Ολυμπιακός – ΠΑΣ Λαμία 0-1

Ο Θρύλος έχασε πολλές ευκαιρίες και πέναλτι με τον Φορτούνη στο 86’, αλλά το γκολ του Τομάς στο 52’ του στοίχισε την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός έμεινε εκτός συνέχειας Κυπέλλου Ελλάδας, έχοντας 28-1 τελικές, 18 στην εστία, χαμένο πέναλτι με τον Φορτούνη στο 86’, 74% κατοχή και τον τερματοφύλακα της Λαμίας, Σαράνοβ, να τελειώνει το ματς με 19 αποκρούσεις. Παρά τις πολλές ευκαιρίες και την υπεροχή του Θρύλου, το 1-0 υπέρ της ομάδας της Φθιώτιδας, ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-3-3 και ορισμένες αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με εκείνη του τελευταίου ματς στο πρωτάθλημα. Ο Λοντίγκιν έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, κάτω από τα δοκάρια. Οι Κούτρης, Τσιμίκας, Σισέ και Μιράντα ήταν στην άμυνα. Οι Γκιλιέρμε, Νάτχο και Μπουχαλάκης στον άξονα. Ο Μασούρας ήταν στο ένα άκρο της επίθεσης, ο Γκερέρο στο άλλο και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Σολδάνο.

Το ματς άρχισε με ισορροπία. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε άμεσα να αναλάβει την πρωτοβουλία και να επιβάλει τον ρυθμό του. Ο Μασούρας έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με κεφαλιά, από κόρνερ του Τσιμίκα, στο 9’. Στην ανάπτυξή της η ομάδα μας περνούσε πολύ από τον άξονα, με τον Γκιλιέρμε να έχει το «βάρος» της πρώτης πάσας από την άμυνα. Ο Κούτρης, ανεβαίνοντας πολύ στη δεξιά πλευρά, την οποία κάλυπτε, και συνέκλινε. Ο Σολδάνο δοκίμασε στο 17’ το πόδι του, από καλή θέση και έξω από την περιοχή, αλλά αστόχησε για λίγο.

Η ομάδα μας είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και δεν έδειχνε να απειλείται καθόλου από τη Λαμία. Ακόμη ένα ωραίο σουτ του Μασούρα, στο 21’, εξουδετέρωσε ο Σαράνοβ. Καλή προσπάθεια από τον νεαρό άσο του Θρύλου. Ο Γκιλιέρμε έδενε και έλυνε στον άξονα, ενώ από τη μέση και μπροστά, ο Μασούρας ήταν πολύ κεφάτος. Ο Γκερέρο με τον Σολδάνο άλλαζαν συχνά θέσεις, κάνοντας το τρικ που εφαρμόζει ο Πέδρο Μαρτίνς και με το δίδυμο Φορτούνη-Χασάν ή Φορτούνη-Γκερέρο. Ο Τσιμίκας δοκίμασε στο 30’ το πόδι του, μετά από ωραία ενέργεια του Γκερέρο από δεξιά, αλλά αστόχησε πολύ. Η ομάδα μας έχασε αρκετές καλές ευκαιρίες, στο πρώτο μέρος, με Γκερέρο, Σολδάνο και Μασούρα να δημιουργούν κινδύνους στην εστία του Σαράνοβ. Το ημίχρονο έληξε με το αποτέλεσμα στο 0-0, παρά τις προσπάθειες του Ολυμπιακού να σκοράρει.

Η επανάληψη άρχισε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δίχως αλλαγή και πολύ δυνατά, για να βρει πρώτος γκολ. Έχασε δύο διαδοχικές ευκαιρίες, με Γκερέρο και Σολδάνο και… κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι… σόκαραν το Καραϊσκάκη και στο 52’ μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Τομάς. Ο Νάτχο απάντησε με ένα υπέροχο σουτ στο 53’, το οποίο εξουδετέρωσε ο –κορυφαίος της Λαμίας- Σαράνοβ. Ακόμη μία ευκαιρία, αμέσως μετά, ξανά με Νάτχο, χαμένη. Ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στη μάχη Ποντένσε και Φορτούνη. Απέσυρε στο 56’ Γκερέρο και Μπουχαλάκη.

