Ο Θρύλος υπέταξε και τον Παναθηναϊκό!

Ο Ολυμπιακός νίκησε και τους «πράσινους» με 1-0, χάρις σε τρομερή κεφαλιά του Τάσου Αυλωνίτη.

Ο Ολυμπιακός ήταν μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής απέναντι στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα μας επικράτησε με σκορ 1-0 των «πρασίνων», με τον Τάσο Αυλωνίτη να κρίνει με την τρομερή κεφαλιά του στο 59’ το ματς. Ο κόσμος του Θρύλου για ακόμη ένα ματς ήταν ο 12ος παίκτης της ομάδας, βοηθώντας τα μέγιστα στην τελική έκβαση του αγώνα.

Πως έπαιξε ο Θρύλος

Ο κ. Μίτσελ επέλεξε διάταξη 4-2-3-1 για την ομάδα μας. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από την εστία. Στην άμυνα – από δεξιά προς τα αριστερά – ήταν οι Ελαμπντελαουί, Μποτία, Αμπιντάλ και Μαζουακού. Στο κέντρο υπήρχε η δυάδα αποτελούμενη από τον Μανιάτη και τον Μιλιβόγεβιτς. Αριστερά ήταν ο Αφελάι, ενώ στα δεξιά του κέντρου ο Κασάμι. Σε ελεύθερο ρόλο και ως συνδετικός κρίκος της μεσαίας γραμμής και της επίθεσης αγωνίστηκε ο Ντομίνγκεζ, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μήτρογλου.

Επίθεση ο… Ολυμπιακός, άμυνα ο… Παναθηναϊκός!

Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά και παθιασμένα το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό να έχει «οχυρωθεί» στα καρέ του, παίζοντας μαζική άμυνα και κάνοντας αρκετά φάουλ, προκειμένου να «σπάει» τον ερυθρόλευκο ρυθμό. Οι Πειραιώτες προσπαθούσαν παίζοντας από τα πλάγια και κυρίως από τα δεξιά με τον Κασάμι να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για την αντίπαλη εστία.

Πάντως, οι δύο πρώτες καλές στιγμές για τον Θρύλο ξεκίνησαν από τα αριστερά και τον Αφελάι. Στην πρώτη στο 14’ ο διεθνής Ολλανδός άσος έβγαλε την σέντρα με τη μπάλα να φτάνει στον Μανιάτη, ύστερα από παρέμβαση του Στιλ, αλλά το σουτ του αρχηγού, απόκρουσε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού. Στην δεύτερη στο 22’, ο Αφελάι έκανε το γύρισμα και ο Σίλντενφελντ πρόλαβε τον Μήτρογλου και έδιωξε σε κόρνερ.

Οι παίκτες της ομάδας μας συνέχισαν να πιέζουν, παίζοντας από τα άκρα, με την κατοχή της μπάλας να είναι συντριπτικά… ερυθρόλευκη (60% – 40%) . Ωστόσο, οι παίκτες του Αναστασίου παίζοντας μαζική άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν στο πρώτο μέρος ανέπαφη την εστία τους!

Ο Αυλωνίτης έλυσε τον… γόρδιο δεσμό!

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να είναι «κλεισμένος» στα μετόπισθεν και τον Ολυμπιακό να έχει «κατασκηνώσει» στην αντίπαλη περιοχή. Η πρώτη αλλαγή για την ομάδα μας, έλαβε χώρα στο 57’ με τον Αυλωνίτη να παίρνει τη θέση του Μποτία, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις.

Μάλιστα, ο 24χρονος κεντρικός αμυντικός αποδείχτηκε «χρυσή αλλαγή», καθώς δύο λεπτά αργότερα, έλυσε τον… γόρδιο δεσμό. Με εξαιρετικό άλμα και φοβερή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, δίνοντας το έναυσμα για θερμούς πανηγυρισμούς στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Στο 75’ ο κ. Μίτσελ έριξε στον αγώνα τον Εντινγκά αντί του Κασάμι, κάνοντας την δεύτερη αλλαγή. Μετά την συγκεκριμένη βελτιωτική κίνηση, ο Μανιάτης πήγε στα δεξιά της μεσαίας γραμμής και την θέση του κάλυψε ο Εντινγκά, αγωνιζόμενος στο πλάι του Μιλιβόγεβιτς.

Από τα πόδια του Αφρικανού ξεκίνησε το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα μας στο 78’, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ, ο Κώστας Μήτρογλου. Στο 87’ έγινε η δεύτερη βελτιωτική κίνηση από τον κ. Μίτσελ και τρίτη συνολικά αλλαγή για την ομάδα μας με τον Φουστέρ να περνάει στην αναμέτρηση αντί του Ντομίνγκεζ. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα μας να δείχνει ποιος είναι το «μεγάλο αφεντικό», πανηγυρίζοντας τη νίκη με 1-0 επί του Παναθηναϊκού.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

13’ Σουτ του Λαγού έξω από την περιοχή, το οποίο ήταν εντελώς άστοχο.

