Ολυμπιακός – Πανιώνιος 2-0

Ο Θρύλος επικράτησε με 2-0 του Πανιωνίου για την 15η αγωνιστική της Super League.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με διάταξη 4-1-2-1-2 ουσιαστικά και τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα ήταν οι Ομάρ, Μποτία, Αμπιντάλ και Μαζουακού, ο Εντινγκά αμυντικός χαφ και μπροστά του οι Μανιάτης και Κασάμι, ο “Τσόρι” δεκάρι και ο Αφελάι με τον Μήτρογλου στην επίθεση.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Ο Πανιώνιος δεν κλείστηκε ιδιαίτερα και έτσι η ομάδα μας είχε χώρους για να αναπτυχθεί. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, με τον Ντομίνγκεζ να είναι ο κύριοςς εκφραστής των τελικών πασών, κυρίως με στόχο τον Κώστα Μήτρογλου. Η μπάλα περνούσε πολύ από τα πόδια του Αργεντινού, ο οποίος έψαχνε αρκετά τον Μήτρογλου. Παρά τις αρκετές ευκαιρίες του Θρύλου σε κανονική ροή αγώνα, το γκολ ήρθε από στημένη φάση στο 36′. Θύτης ξανά ο Μήτρογλου, ο οποίος έδωσε στον Θρύλο το προβάδισμα το οποίο εδικαιούτω. Ο Πανιώνιος δεν έμεινε στα καρέ του και ζήτησε το γκολ, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Η επανάληψη άρχισε με τις δύο ομάδες απαράλλαχτες. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει στο 28′ τον Μποτία με τραυματισμό (θα υπάρξει νεότερη ενημέρωση για την κατάστασή του) και τη θέση του είχε πάρει ο Σιόβας. Ο έλεγχος παρέμεινε σε ερυθρόλευκα πόδια και η ομάδα μας αναζήτησε και στο δεύτερο ημίχρονο το γκολ με αρκετή διάθεση. Η δεύτερη αλλαγή έγινε στο 61′ και ο Ντοσεβί πήρε τη θέση του Αφελάι, περνώντας δεξιά. Από αριστερά έβγαινε περισσότερο ο Κασάμι. Την ίδια ώρα μπήκε στο γήπεδο και ο Ιμπαγάσα, ο οποίος εισέπραξε ξανά θερμό χειροκρότημα και άκουσε το όνομά του να γίνεται σύνθημα στην εξέδρα. Σταδιακά ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε.

Ο Θρύλος συνέχισε να ψάχνει το γκολ,το οποίο και σημείωσε στο 90΄ και πάλι με τον Κώστα Μήτρογλου. Ο Ντοσεβί έκανε την σέντρα και ο Έλληνας φορ, αφού κατέβασε υποδειγματικά, πλάσαρε τον Παπαδόπουλο διαμορφώνοντας το τελικό 2-0!Η ομάδα μας συνέχισε με νίκες στο πρωτάθλημα και πλέον απομένει το ματς του Σαββάτου στην Μυτιλήνη κόντρα στην Καλλονή για να ολοκληρωθούν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του συλλόγου για το 2014.

ΤΟ “ΦΙΛΜ” ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

12′ Κόρνερ του Ντομίνγκεζ, κεφαλιά του Κασάμι και σουτ του Αμπιντάλ, άστοχο όμως.

13′ Σουτ του Μπουμάλ, σωστή αντίδραση του Ρομπέρτο, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια.

16′ Σουτ του Αμπιντάλ από καλή θέση, ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε.

16′ Διπλό χέρι του Μπουμάλ μέσα στην περιοχή του Πανιώνιου, ο διαιτητής Λιαχούδης δεν υπέδειξε την παράβαση και κατ’ επέκταση το πέναλτι.

23′ Κόρνερ του Ντομίνγκεζ, στρώσιμο του Μήτρογλου στον Μποτί και σουτ του Ισπανού στόπερ, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και δεν μπήκε γκολ!

24′ Σέντρα του Ντομίνγκεζ από δεξιά, κεφαλιά του Μήτρογλου εξ επαφής, η μπάλα λίγο άουτ!!

36′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Κόρνερ του Μαζουακού από δεξιά, κεφαλιά του Σιόβα στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα έφτασε στον Μήτρογλου, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα!!

38′ Παράλληλη μπαλιά του Ντομίνγκεζ προς τον Μήτρογλου, τον οποίο όμως πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Παπαδόπουλος!

53′ Σουτ του Πάνου, ο Ρομπέρτο μπλόκαρε.

63′ Δυνατό σουτ του Κασάμι έξω από την περιοχή και αριστερά, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε με δυσκολία!

65′ Κόρνερ του Ντομίνγκεζ, κεφαλιά του Εντινγκά, η μπάλα άουτ.

69′ Κόρνερ του Ντομίνγκεζ, κεφαλιά του Εντινγκά, στρώσιμο στον Μήτρογλου, ο οποίος εξ επαφής δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή για το 2-0!

74′ Κόρνερ του Μαζουακού, κεφαλιά του Σιόβα, η μπάλα άουτ!

83΄ Όμορφο, φαλτσαριστό, σουτ του Μήτρογλου, αλλά ο Παπαδόπουλος διώχνει με εντυπωσιακή απόκρουση.

90΄ ΓΚΟΟΟΟΟΛ!!! Σέντρα του Ντοσεβί από τα δεξιά, ο Μήτρογλου κατεβάζει όμορφα και γυρνάει απέναντι από τον Παπαδόπουλο, τον οποίο και πλασάρει υποδειγματικά για το 2-0!!!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία (28′ Σιόβας), Αμπιντάλ, Μαζουακού, Εντινγκά, Μανιάτης, Κασάμι (87΄ Φορτούνης), Ντομίνγκεζ, Αφελάι (61′ Ντοσεβί), Μήτρογλου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Παπαδόπουλος, Τασουλής, Παντίδος, Οικονόμου, Μπουμάλ, Μασούρας (84΄ Σμυρλής), Αργυρόπουλος (61′ Ιμπαγάσα), Σιώπης (75΄ Μπούζας), Πάνος, Μητρόπουλος, Γιάννου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 2-0