Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 2-0

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός, από τον Αστέρα Τρίπολης στον αγώνα που έγινε την Κυριακή το βράδυ στην Τρίπολη.

Η ομάδα μας δεν έπαιξε καλά και εγκλωβίστηκε στο παιχνίδι των γηπεδούχων, οι οποίοι με αντεπιθέσεις κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ στο 42΄με πέναλτι του Ροτζέριο και στο 70’ με τον Περόνε.

Σημαντικά είναι πάντως τα παράπονα που έχει η ομάδα μας από το διαιτητικό τρίο της αναμέτρησης με κορυφαία φάση το πέναλτι που δεν δόθηκε στον Αβραάμ Παπαδόπουλο, όταν τον ανέτρεψε ο Μπαρτολίνι.

Η ομάδα μας ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα και αυτό το γεγονός έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να βγάζουν γρήγορες αντεπιθέσεις οι οποίες δημιουργούσαν κινδύνους για την εστία του Μέγερι, ενώ υπήρξε ταυτόχρονα και μια σημαντική αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Μέλμπεργκ ένιωσε ενοχλήσεις στον δεξιό προσαγωγό και αντικαταστάθηκε από τον Χολέβα, μόλις στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Αστέρας κατάφερε να προηγηθεί σε μια φάση λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42΄), όταν σε αντεπίθεση κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ροτζέριο.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας πίεσε για την ισοφάριση και το παιχνίδι γινόταν προς το μισό γήπεδο, δηλαδή προς την εστία του Αστέρα, όμως και πάλι σε μια αντεπίθεση ο Περόνε πλάσαρε τον Μέγερι που έκανε έξοδο και πέτυχε το 2-0 στο 70΄.

Το σκηνικό συνεχίστηκε ίδιο μέχρι το τέλος, αν και η λανθασμένη υπόδειξη ή καλύτερα, η μη υπόδειξη πέναλτι από τον διαιτητή Κύρκο στην καθαρή ανατροπή του Παπαδόπουλου από τον Μπαρτολίνι στο 75ο λεπτό, μπορεί να άλλαζε την ροή του αγώνα, καθώς με εύστοχο κτύπημα το σκορ θα γινόταν 2-1 και απέμεναν περισσότερα από 15 λεπτά μαζί με τον εξτρά χρόνο.