Ολυμπιακός – Ατρόμητος 2-3

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον Ατρόμητο για την 20η αγωνιστική της Super League.

Αν και τα πρόσωπα ήταν εν πολλοίς… γνωστά στην ενδεκάδα της ομάδας μας, ο Αντώνης Νικοπολίδης είχε μία-δύο αλλαγές. Ο Μέγιερι ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Ντιακιτέ, Μανωλάς, Κοντρέρας και Χολέβας. Στον άξονα έπαιζαν ως τριάδα οι Μανιάτης, Γκρέκο και Μασάντο (οργανωτής). Από δεξιά έβγαινε ο Αμπντούν, από αριστερά ο Τζιμπούρ και στην κορυφή ήταν ο Κώστας Μήτρογλου.

Το παιχνίδι δεν άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα μας, αφού πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε μία αδράνεια στα μετόπισθεν και με ένα σουτ του Μπρίτο από το ύψος της μεγάλης περιοχής κατάφερε να σκοράρει και να μπει μπροστά στο σκορ.

Άμεσα ο Ολυμπιακός ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, όπως κάνει άλλωστε σε κάθε παιχνίδι. Αυτή τη φορά, όμως, κυνηγούσε στο σκορ και χρειαζόταν πρωτίστως την ισοφάριση και εν συνεχεία να αναζητήσει και τη νίκη. Κατάφερε άμεσα να απαντήσει στο «σοκ» του Ατρόμητου, με τον Ραφίκ Τζιμπούρ να ισοφαρίζει στο 9’! Ο Μήτρογλου πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ελίχθηκε και την κατάλληλη στιγμή τη γύρισε παράλληλα στον Αλγερινό, ο οποίος ήταν εκεί που έπρεπε και την έστειλε με πλασέ στα δίχτυα του Ράντμαν!

Ο «τρομοκράτης» ανανεωμένος, είχε ακόμη μία καλή στιγμή στο 11’, όταν το σουτ του έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο έξω από την εστία του Ράντμαν! Ο Ολυμπιακός πίεζε για δεύτερο γκολ και ο Τζιμπούρ ήταν πολύ κεφάτος, κάνοντας μία εκπληκτική ντρίμπλα στον Επστάιν, στη δεξιά πτέρυγα του γηπέδου, επάνω στο κόρνερ, και περνώντας τον αντίπαλό του εντυπωσιακά. Το κοινό στο Καραϊσκάκη χειροκρότησε έντονα!

Μέχρι το 20’ η ομάδα μας δεν είχε καταφέρει να μπει μπροστά στο σκορ, όμως η άμυνα του Ατρόμητου κινδύνευε σε κάθε επίθεση των «ερυθρόλευκων». Ο Μήτρογλου έκανε στο 24’ ένα σουτ προς την εστία του Ατρόμητου, το οποίο εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας των Περιστεριωτών. Η κλασική ευκαιρία είχε λείψει από την ομάδα μας μέχρι το 35’, όμως ο ρυθμός επιβαλλόταν από τους ποδοσφαιριστές του Αντώνη Νικοπολίδη.

Στο 37’, μάλιστα, χάθηκε μία μεγάλη φάση για την ομάδα μας! Ο Κώστας Μήτρογλου πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και από δεξιά, κάνοντας ωραία ντρίμπλα, ελευθερώθηκε και τη γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής. Εκεί ήταν ο Ραφίκ Τζιμπούρ, ο οποίος έβαλε το πόδι του, αλλά είδε την μπάλα, να περνάει εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι του Ράντμαν!

