Ολυμπιακός – Άρσεναλ 3-1

Μπορεί η πρόκριση για το Τσάμπιονς Λιγκ να μην ήρθε τελικά για τον Ολυμπιακό, όμως εάν μια ομάδα, μετά την Άρσεναλ, άξιζε την πρόκριση σε αυτόν τον όμιλο, αυτή ήταν ο Ολυμπιακός. Η ομάδα μας, όχι μόνο στο αποψινό παιχνίδι, αλλά γενικότερα στα πέντε από τα έξι συνολικά ματς που έδωσε, έδειξε γιατί δικαιούταν την πρόκριση που τελικά δεν ήταν στο δικό της το χέρι, να έρθει.

Παίζοντας απλό, γρήγορο, ομαδικό ποδόσφαιρο, ο Ολυμπιακός παρουσίασε την εικόνα που είχαμε δει και στα προηγούμενα παιχνίδια, παρά τις όποιες σημαντικές απουσίες. Είναι μια ομάδα που χαίρεσαι να βλέπεις και πηγαίνεις στο γήπεδο για να απολαύσεις το θέαμα που σου προσφέρει, πράγμα που αναγνωρίζεται από φίλους και αντιπάλους.

Δυστυχώς η πρόκριση στην επόμενη φάση δεν ήρθε, όμως η ικανοποίηση και το χειροκρότημα όλων των φιλάθλων για τη νίκη και την καλή εμφάνιση, που ήταν συνέχεια των προηγουμένων, δείχνει ότι ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο σωστό δρόμο. Δουλεύει σωστά και το μέλλον του ανήκει και στο Γιουρόπα Λιγκ.

Αγωνιστικά, η ομάδα μας «έπνιξε» από την αρχή του αγώνα την Άρσεναλ και έδειξε ότι δεν μπήκε στο γήπεδο για να δηλώσει απλά την παρουσία της, αλλά για να διεκδικήσει τη νίκη, που τελικά πήρε. Τα γκολ της ομάδας μας πέτυχαν ο Τζιμπούρ στο 16ο λεπτό, ο Φουστέρ στο 36ο λεπτό και ο Μοδέστο στο 89ο λεπτό, ενώ ενδιάμεσα είχε μειώσει ο Μπεναγιούν (57΄).

Η εικόνα, ειδικά στο πρώτο μέρος ήταν τρομακτική για την Άρσεναλ, που έβλεπε τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει δύο γκολ και να δημιουργεί πλήθος ευκαιριών για να πετύχει και άλλα. Η αγγλική ομάδα από την πλευρά της σε μερικές αντεπιθέσεις ήταν κίνδυνος-θάνατος, ωστόσο το 2-0 με το οποίο σφραγίστηκαν οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων στα πρώτα 45 λεπτά, θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο για τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο μέρος ανέβηκε η Άρσεναλ, ωστόσο και πάλι ο Ολυμπιακός, παρά την κούραση από την υπερπροσπάθεια, δημιούργησε και έχασε αρκετές φάσεις. Η μείωση του σκορ με τον Μπεναγιούν στο 57΄, ξαναέβαλε την Άρσεναλ στο παιχνίδι. Οι Άγγλοι προσπάθησαν να πιέσουν, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που σφράγισε τη νίκη, λίγο πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή με τον Μοδέστο να γράφει το τελικό 3-1.
Ένα σκορ που έδινε τη νίκη, όχι όμως και την πρόκριση την οποία πήρε η Μαρσέιγ, κερδίζοντας τη Μπορούσια Ντόρτμουντ μέσα στο Βεστφάλεν με 3-2, πετυχαίνοντας μάλιστα δύο γκολ στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ, όπου μπορεί να κάνει τις ίδιες και ακόμα καλύτερες εμφανίσεις και γιατί όχι με ακόμα μεγαλύτερη επιτυχία.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΣΕΝΑΛ 3-1

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγένκο

ΣΚΟΡΕΡΣ: 16′ Τζιμπούρ, 36′ Φουστέρ, 89′ Μοντέστο – 57′ Μπεναγιούν

ΔΟΚΑΡΙΑ: 47′, 89′ Μέλμπεργκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Παπαδόπουλος, Χολέμπας – Φρίμπονγκ, Τσάμπερλεϊν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγερι, Τοροσίδης, Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Μαρκάνο, Φουστέρ (66′ Αμπντούν), Μοντέστο, Μανιάτης, Μιραλάς, Χολέμπας (38′ Ορμπάιθ), Τζιμπούρ (90+’ Παπάζογλου).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Φαμπιάνσκι (24΄λ.τρ. Μανόνε), Βερμάελεν, Αντρέ Σάντος (51′ λ.τρ. Μιγκέλ), Σκιλασί, Τζουρού, Φρίμπονγκ, Μπεναγιούν, Κοκελίν (67′ Ροσίτσκι), Τσάμπερλεϊν, Αρσάβιν, Σαμάκ.

Επιμέλεια: Βαγγέλης Σπυράτος