Π.Α.Ο.Κ. – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από την Τούμπα, όπου το βράδυ της Κυριακής κέρδισε τον Π.Α.Ο.Κ. με 2-0 στον αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League.Τα γκολ της νίκης πέτυχαν ο Αμπντούν στο 5ο λεπτό και ο Μιραλάς στο 18ο, διαλύοντας τις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων για να πάρουν κάτι θετικό από το παιχνίδι.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και με καλή κυκλοφορία της μπάλας, ταχύτητα και πρεσάρισμα σε ασφυκτικό βαθμό κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες, με τον Μιραλάς στο 2΄και δοκάρι σε σουτ-κεραυνό του Ιμπαγάσα στο 5΄λ πριν από το πρώτο γκολ, το οποίο όλα έδειχναν ότι ήταν θέμα χρόνου. Δεν πρόλαβε να συμπληρωθεί το 5ο λεπτό όταν ο Αμπντούν έβγαλε στον Μανιάτη δεξιά ο οποίος έβγαλε σέντρα για τον Τζιμπούρ το πλασέ του οποίου αποκρούστηκε για να έρθει ο Αμπντούν και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κρέσιτς.
Οι πανηγυρισμοί από το πρώτο γκολ δεν είχαν κοπάσει όταν ο Μιραλάς ξεχύθηκε από αριστερά προς την εστία του Π.Α.Ο.Κ. και αφού ξεπέρασε τον Σταφυλίδη και τον Γκαρσία με ωραίο ζυγισμένο πλασέ έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί για δεύτερη φορά στα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων. Το 0-2 ήταν γεγονός και το ρολόι έδειχνε το 18ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το ημίχρονο κύλησε στη συνέχεια με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού και τον Π.Α.Ο.Κ. να προσπαθεί να ανασυγκροτηθεί από τα δύο γκολ που είχε δεχθεί.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός προσπάθησε και πέτυχε να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ, ενώ σε αντεπιθέσεις δημιούργησε κινδύνους για την εστία του Κρέσιτς. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι παρά το γεγονός ότι δόθηκε γήπεδο στον Π.Α.Ο.Κ. ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του αγώνα και πήρε τελικά το αποτέλεσμα που ήθελε πέρα για πέρα δίκαια.

Η ομάδα μας ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και απειλήθηκε ελάχιστα από τους παίκτες του «δικεφάλου του βορρά». Από την άλλη οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας κράτησαν τις θέσεις που τους είχαν δοθεί από την τακτική και δεν άφησαν περιθώρια για αμφισβήτηση της ανωτερότητας τους. Ο Ολυμπιακός πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και επέστρεψε σε απόσταση βολής από τον πρώτο και μάλιστα έχει την ευκαιρία με νίκη στο παιχνίδι της Παρασκευής με την Α.Ε.Κ. να περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας περιμένοντας το αποτέλεσμα του αγώνα Παναθηναϊκός – Ξάνθη.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ Π.Α.Ο.Κ. – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2

ΣΚΟΡΕΡ: 5′ Αμπντούν, 18′ Μιραλάς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίου)

ΔΟΚΑΡΙΑ: 5′ Ιμπαγάσα, 29′ Γκαρσία

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 9′ Σταφυλίδης, 68′ Γκαρσία, 73′ Φωτάκης – 5′ Αμπντούν, 52′ Ιμπαγάσα, 76′ Τζιμπούρ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 76′ Λάζαρ

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Σταφυλίδης, Λίνο, Μαλεζάς, Κατσικάς (11′ Μπαλάφας), Γκαρσία, Λαζάρ, Φωτάκης, Σαλπιγγίδης, Γεωργιάδης (80′ Ρομπέρ), Αθανασιάδης (38′ λ.τ. Ιβιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγερι, Μανιάτης, Μοδέστο, Μέλμπεργκ, Ιμπαγάσα, Τζιμπούρ, Μιραλάς (77′ Καζίμ-Ρίτσαρντς), Μαρκάνο, Παπαδόπουλος, Ορμπάιθ, Αμπντούν (88′ Χολέβας).