Σαρωτικός ο Θρύλος στην Καλλονή!

Ο Ολυμπιακός κλείνει το 2014 με εμφατικό τρόπο καθώς επικράτησε με 5-0 στην Μυτιλήνη της ΑΕΛ Καλλονής.

Η ομάδα μας επικράτησε με 5-0 στην Μυτιλήνη, της ΑΕΛ Καλλονής και ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2014 με τον καλύτερο τρόπο.

Ο κ. Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-1-2-1-2. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Αμπιντάλ, Σιόβας και Μαζουακού. Ο Ντελβίν Εντινγκά έπαιζε ως κεντρικός, αμυντικός μέσος, ακριβώς μπροστά από την άμυνα. Σαν σε ρόμβο, μπροστά του ήταν οι Μανιάτης (προς τα δεξιά) και Κασάμι (προς τα αριστερά). Ο Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ ήταν σε ελεύθερο ρόλο μπροστά από τους δύο αυτούς ποδοσφαιριστές και στην επίθεση ο Χόρχε Μπενίτες πλαισίωνε τον Κώστα Μήτρογλου.

Δύο αξιοσημείωτα στοιχεία

Το παιχνίδι, οι τρεις βαθμοί που συνεπάγεται η νίκη, ήταν στο μυαλό των παικτών του Ολυμπιακού η Νο1 προτεραιότητα για το ματς στην Καλλονή. Ωστόσο, υπάρχουν δύο στοιχεία, τα οποία αξίζουν αναφοράς. Το ένα είναι, φυσικά, το τελευταίο παιχνίδι στην καριέρα του Ερίκ Αμπιντάλ. Ένας τεράστιος ποδοσφαιριστής, ο οποίος φόρεσε τη φανέλα του Θρύλου και ήταν και σε αυτό τον αγώνα εξαιρετικός. Το άλλο στοιχείο, αφορούσε στον Ρομπέρτο. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού και εκ των αρχηγών της ομάδας μας φορούσε μία ιδιαίτερη εμφάνιση. Στο πίσω μέρος της και κάτω από το όνομά του, ανέγραφε τα αρχικά V.C.S. θέλοντας με αυτό τον τρόπο να μνημονεύσει μία φίλη του, η οποία “έφυγε” από τη ζωή. Ο Ρομπέρτο είναι, εκτός από σπουδαίος τερματοφύλακας είναι και ένας εξαιρετικός άνθρωπος και με αυτή του την ενέργεια το απέδειξε ξανά.

Ο Ολυμπιακός θέλησε και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στο ματς, από πολύ νωρίς. Η Καλλονή έκανε το λάθος να ανοιχτεί και ο Θρύλος βρήκε χώρο για να πλησιάσει την εστία του Χογκ. Η ομάδα μας εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τον ρυθμό του αγώνα και πήρε νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Ο Μανιάτης δεν ήταν μόνο σκόρερ, αλλά από την αρχή του παιχνιδιού πραγματοποιούσε ηγετική εμφάνιση, καλύπτοντας χώρους και βγαίνοντας στην επίθεση αμέσως μετά. Υπήρχαν στιγμές κατά τις οποίες ο Μανιάτης έδιωχνε την μπάλα από την περιοχή του Ολυμπιακού και την αμέσως επόμενη στιγμή έκανε σέντρα από τα δεξιά ψάχνοντας τους επιθετικούς.

Στον άξονα η μπάλα περνούσε πολύ από τα πόδια του Εντινγκά, ενώ όπως προαναφέραμε, πολλές προσπάθειες έπαιρνε και ο Μανιάτης. Από τα δύο άκρα της άμυνας ανέβαιναν πολύ και ο Ελαμπντελαουί, αλλά και ο Μαζουακού, ενώ ο Ντομίνγκεζ είχε την ευθύνη να συνδέσει τη μεσαία γραμμή με την επίθεση. Πολλά στηρίγματα του έδινε ο Μανιάτης! Μετά το 1-0 ο Θρύλος είχε εν πολλοίς τον έλεγχο του αγώνα, όμως και η Καλλονή αναζήτησε με θέρμη το γκολ της ισοφάρισης. Οι νησιώτες υπερέβαλαν εαυτούς, αφού υστερούσαν από τον Θρύλο σε ποιότητα και πολλές φορές το παιχνίδι τους ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνο, στα μαρκαρίσματα.