Ένας εκ των κορυφαίων παικτών του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος, ο Πάουλο Μασάντο, έδωσε στο 43’ στην ομάδα μας την ευκαιρία να προηγηθεί. Πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και αριστερά, μπήκε σε αυτή, ελίχθηκε και ανατράπηκε καθαρά από τον Μπρίτο, με τον διαιτητή Μάνταλο να καταλογίζει αμέσως και σωστά την εσχάτη των ποινών, αφού ήταν μπροστά στην φάση. Ο Τζαμέλ Αμπντούν ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Ράντμαν έπεσε σωστά και σταμάτησε την μπάλα, η οποία επέστρεψε στον Αλγερινό που με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Ατρόμητου, για το 2-1 στο 44’. Το αποτέλεσμα παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν δίχως αλλαγές στις συνθέσεις τους. Ο Ατρόμητος… σόκαρε ξανά τον Ολυμπιακό, ισοφαρίζοντας μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου! Ο Θανάσης Καραγκούνης ελίχθηκε έξω από την περιοχή και δεξιά και έκανε ένα εξαιρετικό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Ήταν ένα όμορφο γκολ, το οποίο ο κόσμος του Ολυμπιακού αναγνώρισε και για αυτό χειροκρότησε θερμά τον νεαρό άσο του Ατρόμητου.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πάλι σε αναζήτηση ενός γκολ που θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ. Ο Ατρόμητος ήταν καλά στημένος στο γήπεδο και σε αντίθεση με πολλές ομάδες, όταν επισκέπτονται το Καραϊσκάκη, ήθελε να παίξει μπάλα. Στο 61’ πέρασε στην θέση του Λεάντρο Γκρέκο ο Αριέλ Ιμπαγάσα και καταχειροκροτήθηκε.

Στο 64’ ο Αμπντούν πήρε την μπάλα από τον Χολέβα και μπήκε από αριστερά στην περιοχή. Τη γύρισε στο ύψος του πέναλτι, εκεί όπου ο Μανωλάς κοντρόλαρε και σούταρε, αλλά αστόχησε. Στο 68’ ο Χολέβας πέρασε κάθετα την μπάλα για τον Ιμπαγάσα, ο οποίος προσποιήθηκε και την άφησε για τον Μήτρογλου. Εκείνος κοντρόλαρε και πλάσαρε, από το ύψος της περιοχής, αλλά αστόχησε ελάχιστα!

Στο 71’ ο Μήτρογλου άφησε την θέση του στον Μάρκο Πάντελιτς. Δύο λεπτά μετά, στο 73’, ο Μασάντο εκτέλεσε υπέροχα φάουλ από την αριστερή πλευρά, με το δεξί πόδι και έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ράντμαν! Στο 75’ ο Αμπντούν πήρε την μπάλα από τον Μανωλά και από δεξιά γύρισε με τη μία παράλληλα για τον Τζιμπούρ, τον οποίο πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Λαζαρίδης και αποσόβησε το γκολ.

Στο 79’ ο Ατρόμητος πέτυχε τρίτο γκολ και δυσκόλεψε πολύ τα πράγματα για την ομάδα μας. Ο Δημούτσος πήρε την μπάλα στον άξονα και από μακρινή απόσταση σούταρε και νίκησε τον Μέγιερι, για το 2-3.

Δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και ο Ατρόμητος επικράτησε με 3-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Ντιακιτέ, Χολέβας, Κοντρέρας, Μανωλάς, Μανιάτης (77’ Μοδέστο), Γκρέκο (61’ Ιμπαγάσα), Μασάντο, Αμπντούν, Τζιμπούρ, Μήτρογλου (71’ Πάντελιτς).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Ράντμαν, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Νάστος, Καραμάνος, Μπρίτο, Ουντότζι (69’ Καλλέργης), Δημούτσος, Επστάιν, Καραγκούνης (77’ Φάμπιο), Γκαρσία (84΄ Μπάλλας).

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 9’ Τζιμπούρ, 44’ Αμπντούν / 1’ Μπρίτο, 48’ Καραγκούνης, 79’ Δημούτσος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στ. Μάνταλος (Αθηνών)
1ος ΒΟΗΘΟΣ: Χρ. Ακρίβος (Αθηνών)
2ος ΒΟΗΘΟΣ: Π. Κωσταράς (Αιτ/νίας)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Αν. Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 77’ Κοντρέρας, 88΄ Ιμπαγάσα / 44’ Ταυλαρίδης, 86΄ Μπάλλας, 88΄ Δημούτσος, 93΄ Ράντμαν, 95΄ Επστάιν