Ολυμπιακός – Απόλλων 1-0

Στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής ο Ολυμπιακός μας αντιμετώπισε τον Απόλλωνα και πήρε τη νίκη με 1-0.

Αντιμέτωπο με τον Απόλλωνα έφερε η τελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ελλάδας τον Ολυμπιακό, με την ομάδα μας να παίρνει τη νίκη με 1-0.

Ο Θρύλος παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1 και την ακόλουθη ενδεκάδα: Στο τέρμα τον Ρομπέρτο. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά τους Τόρες, Μανωλά, Μαρκάνο και Μπονγκ. Στον άξονα τους Μανιάτη και Εντινγκά και μπροστά τους τον «Τσόρι». Στις πτέρυγες έπαιζαν δεξιά ο Κάμπελ και αριστερά ο Πέρεζ και άλλαζαν κατά τη διάρκεια του αγώνα, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Βαλντέζ.

Από το πρώτο λεπτό κιόλας ο Ολυμπιακός μας επιτίθετο «κατά κύματα». Στο 6’ ο Γκόμες έδιωξε την μπάλα με γροθιές έπειτα από σέντρα-σουτ του Μπονγκ! Στο 11’ ο Θρύλος άγγιξε το γκολ, όταν ο Κάμπελ σούταρε από δεξιά και ο Γκόμες έδιωξε. Στη συνέχεια ο Βαλντέζ έκανε μονοκόμματο σουτ και ο Γκόμες αλλοίωσε την πορεία της μπάλας, στέλνοντάς την στο δοκάρι! Στο 16’ ο Βαλντέζ βρέθηκε και πάλι κοντά στο γκολ, όμως ο Γκόμες μπλόκαρε το σουτ του. Στο 18’ ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα κράτησε το «μηδέν» σε κοντινό σουτ του Μανιάτη! Ο «Τσόρι» είχε σειρά να απειλήσει στο 23’, όμως το φάουλ που εκτέλεσε ήταν άστοχο. Δύο λεπτά μετά, στο 25’, ο Εντινγκά σούταρε και η μπάλα πέρασε άουτ. Ο «Τσόρι» σούταρε δυνατά στο 29’, όμως ο Γκόμες έδιωξε και πάλι, κρατώντας το «μηδέν»! Στο ίδιο λεπτό ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων στέρησε το γκολ και από τον Μπονγκ! Στο 35’ ο Βαλντέζ πήρε καλή κεφαλιά και είδε την μπάλα να περνάει λίγο άουτ! Ελάχιστα πριν λήξει το ημίχρονο ο Κάμπελ έκανε υπέροχο σουτ και ο Γκόμες έδιωξε ξανά! Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το αποτέλεσμα στο 0-0, αν και οι τελικές προσπάθειες ήταν 15 έναντι 3 υπέρ του Ολυμπιακού μας!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα μας πραγματοποίησε και την πρώτη της αλλαγή, με τον Αριέλ Ιμπαγάσα να περνά στη θέση του Ντελβίν Εντινγκά, ενώ στο 56’ ο Αβραάμ Παπαδόπουλος αντικατέστησε τον Κώστα Μανωλά.

Ο Θρύλος πίεζε για το γκολ, αλλά ο Γκόμες είπε ξανά «όχι», αυτή τη φορά στην προσπάθεια του Κάμπελ. Στο 65’ ο κ. Μίτσελ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, περνώντας τον Χαβιέρ Σαβιόλα αντί του Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ. Στο 84’ ο Κάμπελ έβγαλε τη σέντρα και ο Βαλντέζ έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Γκόμες επενέβη ξανά.

Το πολυπόθητο γκολ ήρθε τελικά στο 88o λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Σαβιόλα κι εκείνος με κοντινό πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Στις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μίνγκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τον Γκόμες να λέει ξανά «όχι» λίγο αργότερα σε σουτ του Πέρεζ. Το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους, με την ομάδα μας να ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα με άλλη μία νίκη!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Τόρες, Μπονγκ, Μανωλάς (58’ Παπαδόπουλος), Μαρκάνο, Μανιάτης, Εντινγκά (46` Ιμπαγάσα), Κάμπελ, Πέρεζ, Ντομίνγκεζ (65’ Σαβιόλα), Βαλντέζ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γκόμες, Χατζηζήσης (57’ Τσιλιγκίρης), Σόντερμπεργκ, Κόρμπος, Πετρόπουλος (46’ Γκουέλα), Μίνγκας, Αργυρόπουλος, Τσοκάνης, Ντάλμπεργκ, Λουσέρο, Παπαζαχαρίας.

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 88’ Σαβιόλα / –
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αν. Σιδηρόπουλος (Δωδ/σου)
ΒΟΗΘΟΙ: Αλ. Γρεβένης (Χαλκ/κής), λ. Φραγκιαδάκης (Δωδ/σου)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Γ. Κύζας (Δράμας)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: Γερ. Μαζαράκης (Κεφ/νίας – Ιθάκης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32’ Κάμπελ / 43’ Αργυρόπουλος, 46’ Χατζηζήσης, 58’ Γκουέλα, 64’ Λουσέρο, 80’ Μίνγκας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / 90’+1 Μίνγκας (2η κίτρινη)