Η νέα χρονιά του πάει!

Η ομάδα μας μπαίνει… φορτσάτη στη νέα χρονιά και τα στατιστικά το αποδεικνύουν!

Λένε ότι το… ποδαρικό μετά την αλλαγή του χρόνου καθορίζει πώς θα πάει όλη η νέα χρονιά. Στην περίπτωση της ομάδας μας, συμφέρει να πιστέψουμε ότι αυτό ισχύει, καθώς η συγκεκριμένη λαϊκή παράδοση μας ευνοεί!

Κι αυτό γιατί, από τη σεζόν 2004-05 που μετακόμισε στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Ολυμπιακός έχει ιδιαίτερα θετική παράδοση στον πρώτο αγώνα πρωταθλήματος που δίνει μετά τηναλλαγή του χρόνου.

Συγκεκριμένα, στις 9 αναμετρήσεις που έχει δώσει για το πρωτάθλημα με την έλευση του νέου έτους, η ομάδα μας έχει πάρει 7 νίκες, ενώ έχασε βαθμούς μόνο εξαιτίας μίας ισοπαλίας και μίας ήττας.

Την πρώτη χρονιά που οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο νέο τους σπίτι, έκαναν και… ποδαρικό στο νέο έτος με νίκη. Στις 16 Ιανουαρίου του 2005, υποδέχθηκαν τον Ηρακλή στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και χάρη στο γκολτου Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 60ό λεπτό πήραν τη νίκη με 1-0.

Την επόμενη σεζόν, το πρώτο ματς πρωταθλήματος του νέου έτους στις 8 Ιανουαρίου βρήκε ξανά τον Θρύλο να πανηγυρίζει. Αυτή τη φορά, «δοκιμάστηκε» στη Νεάπολη απέναντι στον Ιωνικό, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ξανά νικηφόρο. Ο ΙεροκλήςΣτολτίδης σκόραρε στο 88ο λεπτό και με το 0-1, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ποδαρικό με το… δεξί στις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Το 0-0 στον πρώτο αγώνα πρωταθλήματος για το 2007 στην έδρα της Ξάνθης στις 7 Ιανουαρίου στο ξεκίνημα ταυτόχρονα και του δεύτερου γύρου ήταν μόνο μία… παρένθεση, καθώς η… ποδοσφαιρική αυγή του 2008 βρήκε ξανά την ομάδα μας νικήτρια. Ο Ηρακλής έμελε να ξεκινήσει για άλλη μια φορά τη χρονιά κόντρα στους «ερυθρόλευκους» στις 5 Ιανουαρίου για τη 15η αγωνιστική, αν και τώρα ως γηπεδούχος, με τον Θρύλο να φεύγει νικητής με 1-2 από τη Θεσσαλονίκη.

Με χαμόγελα ξεκίνησε και το 2009. Στην έναρξη του β’ γύρου, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στις 3 Ιανουαρίου στην Τρίπολη και με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουτσιάνο Γκαλέτι στο 27’, αποχώρησε νικητής με 0-1.

Μια ήττα με 1-2 από την ΑΕΚ στο Φάληρο στο 2010 του «χάλασε» το αήττητο σερί του μετά τις γιορτές, το οποίο, όμως, συνεχίστηκε λαμπρά το 2011. Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχθηκαν τον Ηρακλή και τον «φιλοδώρησαν» με δύο γκολ, με τον Νταβίδ Φουστέρ στο 32’ και τον Μάρκο Πάντελιτς στο 83’ να διαμορφώνουν το τελικό 2-0.

Ο Ατρόμητος ήταν η πρώτη ομάδα που πάτησε στο «Γ.Καραϊσκάκης» για το πρωτάθλημα το 2012, αλλά οι παίκτες μας δεν της επέτρεψαν να ξεκινήσει θετικά τη νέα χρονιά. Στις 4 Ιανουαρίου, η κεφαλιά του Ιβάν Μαρκάνο που κατέληξε στα δίχτυα του Σαρλ Ιτάνζ στο 53ο λεπτό ήταν αρκετή για το τελικό 1-0 που έβαλε από νωρίς άλλους 3 βαθμούς στο «σακούλι» τηςομάδας μας.

Με… φόρα είχε μπει ο Θρύλος και στη χρονιά που μας αποχαιρέτησε. Πέρυσι, στις 6 Ιανουαρίου, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Βέροια για την 16η αγωνιστική και σημείωσε την πιο επιβλητική του νίκη στο πρωτάθλημα σε ξεκίνημα νέας χρονιάς από όταν μετακόμισε στο νέο «Γ.Καραϊσκάκης». Ο Κώστας Μήτρογλου άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 54ο λεπτό, με τον ΡαφίκΤζιμπούρ να κάνει το 2-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 86’. Το τελικό κι ευρύ 3-0 διαμόρφωσε ο Μάρκο Πάντελιτς στο 90ό λεπτό.