ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-4

Νικηφόρο πέρασμα από τους «Ζωσιμάδες» την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα έκανε ο Ολυμπιακός, συντρίβοντας τους γηπεδούχους με το εντυπωσιακό 4-0.

Η ομάδα μας ήταν σαρωτική στο δεύτερο ημίχρονο, όπου σημείωσε και τα τέσσερα τέρματά της, και σίγουρα θα μπορούσε να έχει σημειώσει και άλλα, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» κυριολεκτικά χόρευαν στον δύσκολο από την βροχή αγωνιστικό χώρο του γηπέδου των Ιωαννίνων.

Το σκορ άνοιξε στο 53ο λεπτό ο Μιραλάς, για να συνεχίσει ο Τζιμπούρ με δύο γκολ στο 64ο και το 71ο λεπτό. Το τελικό 0-4 έγραψε με ωραία προσπάθεια και σουτ στο 75ο λεπτό ο Φετφατζίδης.

Η ομάδα μας μπήκε ψάχνοντας τα «πατήματά» της στον βαρύ από την συνεχή βροχόπτωση αγωνιστικό χώρο των «Ζωσιμάδων», ενώ από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι από το πρώτο λεπτό είχαν το μυαλό τους περισσότερο στο πως δεν θα δεχθούν γκολ και κατά δεύτερο λόγο στις αντεπιθέσεις από τις οποίες περίμεναν πιθανή δημιουργία φάσης στην εστία του Κάρολ.

Το πρώτο μέρος όντως κύλισε κυρίως με αναγνωριστικό τρόπο και προσπάθεια προσαρμογής στις συνθήκες του αγωνιστικού χώρου. Οι γηπεδούχοι είχαν μια σημαντική ευκαιρία σε αντεπίθεσή τους στο 27ο λεπτό με τον Βίλα. Ο Ολυμπιακός αν και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή της μπάλας δεν είχε καταφέρει να βρει το διάδρομο για την εστία του Κηπουρού.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από το πρώτο λεπτό ότι έβρισκαν τα πατήματά τους και άρχισαν να βρίσκουν με ωραίες πάσες τους διαδρόμους προς την εστία του ΠΑΣ. Τα γκολ δεν άργησαν να έρθουν και μαζί με αυτά η ακόμα μεγαλύτερη άνοδος της απόδοσης των πρωταθλητών, που έκαναν ότι ήθελαν στο λασπωμένο γήπεδο.

Σε γενικές γραμμές το δεύτερο ημίχρονο από πλευράς θεάματος σίγουρα πρέπει να ικανοποίησε τους φιλάθλους που παρά τη βροχή ήρθαν στο γήπεδο. Η νίκη του Ολυμπιακού ήταν πέρα για πέρα δίκαιη και άνετη, παρά το γεγονός ότι δεν σημειώθηκε γκολ στο πρώτο μέρος. Οι πρωταθλητές έδειξαν ότι έχουν μεγάλη διαφορά σαν ομάδα από τους υπόλοιπους και προσέφεραν πλούσιο θέαμα στο κοινό των Ιωαννίνων.

Τώρα η προσοχή στρέφεται στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, όπου στόχος είναι να τελειώσει το πρωτάθλημα με μια ακόμα νίκη.