Τα σχόλια των παικτών μας

Διαβάστε τι δήλωσαν οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού μετά τον αγώνα απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Γιάννης Μανιάτης

«Αδικούμαστε από το αποτέλεσμα. Δεν το αξίζαμε Προσπαθήσαμε πολύ, η ομάδα προσπάθησε από το πρώτο λεπτό για να παίξει ανοιχτά και κόντρα σε μια δυνατή ομάδα.

Αν χάσεις την αυτοσυγκέντρωσή σου το πληρώνεις. Έτσι και εμείς, πληρώσαμε την κακή αντίδραση στις στημένες φάσεις.

Στη συνέχεια νομίζω θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Ο κόσμος ήταν δίπλα μας και τον ευχαριστούμε που αναγνώρισε την προσπάθειά μας».

Γκαετάν Μπονγκ

«Σίγουρα δε αξίζαμε να ηττηθούμε με 4-1. Ήμασταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο, στο κλείσιμο του ημιχρόνου θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί. Δεχθήκαμε τρία γκολ από στημένες φάσεις και αυτό είναι το αρνητικό της υπόθεσης.

Να συνεχίσουμε την ίδια καλή δουλειά για τη νίκη στο επόμενο ματς. Η Παρί έχει εξαιρετικά στημένα αλλά και εμείς ήμασταν αδύναμοι σε αυτό το κομμάτι. Στο Τσάμπιονς Λιγκ αυτό δεν συγχωρείται.

Έπαιξα τραυματίας αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να το χάσω. Έσφιξα τα δόντια και ελπίζω να βοήθησα αν και δεν το έκανα όσο ήθελα.

Πάμε σε δύο σημαντικά ματς εκτός έδρας με Άντερλεχτ και Μπενφίκα και πρέπει να κάνουμε το καλύτερο».

Βλάντιμιρ Βάις

«Πραγματικά ο κόσμος ήταν απίστευτος, από την πρώτη στιγμή κοντά μας, μας υποστήριξε με τρομερή δύναμη. Στο πρώτο γκολ για λίγο πάγωσε το γήπεδο, αλλά στη συνέχεια μας βοήθησαν οι ίδιοι να ισοφαρίσουμε, ήταν καταπληκτικοί. Το γεγονός ότι μας ενθάρρυναν μέχρι το τελευταίο λεπτό και μας επιδοκίμαζαν μας δείχνει ότι θα είναι μαζί μας μέχρι τέλους.

Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό, δεν γνωρίζω πως θα αντιμετωπίσουμε τον επόμενο αγώνα. Σήμερα παίξαμε όπως είχαμε προετοιμαστεί. Θα μπορούσαμε να έχουμε προηγηθεί ακόμη και με 3-1, δε μας βγήκε σήμερα. Από εδώ και πέρα θα σκεφτούμε πως θα αντιμετωπίσουμε τα επόμενα παιχνίδια».

Νταβίντ Φουστέρ

«Ήμασταν πάρα πολύ καλοί ως το 60-65 και πολλοί σωστοί στην τακτική μας. Μέχρι τότε, το παιχνίδι πήγαινε πολύ καλά. Μετά δυστυχώς έγινε καταστροφικό. Χάσαμε τις μονομαχίες στις στημένες φάσεις και το πληρώσαμε πολύ ακριβά. Πρέπει να πούμε όμως ότι ήμασταν και άτυχοι.

Ειδικά στο ξεκίνημα όπου είχαμε δυο δοκάρια και αρκετές φάσεις για να προηγηθούμε. Είναι πολύ βαρύ το αποτέλεσμα. Πρέπει να ξεπεράσουμε την ήττα και να παλέψουμε στη συνέχεια όλα τα παιχνίδια».

Τέλος για το παιχνίδι στο Βέλγιο με την Άντερλεχτ, είπε: «Είναι ένα πολύ δύσκολο ματς, θα τα δώσουμε όλα για να πάρουμε το αποτέλεσμα που χρειαζόμαστε».

Πάουλο Μασάντο

«Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια μεγάλη ομάδα. Κάναμε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, πιέσαμε πάρα πολύ μία ομάδα με σπουδαίους παίκτες και το 1-1 στο πρώτο ημίχρονο μας αδικεί. Αξίζαμε να έχουμε πετύχει, τουλάχιστον, ένα ακόμη γκολ στο πρώτο μέρος, το οποίο θα άλλαζε εντελώς την εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου. Από ένα σημείο και μετά η Παρί μας πίεσε πάρα πολύ και μας ανάγκασε να κάνουμε αρκετά λάθη. Δεν ήμασταν προσεκτικοί στις στημένες φάσεις και το πληρώσαμε. Η εικόνα του δεύτερου μέρους δεν οφείλεται σε λόγους φυσικής κατάστασης, αλλά οφείλεται στην ποιότητα της Παρί που βρήκε τρόπους να μας πιέσει πολύ. Για εμάς δεν τελείωσε κάτι και θα πάμε στο Βέλγιο για τη νίκη».

Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ

«Ήταν άδικο που πήγαμε στο ημίχρονο με 1-1, με ισοπαλία, διότι είχαμε τις ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να νικάμε. Κρατήσαμε την μπάλα, παίξαμε σωστά.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ διαφορετικό. Κάναμε πολλά λάθη, ειδικά στις στημένες φάσεις, αλλά πρέπει να μάθουμε από τα λάθη μας, για να πάμε καλύτερα στο μέλλον».

Ρομπέρτο Χιμένεθ Γκάγκο

«Όσο καλά και να παίζεις, με αυτές τις ομάδες δεν μπορείς να εφησυχάζεις ούτε στιγμή. Πρέπει να είσαι πάντα ψύχραιμος. Εμείς κάναμε λάθη και τα πληρώσαμε».

Για το που αφιέρωσε την απόκρουση του πέναλτι, είπε: «Το αφιέρωσα στη γυναίκα μου, ένας τερματοφύλακας αυτό μόνο μπορεί να κάνει».

Για τις δυνατότητες της ομάδας, τόνισε: «Πέρα από το σκορ δείξαμε ότι μπορούμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο, είμαστε καλή ομάδα. Δείχνουμε ότι μπορούμε να πάρουμε αποτέλεσμα εκτός έδρας».