Η πορεία προς τους 16

Θυμηθείτε την μέχρι τώρα πορεία της ομάδας μας στο φετινό UEFA Champions League.

Ο Ολυμπιακός μας σε λίγες μέρες δίνει τον πρώτο από μια σειρά δύο αγώνων στο πλαίσιο της φάσης των 16 του UEFA Champions League. Αντίπαλός του η πρωταθλήτρια Αγγλίας Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ας θυμηθούμε όμως πως η ομάδα μας κατάφερε να φτάσει μέχρι εδώ, ξεπερνώντας στης φάση των ομίλων τις Άντερλεχτ και Μπενφίκα, τερματίζοντας δεύτερη στον όμιλο πίσω από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2013

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 1-4

Δύσκολη αρχή για τον Ολυμπιακό μιας και η κλήρωση τον έφερε αντιμέτωπο από το πρώτο κιόλας παιχνίδι με την δυνατή Παρί Σεν Ζερμέν στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Η αρχή ήταν ιδανική αφού ομάδα μας πίεζε τον αντίπαλο από το πρώτο λεπτό, ωστόσο η Παρί ήταν αυτή που προηγήθηκε με τον Καβάνι. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και μέσα σε λίγα λεπτά μετά ισοφάρισε με τον Βάις. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου έστειλε τις δύο ομάδες με το 1-1 στα αποδυτήρια, ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε κερδίσει τις εντυπώσεις έχοντας μάλιστα και δύο δοκάρια. Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί μπήκε αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι, κάτι το οποίο και κατάφερε πετυχαίνοντας 3 γκολ με τους Μότα (2) και Μαρκίνιος.

Ακούστε την περιγραφή του γκολ από το Olympiacos Web Radio

Τετάρτη 02 Οκτωβρίου 2013

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στην βελγική Άντερλεχτ και η ομάδα μας δείχνει από την αρχή να πατάει πολύ καλά στο γήπεδο. Δίνει χώρο στην αντίπαλη επίθεση και ψάχνει το γκολ στην κόντρα. Το 0-1 έρχεται από τον Κώστα Μήτρογλου στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Έλληνας επιθετικός έβαλε την σφραγίδα του στον αγώνα μιας και με δύο ακόμα δικά του γκολ, το ένα πιο όμορφο από το άλλο, στο δεύτερο ημίχρονο διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Άξιος συμπαραστάτης του Μήτρογλου, ο Ισπανός τερματοφύλακας της ομάδας μας Ρομπέτρο όπου με τις επεμβάσεις του κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν για τον Ολυμπιακό.

Ακούστε την περιγραφή των γκολ από το Olympiacos Web Radio

Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2013

ΜΠΕΝΦΙΚΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1

Δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Αυτή την φορά στην Λισσαβώνα απέναντι στην Μπενφίκα, φιναλίστ του περσινού Europa League. Ο Ολυμπιακός μπήκε για ακόμα μια φορά διαβασμένος και έκλεισε τους χώρους των Πορτογάλων. Μάλιστα ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 29ο λεπτό με ένα πανέμορφο γκολ του Τσόρι έπειτα από πάσα τακουνάκι του Κώστα Μήτρογλου. Η καταρρακτώδης βροχή που άρχισε να πέφτει λίγο μετά το 40ο λεπτό δυσκόλεψε πολύ τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Η Μπενφίκα τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 83ο λεπτό με τον Καρντόσο. Να σημειωθεί ότι λίγο νωρίτερα ο Φουστέρ στάθηκε άτυχος μιας και πλασέ που επιχείρησε κόλλησε στην λάσπη λίγο πριν περάσει την γραμμή του τέρματος.

Τρίτη 05 Νοεμβρίου 2013

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΠΕΝΦΙΚΑ 1-0

Μετά το 1-1 στην Πορτογαλία ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο Γεώργιος Καραϊσκάκης την Μπενφίκα. Ο συγκεκριμένος αγώνας ήταν πολύ σημαντικός αφού σε περίπτωση νίκης η ομάδα μας έπαιρνε σοβαρό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η Μπενφίκα μπορεί να μπήκε αποφασισμένη να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε, ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι αυτός που προηγήθηκε με κεφαλιά του Κώστα Μανωλά στο 13′. Από εκεί και πέρα οι Πορτογάλοι πίεσαν για την ισοφάριση αλλά ο βρέθηκαν απέναντι στον Ρομπέρτο. Ο Ισπανός τερματοφύλακας με μοναδικές αποκρούσεις μέχρι το τέλος του αγώνα κράτησε ανέπαφη την εστία του και έδωσε της πολύτιμη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2014

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-1

Ο Ολυμπιακός ταξιδεύει για την Γαλλία έτσι ώστε να αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα έχει, όπως πάντα, στόχο ένα καλό αποτέλεσμα. Επιπλέον κίνητρο για τους παίκτες είναι να αποδείξουν ότι το 1-4 του πρώτου αγώνα δεν είναι αντιπροσωπευτικό της ποιότητας που έχουν ως σύνολο. Τα πράγματα δεν ξεκινούν με τον ιδανικό τρόπο για τον Ολυμπιακό, μιας και στο 7ο λεπτό βρίσκεται πίσω στο σκορ με γκολ του Ιμπραϊμοβιτς. Στην συνέχεια η ομάδα μας βρήκε ρυθμό και άρχισε να γίνεται απειλητική ως προς την αντίπαλη εστία. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Παρί έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βεράτι. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και εν τέλει έφτασε στην ισοφάριση με τον Μανωλά στο 80ο λεπτό. Ωστόσο η Παρί έδειξε την κλάση της σαν ομάδα και κατάφερε τελικώς να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκη μιας και ο Καβάνι έγραψε το τελικό 2-1 στο 90ο λεπτό.

Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2012

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ 3-1

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Άντερλεχτ στον τελευταίο αγώνα για την φάση των ομίλων. Τα πρώτα λεπτά είναι αναγνωριστικά, ωστόσο ο Σαβιόλα στο 33ο λεπτό λύνει το γόρδιο δεσμό της άμυνας των Βέλγων. Η απάντηση από την Άντερλεχτ ήταν άμεση στο 39ο λεπτό κάνοντας το 1-1 με τον Κλίεσταν. Στο 49ο λεπτό ο Σαβιόλα χάνει μοναδική ευκαιρία για το 2-1 αστοχώντας από το σημείο του πέναλτι, ωστόσο λίγο αργότερο και πιο συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό βάζει μπροστά και πάλι τον Ολυμπιακό με όμορφο γυριστό σουτ. Δεύτερο χαμένο πέναλτι για την ομάδας μας, αυτή την φορά από τον Βάις στο 72ο λεπτό, ωστόσο η τρίτη φορά ήταν και η φαρμακερή αφού ο Τσόρι έκανε τελικώς το 3-1 από την άσπρη βούλα στις καθυστερήσεις.