Το πρώτο μέρος, πλην μερικών στιγμών κατά τις οποίες η Καλλονή “ξεθάρρευε” και έβγαινε στην επίθεση, απειλώντας, ανήκει ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Η κατοχή ήταν ουσιώδης, καθώς η ομάδα μας έκανε ευκαιρίες για γκολ και θα μπορούσε να έχει σκοράρει περισσότερες από μία φορά. Δεν το έκανε, με αποτέλεσμα στην επανάληψη να αναζητά με ακόμη μεγαλύτερη θέρμη του γκολ! Αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου μέρους δεν έγιναν. Δύο μαζεμένες φάσεις πολύ νωρίς στα καρέ του Χογκ έδειξαν ότι ο Ολυμπιακός θα έψαχνε να διασφαλίσει τη νίκη του, παίρνοντας μεγαλύτερο προβάδισμα και δεν θα… καθόταν στο 1-0. Η Καλλονή έπαιζε αρκετά ψηλά, κάτι που δεν είχε καλό. αποτέλεσμα για την ίδια, αφού ο Ολυμπιακός έβρισκε χώρους και πλησίαζε πιο εύκολα την εστία του Χογκ.

Ο Μανιάτης έκανε “κουμάντο” μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Δεν έπαιζε απλώς, αλλά βοηθούσε να περάσουν στους συμπαίκτες του οι οδηγίες του κ. Μίτσελ. Στο κέντρο της άμυνας ο Σιόβας ήταν πολύ καλός και ο Αμπιντάλ κατέθετε διαπιστευτήρια. Λίγες ήταν οι στιγμές κατά τις οποίες κινδύνευσαν πραγματικά. Ο Μαζουακού ήταν ξανά… πυραυλοκίνητος, ενώ ο Ντομίνγκεζ κάθε φορά που η μπάλα περνούσε από τα πόδια του τη μοίραζε στα άκρα σωστά ή έψαχνε τρόπο να τη στείλει στα δίχτυα! Κινητικότατος ήταν ο Μήτρογλου στην επίθεση, ενώ ο Μπενίτες βοηθούσε τρομερά στο πρέσινγκ, με ατελείωτη διάθεση και πολλά πνευμόνια. Με την πάροδο της ώρας οι τελικές του Ολυμπιακού προς την εστία του Χογκ αυξάνονταν, καθώς και η Καλλονή έδειχνε να μένει από ιδέες. Ο Ρομπέρτο παρέμενε εν πολλοίς θεατής του αγώνα…

Η επιμονή του Ολυμπιακού να πιέζει, ορθολογικά, την Καλλονή, έφερε λίγο μετά το 60′ το 2-0. Από μία επίθεση κατά την οποία η ανάπτυξη έγινε υποδειγματικά, ο Ολυμπιακός έφτασε κέρδισε πεντακάθαρο πέναλτι και το Τσόρι το έκανε γκολ! Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν τόσο ξεκάθαρη που το 3-0 δεν άργησε να έρθει. Θύτης ο Χόρχε Μπενίτες, ο οποίος συνολικά μέχρι εκείνη την ώρα είχε κάνει σπουδαίο ματς, επισφράγισε την καλή του εμφάνιση με γκολ. Ένα πολύ ωραίο γκολ, με ντρίμπλες και σουτ από το ύψος της περιοχής. Ο Μπουχαλάκης μπήκε στο ματς αντί του Κασάμι, ενώ λίγο μετά, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και ο Κώστας Φορτούνης. Κατά την αποχώρηση του Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ από το γήπεδο, οι φίλαθλοι του έδωσαν το standing ovation, δείχνοντας ότι αναγνωρίζουν την αξία του! Το άγχος είχε φύγει από τους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι είχαν πραγματοποιήσει ένα γεμάτο ματς. Ο Μπενίτες, όμως… τον χαβά του! Συνέχισε σε ένταση και έφτασε σε δεύτερο προσωπικό γκολ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Λίγο μετά το 70′ ο Ομάρ άφησε τη θέση του στον Πραξιτέλη Βούρο. Ένα ντόπιο παιδί, το οποίο γνώρισε πρωτοφανή αποθέωση από όλο το γήπεδο! Μάλιστα, λίγο πριν την αλλαγή του, οι φίλαθλοι των γηπεδούχων ζήτησαν ρυθμικά από τον Μίτσελ να τον βάλει στο ματς! Στο μεταξύ, το 5-0 ήρθε από τον Μπουχαλάκη. Ο Ολυμπιακός είχε πλέον άνετο σκορ και έκανε το παιχνίδι του.Στο 90΄ όλοι στο γήπεδο, αλλά και από τις τηλεοράσεις, έζησαν μοναδικές στιγμές καθώς ο Ερίκ Αμπιντάλ αποχώρησε από το γήπεδο μέσα σε αποθέωση! Το χειροκρότημα ήταν θερμό και οι στιγμές ιδιαίτερα συγκινητικές, για το τελευταίο ματς του Γάλλου αστέρα!

