ο Μέγιερι έσωσε. Στις καθυστερήσεις ο Τζιμπούρ έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με άστοχο σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Ολυμπιακός έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει σε αυτό. Μοιραία, υποχρεώθηκε στην πρώτη του ήττα στην εφετινή διοργάνωση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Τοροσίδης, Χολέβας, Μανωλάς, Κοντρέρας, Μοδέστο (69’ Γκρέκο), Μανιάτης, Φουστέρ (57’ Ιμπαγάσα), Αμπντούν (69’ Μήτρογλου), Μασάντο, Τζιμπούρ.

ΣΑΛΚΕ: Ούνερστολ, Χέβεντες, Χόλτμπι, Τζόουνς (90’ Χέγκερ), Παπαδόπουλος, Φαρφάν (90’+ Ντράξλερ), Φουκς, Χούντελααρ, Μπαρνέτα (79’ Αφελάι), Ματίπ, Νοϊστάντερ.

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 58’ Αμπντούν / 41’ Χέβεντες, 59’ Χούντελααρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντ. Μπορμπαλάν (Ισπανία)
1ος ΒΟΗΘΟΣ: Ρ. Μαρτίνεζ (Ισπανία)
2ος ΒΟΗΘΟΣ: Χ. Γκουανταμούρο (Ισπανία)
ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΒΟΗΘΟΙ: Φ. Βιτιένες, Σ. Φερνάντεζ (Ισπανία)