Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-3

Στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό και ηττήθηκε με 0-3.

Η 27η αγωνιστική έφερε τον Θρύλο αντιμέτωπο με τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης», με την ομάδα μας να χάνει με 0-3.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1 και τον κ. Μίτσελ να επιλέγει την ίδια ενδεκάδα με εκείνη που αντιμετώπισε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την περασμένη Τρίτη. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, ήταν ο Σαλίνο, ο Μανωλάς, ο Μαρκάνο και ο Χολέβας. Οι δύο κεντρικοί μέσοι ήταν ο Μανιάτης με τον Εντινγκά. Κάλυπταν τον άξονα, με τον πρώτο να δημιουργεί και τον δεύτερο να είναι περισσότερο επιφορτισμένος με το ανασταλτικό κομμάτι. Στις πτέρυγες έπαιζαν δεξιά ο Κάμπελ και αριστερά ο Πέρεζ. Ο «Τσόρι» Ντομίνγκεζ ήταν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μάικλ Ολαϊτάν.

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει έντονα και με τη βοήθεια του κόσμου του να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο, βάζοντας… ζόρια στον Παναθηναϊκό. Θέλησε να αναπτυχθεί πολύ από τα πλάγια, κυρίως από τη δεξιά πλευρά, με τον Σαλίνο και τον Κάμπελ να παίρνουν από νωρίς αρκετές προσπάθειες. Ο Πέρεζ, από αριστερά, συνέκλινε αρκετά προς το κέντρο και έδινε χώρο στον Χολέβα να ανέβει, ενώ ο «Τσόρι» προσπαθούσε να παίζει κατά το δυνατόν πιο κοντά στον Ολαϊτάν, ο οποίος πίεζε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη πάσα. Στο 5’ ο Χολέβας έκανε μακρινό σουτ αλλά αστόχησε αρκετά. Οι φιλοξενούμενοι έδιναν χώρο στην ομάδα μας και στο 20’ ο Χολέβας επιχείρησε ακόμη ένα σουτ, από μακρινή απόσταση. Ο Καπίνο έπεσε και μπλόκαρε. Η ομάδα μας διατήρησε την ανωτερότητα στον αγωνιστικό χώρο και στο 23’ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο παιχνίδι. Ο Πέρεζ έβγαλε σε θέση για γκολ τον Ολαϊτάν, ο οποίος όμως άνοιξε το κοντρόλ και μπαίνοντας μέσα στην περιοχή έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, αφού ο Καπίνο βγήκε και μπλόκαρε. Οι «πράσινοι» έδιναν μεγαλύτερη βαρύτητα στο «μηδέν» πίσω και για τον λόγο αυτό κρατούσαν αρκετούς παίκτες πίσω από τη μεσαία γραμμή αναζητώντας τις αντεπιθέσεις για να απειλήσουν.

Στο 30’ το γήπεδο… πάγωσε. Ο Μάικλ Ολαϊτάν, επιστρέφοντας από την επίθεση στην άμυνα, σωριάστηκε στο έδαφος… Οι παίκτες του Παναθηναϊκού που βρίσκονταν κοντά έγνεψαν κατευθείαν προς τον πάγκο του Ολυμπιακού. Αμέσως κινητοποιήθηκε το ιατρικό επιτελείο της ομάδας μας, αλλά και εκείνο του αντιπάλου, αφού η εικόνα με τον νεαρό Νιγηριανό να πέφτει στο χορτάρι δίχως… προφανή αιτία, σόκαρε! Ο Ολαϊτάν είχε τις αισθήσεις του, όμως φυσικά δεν ήταν δυνατό να συνεχίσει στον αγωνιστικό χώρο. Το φορείο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και μετέφερε εκτός γηπέδου τον Ολαϊτάν, ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Θα υπάρξει περαιτέρω ενημέρωση για την κατάσταση της υγείας του ποδοσφαιριστή της ομάδας μας. Τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο πήρε ο Νέλσον Βαλντέζ.

