Μια ενδεκάδα… θρίαμβοι!

Ο Θρύλος έχει πάρει φέτος ιδιαίτερα επιβλητικές νίκες, καθώς τα μισά του «τρίποντα» τα κατέκτησε με τουλάχιστον 3 γκολ διαφορά!

Είναι αναμφισβήτητα – ξανά – η χρονιά του! Ο Ολυμπιακός σπάει όλα τα κοντέρ κι οδεύει ολοταχώς προς την κατάκτηση του 41ου πρωταθλήματος της ένδοξης ιστορίας του. Η ομάδα μας αποδεικνύει κάθε αγωνιστική ότι δεν βρίσκεται τυχαία στην κορυφή με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο, καθώς οι νίκες που σημειώνει επί των αντιπάλων της είναι επί το πλείστον επιβλητικές.

Μέχρι στιγμής, ο Θρύλος έχει σημειώσει στο πρωτάθλημα 70 γκολ και δεχθεί μόλις 7 – με διαφορά η καλύτερη άμυνα και η μοναδική με μονοψήφιο παθητικό – , ενώ χαρακτηριστικό τηςυπεροχής του είναι ότι οι μισές νίκες του είναι ευρείες, καθώς τις 11 από τις 22 τις έχει πανηγυρίσει με τουλάχιστον 3 γκολ διαφορά από τον εκάστοτε αντίπαλό του!

Πρώτο «θύμα» ο Λεβαδειακός

Η ομάδα μας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα με νίκες επί της Καλλονής (0-1) και του Ατρομήτου (2-1), αλλά η τρίτη σερί ήταν η πιο επιβλητική, με τον… άτυχο να είναι ο Λεβαδειακός. Ο Χαβιέρ Σαβιόλα… έδειξε τον δρόμο στο 16’ και ο Κώστας Μήτρογλου με το χατ-τρικ του (70’, 89’ κι 90’) και ο Βλάντιμιρ Βάις (85’) διαμόρφωσαν το επιβλητικό 0-5στη Λιβαδειά.

Έκτοτε, οι παίκτες του κ. Μίτσελ πήραν φόρα!Στην αμέσως επόμενη αγωνιστική, ήταν η Ξάνθη αυτή που υποχρεώθηκε σε βαριά ήττα στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 4-0. Ο Σαβιόλα έγραψε ξανά πρώτος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ μόλις στο 4ο λεπτό και ο Μήτρογλου, με νέο χατ τρικ (27’, 44’ και 73’), έδωσε στη νίκη διαστάσεις θριάμβου.

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, ήρθε και η πιο ευρεία μέχρι στιγμής νίκη της ομάδας μας. Κόντρα στη Βέροια, οι παίκτες μας σκόραραν… 6 φορές, με τον Μήτρογλου να πετυχαίνει χατ-τρικ (8’, 20’ και 81’), τον Κάμπελ να ακολουθεί με δύο γκολ (63’ και 83’) και τον Μανιάτη να… παρεμβάλλεται στο 71’ για το εντυπωσιακό 6-0.

Ασταμάτητος!

Τις επόμενες δύο αγωνιστικές, ο Θρύλος συνέχισε να είναι καταιγιστικός. Το γκολ του Νταβίντ Τόρες στο ματς με τον Πλατανιά ισοφάρισε ο… συμπαίκτης του Βάσκο Φερνάντες και ο Μήτρογλου έβαλε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ στο 68’. Ο Σαβιόλα έδωσε με το εύστοχο σουτ του στο 73’ «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα μας μέσα στα Χανιά και ο Βάις διαμόρφωσε στο 87’ το τελικό 1-4.

Στο επόμενο ματς με τον ΟΦΗ στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Μήτρογλου (4’) «εξουδετέρωσε» άμεσα το γρήγορο γκολ του Λαμπρόπουλου (1’) και «χτύπησε» ξανά στο 52’, πριν τον… συμπληρώσει ο Χολέβας για το 3-1 στο 58’. Στο τελικό και επιβλητικό 5-1 συνέβαλαν και οι Μανιάτης (85’) και Γιαταμπαρέ (86’).

Άλλη μία 4άρα ήρθε στο ντέρμπι στα… χαρτιά, όπως εξελίχθηκε, με τον ΠΑΟΚ. «Δράστες» οι Μήτρογλου (36’), Σαβιολα (60’), Φουστέρ (74’) και Κάμπελ (80’) που προσέφεραν στην ομάδα μας άλλον έναν θρίαμβο.

Εντυπωσιακός εντός κι εκτός

Η… φόρα συνεχίστηκε κι ακόμα δεν σταματά!Ανεξαρτήτως έδρας, οι «ερυθρόλευκοι»… βομβαρδίζουν τα αντίπαλα δίχτυα. Μετά τον ΠΑΟΚ, ήρθε η σειρά του Πανθρακικού στη Θράκη. ΟΚουτσόπουλος αναγκάστηκε να μαζέψει 4 φορές την μπάλα από τα δίχτυα του, με τον πρώτο… υπαίτιο να είναι ο Μανωλάςστο 21’. Ο Ιγκόρ ισοφάρισε προσωρινά στο 42’, αλλά τα γκολ των Κάμπελ (53’), Σάμαρη (58’) και Σαβιόλα (88’) διαμόρφωσαν το τελικό 1-4.

Σε ήττα στο φαληρικό γήπεδο υποχρεώθηκε στη συνέχεια καιο Εργοτέλης, αυτή τη φορά με 3-0. Ο Κάμπελ… έδειξε τον δρόμο στο 3’ και τον ακολούθησαν οι Ολαϊτάν (45’) και Ντομίνγκεζ(62’).

Η επόμενη νίκη με διαφορά τουλάχιστον 3 γκολ ήρθε κόντρα στον Απόλλωνα εκτός έδρας. Οι παίκτες μας «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς σε ένα τέταρτο, με τον Φουστέρ να κάνει την αρχή στο 26’ και τους Μανωλά (31’) και Σάμαρη (41’) να έχουν ανεβάσει ήδη πριν το ημίχρονο τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Τα δύο γκολ του Σαβιόλα στην επανάληψη (63’ και 80’) διαμόρφωσαν το τελικό 0-5.

Άλλο ένα 4-0 ήρθε κόντρα στην Καλλονή, με τον Σαβιόλα να κάνει την αρχή στο 13’ και τον Ντομίνγκεζ να κάνει το 2-0 στο 54’. Το 3-0 έκανε ο Μανωλάς στο 65’ και δέκα λεπτά αργότερα σκόραρε και ο Πάουλο Μασάντο.

Ο 11ος – μέχρι στιγμής – ευρύς θρίαμβος ήρθε την τελευταία αγωνιστική απέναντι στη Βέροια εκτός έδρας. Στο δεύτερο ημίχρονο, «έβρεξε» γκολ, με τον Ντομίνγκεζ να… δίνει το σύνθημαστο 59’. Το πρώτο γκολ του Ερνάν Πέρεζ με την ερυθρόλευκηδιπλασίασε τα τέρματά μας στο 69’ και τα δύο γκολ του Ολαϊτάν (70’ και 90’) κι ένα του Μανιάτη (85’) «έγραψαν» το τελικό 0-5.