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ Ο Μανούσος σούταρε δυνατά, αλλά ο Ρομπέρτο απέκρουσε με δυσκολία.

11′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! Ο Μαζουακού βγάζει υπέροχη σέντρα από αριστερά και ο Μανιάτης με κεφαλιά ανοίγει το σκορ!

17′ Ο Αμπιντάλ σώζει τελευταία στιγμή τον Ολυμπιακό, καθώς έκοψε την προσπάθεια του Λεοζίνιο

21′ Το δυνατό σουτ του Μπενίτες απέκρουσε ο Χογκ.

24′ Τρομερό σουτ του Λεοζίνιο, ο Ρομπέρτο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

36′ Σουτ του Μανούσου, η μπάλα ψηλά άουτ.

40′ Ο Μήτρογλου πιάνει την κεφαλιά μέσα από περιοχή, η προσπάθεια του όμως δεν βρήκε στόχο.

48 ‘Δυνατό σουτ του Μήτρογλου με το αριστερό, ο Χογκ με το ένα χέρι έδιωξε σε κόρνερ.

49′ Κόρνερ του Ντομίνγκεζ, ο Σιόβας πήδηξε ψηλότερα από όλους, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χογκ.

56′ Ωραία ενέργεια και τελείωμα του Τσόρι, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

57′ Σουτ του Μήτρογλου, η μπάλα έξω.

60′ Τρομερή κεφαλιά του Μπενίτες, ο Χογκ με εκπληκτική επέμβαση έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

63′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ για τον Ολυμπιακό! 0-2 με τον Τσόρι Ντομίνκεζ από το σημείο του πέναλτι!

65′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!! Τρομερή ενέργεια από τον Μπενίτες, που πέρασε δύο παίκτες και με ιδανικό τελείωμα έγραψε το 0-3!

73′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!! Κι πάλι ο Μπενίτες, αφού έκανε ωραία ατομική ενέργεια με αριστερό τελείωμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4!

78′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!! Ο Μπουχαλάκης με δυνατό αριστερό σουτ, εκτός περιοχής, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Χογκ, που έγραψε το 0-5!

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ: Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέγιο, Γιορέντε, Πιπίνης, Καλτσάς, Τσίμο Ναβάρο, Λεοζίνιο, Μανούσος (79΄Ραζάκ), Μίνγκας (74΄ Κύπρου), Χωριανόπουλος (74΄ Μπαρέρα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί (79΄ Βούρος), Αμπιντάλ, Σιόβας, Μαζουακού, Εντινγκά, Μανιάτης, Κασάμι (66΄ Μπουχαλάκης), Ντομίνγκεζ (71΄ Φορτούνης), Μήτρογλου, Μπενίτες

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-5
SUPER LEAGUE 2014-15 / 16η Αγωνιστική
ΓΗΠΕΔΟ: “Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης (Ταρλάς)”
ΣΚΟΡΕΡ: -/ 11΄ Μανιάτης, 63΄(πεν.) Ντομίνγκεζ, 65′ & 72′ Μπενίτες, 78΄ Μπουχαλάκης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρήστος Μήτσιος (Ηπείρου)
ΒΟΗΘΟΙ: Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας), Λεωνίδας Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Στέφανος Μαντάκης (Ημαθίας)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Φραγκίσκος Σωμαρακάκης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34΄ Πιπίνης / –
ΔΟΚΑΡΙΑ: – / –