Η ομάδα μας προσπάθησε εκ νέου να ανεβάσει τον ρυθμό της, αλλά οι ποδοσφαιριστές της Λαμίας άρχισαν να κάνουν, με το παραμικρό, καθυστερήσεις. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο διαιτητής Κομίνης και ο βοηθός Κούλα έκλεισαν τα μάτια σε πεντακάθαρο χέρι του Πλιάτσικα μέσα στην περιοχή, στο 62’!! Ακόμη ένα λάθος εις βάρος του Θρύλου, από τη διαιτησία. Η οποία συνέχισε, αμέσως μετά, τα δικά της… Ανύπαρκτο οφσάιντ, εις βάρος του Τσιμίκα και του Ολυμπιακού, ανέκοψε επίθεση για την ομάδα μας στο 65’. Ο Χασάν πήρε, αμέσως μετά, την θέση του Φράνκο Σολδάνο, με τον Πέδρο Μαρτίνς να ποντάρει στην φόρμα του Αιγύπτιου και να τον ρίχνει στην κορυφή της επίθεσης. Ο Μασούρας έχασε, για… χιλιοστά τεράστια ευκαιρία στο 69’ να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Θρύλος συνέχισε να σφυροκοπά την εστία του Σαράνοβ, ο οποίος εξελισσόταν σε… ήρωα της Λαμίας.

Στο 70’ του αγώνα παρέμενε το 1-0 για τη Λαμία, πέρα για πέρα άδικο, βάσει της εικόνας του αγώνα, αλλά και των διαιτητικών αποφάσεων, σε 2-3 καθοριστικές και κρίσιμες φάσεις. Ο Νάτχο άνοιξε τους χώρους για τον Φορτούνη, ο οποίος έπαιζε πιο κοντά στην επίθεση και στον Χασάν. Η διάταξη είχε γίνει, πλέον, 4-2-3-1 ξανά. Ο Ποντένσε έπαιζε περισσότερο επάνω στη γραμμή και δεν συνέκλινε τόσο πολύ. Ασύλληπτη ευκαιρία έχασε στο 77’ ο Χασάν. Ο χρόνος είχε αρχίσει να πιέζει τον Ολυμπιακό και ο Φορτούνης είχε πατήσει το γκάζι, για να ωθήσει την ομάδα μας μπροστά.

Στο 81’ ο Μασούρας από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Πλιάτσικας έβαλε το σώμα του και απομάκρυνε σε κόρνερ! Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ποντένσε έκανε απίστευτη ατομική ενέργεια, πέρασε τον Ασίγκμπα και στη συνέχεια ο αμυντικός της Λαμίας τον ανέτρεψε καθαρά. Σωστά καταλόγισε πέναλτι ο Κομίνης. Ο Φορτούνης έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και εκτέλεσε, με τον Σαράνοβ να πέφτει στη σωστή γωνία και να απομακρύνει, με το 0-1 να μένει μέχρι τέλους.

Το φιλμ του αγώνα:

2’ Πρώτη καλή στιγμή για τον Θρύλο στο ματς. Ο Νάτχο σούταρε έξω από την περιοχή, ο Σαράνοβ έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα.

7’ Ωραία μπαλιά του Νάτχο για τον Σολδάνο μέσα στην περιοχή, με τον Αργεντινό φορ να μην πιάνει την κεφαλιά.

9’ Κόρνερ του Τσιμίκα από αριστερά, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σαράνοβ μπλόκαρε.

18’ Ο Σολδάνο δοκίμασε το πόδι του από δεξιά και έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει ψηλά άουτ. Καλή στιγμή για τον Θρύλο!