Μετά από 42 λεπτά αγώνα ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του φάση. Ο Μπεργκ μπήκε από αριστερά μέσα στην περιοχή και σούταρε, αλλά αστόχησε, υπό την πίεση του Μαρκάνο. Λίγα λεπτά μετά, στο 45’ κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ. Σε αντεπίθεση από τον άξονα, ο Μπεργκ μπήκε στην περιοχή και γύρισε προς τον Πράνιτς, ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής σκόραρε. Λίγο μετά έληξε το ημίχρονο και οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για την επανάληψη, με τον Ολυμπιακό να έχει μία ακόμη αλλαγή. Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ιβάν Μαρκάνο και έγινε μαζί με τον Μανωλά συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της ομάδας μας για το δεύτερο μέρος. Στο 54’ ο Πέρεζ έκανε ένα μακρινό σουτ, έπειτα από απομάκρυνση της μπάλας από την άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά ήταν άστοχος. Το γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έκοψε πολλή από τη «φόρα» με την οποία μπήκαν οι παίκτες της ομάδας μας στο ματς. Στο 56’ ο Πέρεζ και ο Μανιάτης συνδυάστηκαν πολύ όμορφα και ο πρώτος σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε. Ο Παναθηναϊκός έμεινε πιστός στο αμυντικογενές πλάνο του και ο Ολυμπιακός καλούνταν να διασπάσει μία από τις πιο κλειστές άμυνες που έπαιξαν φέτος στο Καραϊσκάκη…

Πολύ ωραίο συνδυασμό έκαναν οι παίκτες του Ολυμπιακού από τα αριστερά, στο 58’. Ο «Τσόρι» και ο Κάμπελ (είχε έρθει στην αριστερή πτέρυγα) άλλαξαν την μπάλα και ο δεύτερος σέντραρε προς τον Βαλντέζ, που κινήθηκε μέσα στην περιοχή. Ο Παραγουανός έβαλε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Καπίνο. Πολύ κινητικός ήταν από τη δεξιά πτέρυγα ο Πέρεζ, ο οποίος κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα απειλούσε με τις επελάσεις του, τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν περιοριστεί απλώς σε παθητικό ρόλο, αλλά στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ακουμπούσαν την μπάλα απλώς για να την… απομακρύνουν από την περιοχή τους. Στο 67’ ο κ. Μίτσελ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Φουστέρ να παίρνει τη θέση του Σαλίνο στον αγωνιστικό χώρο. Στο ίδιο λεπτό, μία ολιγωρία της ομάδας μας στα μετόπισθεν κόστισε το 2-0. Ο Μπεργκ βγήκε τετ-α-τετ με τον Ρομπέρτο και με πλασέ σκόραρε. Πλέον απέμεναν 20 λεπτά για τον Ολυμπιακό προκειμένου να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα καρέ, να μειώσει αρχικά και στη συνέχεια να ισοφαρίσει.

Στο 72’ ο Ντομίνγκεζ έβγαλε υπέροχη μακρινή μπαλιά για τον Πέρεζ, ο οποίος από δεξιά κοντρόλαρε, μπήκε στην περιοχή και έχασε στην ντρίμπλα την μπάλα από τον Νάνο, χάνοντας παράλληλα καλή ευκαιρία να πλησιάσει σε ένα γκολ. Ο Φουστέρ έκανε πολύ καλή κάθετη μπαλιά στο 28’, όμως ο Κάμπελ και ο Βαλντέζ δεν ακολούθησαν και χάθηκε μία καλή ευκαιρία. Στο 76’ ο Αμπέιντ έκανε σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά και αστόχησε. Στο 78’ ο Βαλντέζ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και προσπαθώντας να κοντρολάρει και να γυρίσει πιέστηκε από τον Κουτρουμπή, ο οποίος τον έσπρωξε και με τα δύο χέρια και τον έριξε στο έδαφος. Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος υπέδειξε την εσχάτη των ποινών και μετά από λίγο ο Ντομίνγκεζ ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Αργεντινός δεν σημάδεψε σωστά, όμως και έχασε την ευκαιρία να μειώσει. Απέμεναν δέκα λεπτά για να τελειώσει το ματς και ο Ολυμπιακός αναζητούσε τον τρόπο για να ξαναμπεί στο ματς.

Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να σκοράρει ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αμπέιντ στο 89ο λεπτό, διαμορφώνοντας το 0-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο (67’ Φουστέρ), Χολέβας, Μανωλάς, Μαρκάνο (46’ Παπαδόπουλος), Εντινγκά, Μανιάτης, Κάμπελ, Πέρεζ, Ντομίνγκεζ, Ολαϊτάν (35’ Βαλντέζ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καπίνο, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Λαγός (90’+4 Μαρινάκης), Μπεργκ (77’ Πέτριτς), Ζέκα, Ατζαγκούν (87’ Καρέλης), Αμπέιντ, Νάνο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς.

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: – / 45’ Πράνιτς, 67’ Μπεργκ, 89’ Αμπέιντ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αν. Σιδηρόπουλος (Δωδ/σου)
ΒΟΗΘΟΙ: Δ. Ευθυμιάδης (Πιερίας), Αλ. Γρεβένης (Χαλκιδικής)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Μ. Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 63’ Εντινγκά, 77’ Χολέβας / 54’ Λαγός