Ολυμπιακός – Λεβαδειακός 3-1

Παίζοντας καλά κατά διαστήματα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του Λεβαδειακού στον αγώνα που έγινε το βράδυ του Σαββάτου στο στάδιο Καραϊσκάκη, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» δείχνουν ότι αρχίζουν να βρίσκουν και πάλι τα πατήματα τους και αυτό φάνηκε στα διαστήματα του αγώνα στα οποία πίεσαν ψηλά και έπαιξαν γρήγορα και ομαδικά.

Αποτέλεσμα ήταν να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη, απέναντι στον πολύ καλό Λεβαδειακό. Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός αναζητούσε το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο παρά το γεγονός ότι είχε τον έλεγχο του αγώνα, δεν μπορούσε να βρει διάδρομο προς την εστία του Κυριακίδη. Τελικά η πίεση απέδωσε και το γκολ ήρθε στο 41ο λεπτό με αυτογκόλ που πέτυχε ο Κόρμπος. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε φάουλ και ο Κόρμπος στην προσπάθεια του να διώξει βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και αυτή πήρε ψηλοκρεμαστή πορεία, για να καταλήξει στα δίχτυα των φιλοξενουμένων.
Το 1-0 έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών του Ολυμπιακού που άρχισαν να συνδυάζονται καλά και γρήγορα και έτσι ήρθε και το δεύτερο γκολ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Ιμπαγάσα και πάλι βρήκε με ωραία πάσα τον Μιραλάς που με ωραίο σουτ έγραψε το 2-0 στο 44ο λεπτό.
Στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» αναζήτησαν το τρίτο γκολ, όμως ο Λεβαδειακός αμυνόταν αποτελεσματικά, ενώ προσπαθούσε και με αντεπιθέσεις να δημιουργήσει κινδύνους για την εστία του Μέγερι, πράγμα που το πέτυχε και μάλιστα με το γκολ που ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 65΄λεπτό με τον Ναπολεόνι.
Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να χαρούν για πολύ το 2-1, καθώς ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα. Ήταν το 67ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Μανιάτης έφυγε από δεξιά και με ωραία σέντρα βρήκε τον Μιραλάς, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.
Συμπερασματικά ο Ολυμπιακός έδειξε σημεία βελτίωσης σε αρκετά διαστήματα του αγώνα, πράγμα που μεταφράζεται ότι αρχίζει να βρίσκει τα πατήματα και τον ρυθμό του. Στα διαστήματα που έπαιξε γρήγορα, απλά και πιέζοντας τον αντίπαλο ασφυκτικά είχε εκπληκτικές στιγμές, όμως το σημαντικό είναι ότι πήρε τη νίκη, μια νίκη ιδιαίτερα σημαντική ενόψει της δύσκολης συνέχειας για την οποία η ομάδα μας αναμένεται να παρουσιαστεί πανέτοιμη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Μοδέστο, Μέλμπεργκ, Μαρκάνο, Χολέμπας, Μανιάτης, Ιμπαγάσα (84′ Γέστε), Μακούν (65′ Ορμπάιθ), Φουστέρ, Μιραλάς, Ντιόγο (70′ Αμπντούν)
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Κυριακίδης, Μαχαίρας, Ιωάννου, Αλεξίου, Κουτσόπουλος, Κόρμπος, Σουμπίνιο (64′ Βασιλείου), Βιάνα, Κοιλιάρας (58′ Φαβάλι), Ζαουί, Ναπολεόνι (76′ Πόποβιτς)