14’ Ο Αφελάι ύστερα από κούρσα από τα αριστερά, έκανε την επικίνδυνη σέντρα με τον Στιλ να διώχνει δύσκολα, το ριμπάουντ πήρε ο Μανιάτης, ο οποίος έκανε με τη μία το δυνατό σουτ, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού, έδιωξε σωτήρια.

22’ Επικίνδυνο γύρισμα του Αφελάι από τα αριστερά με τον Σίλντενφελντ να προλαβαίνει τον Μήτρογλου και να διώχνει σε κόρνερ.

27’ Ο Ντομίνγκεζ εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή με σέντρα, ο Κουτρουμπής έκοψε με το κεφάλι, με τη μπάλα να φτάνει στον Μιλιβόγεβιτς, ο οποίος λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και από καλή θέση, έστρωσε τη μπάλα και έκανε το σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

29’ Νέο επικίνδυνο γέμισμα του Ντομίνγκεζ από στημένη μπάλα στα δεξιά, ο Μιλιβόγεβιτς πετάχτηκε στην «καρδιά» της άμυνας του Παναθηναϊκού, αλλά η κεφαλιά του κόντραρε στον Τριανταφυλλόπουλο και έτσι η μπάλα πέρασε κόρνερ.

45’ Σουτ του Καρέλη από μακρινή απόσταση, το οποίο πέρασε ψηλά άουτ.

53’ Σέντρα – σουτ του Τριανταφυλλόπουλου από τα δεξιά με τον Ρομπέρτο να μπλοκάρει τη μπάλα εύκολα.

55’ Ωραία ενέργεια του Ντομίνγκεζ μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού με τον Αργεντινό να ξεφεύγει από 3 αντιπάλους, αλλά το γύρισμα του έδιωξε σε κόρνερ ο Κουτρουμπής.

59’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Ντομίνγκεζ εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά με σέντρα και ο Αυλωνίτης με τρομερή, γυριστή κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού, νίκησε τον Κουτρουμπή και τον Στιλ στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας των «πρασίνων», κάνοντας το 1-0 υπέρ του Θρύλου.

66’ Κόρνερ του Νάνο από τα αριστερά με τον Σίλντενφελντ να παίρνει την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

78’ Πέναλτι για την ομάδα μας. Ο Εντινγκά «έκοψε» ωραία τον Δώνη στον χώρο της μεσαίας γραμμής, με τη μπάλα να φτάνει στον Μήτρογλου, ο οποίος ξεχύθηκε μόνος του στην επίθεσης με τον Στιλ να τον ανατρέπει μέσα στην περιοχή και να σφυρίζεται ορθά το πέναλτι.

81’ Ύστερα από ολιγόλεπτη καθυστέρηση (σ.σ. ελέω της άρνησης του Αναστασίου να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο, παρά την αποβολή του), την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Μήτρογλου, ο οποίος σημάδεψε την αριστερή γωνία του Στιλ, με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.

86’ Γύρισμα του Ζέκα από τα δεξιά, με τον Καρέλη να είναι εντελώς άστοχος.

89’ Ο Μαζουακού ελίχθηκε ωραία στα αριστερά και επιχείρησε το σουτ, το οποίο κόντραρε στον Μέντες. Το ριμπάουντ πήρε ο Εντινγκά, ο οποίος σούταρε δίχως να το σκεφτεί και ο Στιλ μπλόκαρε τη μπάλα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία (57’ Αυλωνίτης), Αμπιντάλ, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης, Κασάμι (75’ Εντινγκά), Αφελάι, Ντομίνγκεζ (87’ Φουστέρ), Μήτρογλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αναστασίου): Στιλ, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ (69’ Μέντες), Λαγός (75’ Δώνης), Νάνο, Ατζαγκούν, Καρέλης, Μπούι (63’ Πέτριτς), Ζέκα, και Πράνιτς.

ΓΗΠΕΔΟ: «Γεώργιος Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 59’ Αυλωνίτης/-
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χάρης Καλογερόπουλος (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Αλέξανδρος Γρεβένης (Χαλκιδικής), Νίκος Γεωργαράκος (Αθηνών)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Ηλίας Σπάθας (Πειραιάς)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: Δημήτρης Νταμπώσης (Πιερίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40’ Μιλιβόγεβιτς, 90’ + 5’ Αφελάι, 90’+7’ Μανιάτης/ 10’ Καρέλης, 29’ Νάνο, 36’ Πράνιτς, 40’ Σίλντενφελντ, 78’ Στιλ, 90’+2’ Πέτριτς