21’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Μασούρας σούταρε στην κίνηση με το αριστερό έξω από την περιοχή, με τον Σαράνοβ να απομακρύνει δύσκολα.

26’ Ακόμα μία καλή στιγμή για την ομάδα μας! Ο Γκερέρο μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε, με τον Σαράνοβ να μπλοκάρει.

30’ O Γκερέρο βγαίνει δεξιά εντός περιοχής, αδειάζει με ποδιά τον Ασίγκμπα, βγάζει κεντρικά για τον Τσιμίκα, το σουτ του αριστερού μπακ με το κακό (δεξί) του πόδι, είναι άστοχο.

40’ Σέντρα του Σολδάνο από δεξιά στο ύψος του πέναλτι, ο Γκερέρο έκανε την προβολή αλλά ο Σαράνοβ μπλόκαρε.

41’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τσιμίκας βγαίνει από αριστερά, ο Μασούρας προσπαθεί να κάνει την προβολή στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα κοντράρει στο σώμα του και βγαίνει άουτ!

45’+1 Καλή στιγμή για τον Θρύλο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου! Ωραία συνεργασία από τους Μπουχαλάκη, Τσιμίκα και Μασούρα, με τον τελευταίο να σουτάρει με το αριστερό και τη μπάλα να καταλήγει άουτ!

50’ O Τσιμίκας κάνει τη σέντρα από αριστερά, ο Πλιάτσικας βγάζει σε κόρνερ προ του Γκερέρο.

51’ Κεφαλιά του Σολδάνο, η μπάλα στα χέρια του Σαράνοβ.

52’ Γκολ 0-1 για την Λαμία με τον Τομάς.

54’ Σουτ του Νάτχο, ο Σαράνοβ διώχνει σε κόρνερ με υπερένταση!

62’ Πέναλτι που δεν δόθηκε από τον κ. Κομίνη! Ο Φορτούνης σούταρε, με τον Πλιάτσικα να απομακρύνει με το χέρι τη μπάλα! Πέναλτι το οποίο κακώς δεν δόθηκε!

64’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ωραία σέντρα του Μασούρα, ο Ποντένσε έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σαράνοβ έδιωξε εντυπωσιακά!

70’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Ποντένσε έδωσε για τον Γκιλιέρμε μέσα στην περιοχή, με τον Σαράνοβ να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ!

77’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης έκανε ό,τι ήθελες τρεις παίκτες της Λαμίας, μπήκε μέσα στην περιοχή, έβγαλε την παράλληλη μπαλιά για τον Χασάν, αλλά το πλασέ του Αιγύπτιου φορ, δεν βρήκε στόχο με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει άουτ!

81’ Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μασούρας από τη μικρή περιοχή δεν μπορεί να σκοράρει καθώς ο Πλιάτσικας έδιωξε σε κόρνερ!

83’ Δυνατό σουτ του Φορτούνη και πάλι ο Σαράνοβ απομακρύνει με υπερένταση!

85’ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε κάνει απίστευτη ατομική ενέργεια, περνάει τον Ασίγκμπα και στη συνέχεια ο αμυντικός της Λαμίας τον ανατρέπει καθαρά!

86’ Ο Φορτούνης εκτέλεσε το πέναλτι από την άσπρη βούλα, με τον Σαράνοβ να πέφτει και να απομακρύνει τη μπάλα.

90’+2 Ο Νάτχο έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Λοντίγκιν, Κούτρης, Μιράντα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (56’ Φορτούνης), Νάτχο, Γκερέρο (56’ Ποντένσε), Μασούρας, Σολδάνο (66’ Χασάν).

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Καρυπίδης, Μπεχαράνο (80’ Βασιλαντωνόπουλος), Πλιάτσικας, Καραμάνος, Ασούμπρε (59’ Ρόμανιτς), Τομάς, Σκόνδρας, Επτσάιν, Μπλάζιτς (68’ Μπουλούλης), Ασίγκμπα.