Πρώτη νίκη για τη νέα χρονιά!

Η ομάδα μας επικράτησε με 2-1 του Πλατανιά, στο πρώτο της ματς για το 2015.

Η διάταξη του Ολυμπιακού στο ματς με τον Πλατανιά δεν άλλαξε, σε σχέση με το ματς κόντρα στην Καλλονή, αλλά διαφοροποιήθηκαν ελάχιστα τα πρόσωπα. Στο τέρμα ήταν ο Ρομπέρτο. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, ήταν οι Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Σιόβας και Μαζουακού. Ο Εντινγκά ήταν ο αμυντικός μέσος, με τον Μανιάτη και τον Φορτούνη μπροστά του. Ελεύθερο ρόλο είχε ο Ντομίνγκεζ, ενώ στην επίθεση ήταν οι Μπενίτες και Μήτρογλου. Ένα σύστημα 4-1-2-1-2 από τον Ολυμπιακό μας με “ρόμβο” στο κέντρο, την μπάλα να περνάει πολύ από τον άξονα και από εκεί να ανοίγεται στα άκρα, όπου οι δύο δραστήριοι μπακ (Μαζουακού και Ελαμπντελαουί) προωθούνταν ιδιαίτερα.

Ο Ολυμπιακός θέλησε από νωρίς να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στο ματς, όμως ο Πλατανιάς ήταν εκείνος που έκανε τις πρώτες καλές φάσεις στο ματς, “ανησυχώντας” λιγάκι τον Ρομπέρτο. Από τα πρώτα λεπτά και έπειτα, όμως, η κατοχή της μπάλας πέρασε σε πόδια παικτών του Ολυμπιακού και η υπεροχή της ομάδας μας έφερε άμεσα αποτελέσματα! Με εντυπωσιακό σουτ του Εντινγκά ο Θρύλος πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 16′ και έβαλε από νωρίς τις βάσεις για την πρώτη του νίκη μέσα στο 2015.

Η ομάδα μας ήταν ιδιαίτερα απειλητική από τα άκρα, με τις επιθέσεις της όμως να αρχίζουν από τον άξονα. Ο Φορτούνης βοηθούσε ιδιαίτερα στο δημιουργικό κομμάτι τον Ντομίνγκεζ, με τον Αργεντίνο να απελευθερώνεται αρκετά και να κάνει πιο ελεύθερες κινήσεις. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο “Τσόρι” να πλησιάζει περισσότερο προς την περιοχή, αν και οι φιλοξενούμενοι τον επιτηρούσαν στενά. Ο Μήτρογλου ήταν εμφανώς ο “καθαρός φουνταριστός” του κ. Μίτσελ, με τον Μπενίτες να κινείται περιφερειακά και να ανοίγει διαδρόμους για τον “πιστολέρο”. Το πρώτο μέρος κύλησε με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων και να έχει τη δυνατότητα να φτάσει σε περισσότερα γκολ.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο, όπως και τον Πλατανιά, ο οποίος είχε κάνει την πρώτη του αλλαγή λίγο πριν λήξει το πρώτο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγη ώρα μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους και το παιχνίδι άρχισε εκ νέου από το “μηδέν”. Ο Ολυμπιακός πήρε ξανά άμεσα την κατοχή στα πόδια του και προσπάθησε να βγει μπροστά για να πάρει και το προβάδισμα ξανά. Ο κόσμος στις εξέδρες δυνάμωσε τη φωνή του για να ωθήσει τους παίκτες. Λίγο πριν το 60′ ο κ. Μίτσελ έριξε στο ματς τον Ντουρμάζ και τον Ντοσεβί, αποσύροντας τους Φορτούνη και Μπενίτες. Άλλαξε τη διάταξη σε 4-3-3 και έφερε τους δύο νεοεισελθόντες να πλαισιώσουν τον Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος παρέμεινε στην κορυφή της επίθεσης.

Η ομάδα μας είχε περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της, αλλά δεν κατάφερνε να φτάσει στο γκολ που ζητούσε. Η ενέργεια στο παιχνίδι του Θρύλου και η εκτελεστική δεινότητα του Κώστα Μήτρογλου έφεραν το 2-1 πριν το τελευταίο τέταρτο και έδιωξε λιγάκι παραπάνω το άγχος από τα πόδια των παικτών του κ. Μίτσελ. Ο “πιστολέρο” ξέσπασε σε πανηγυρισμούς, μαζί με τον κόσμο και βροντοφώναξε “παρών” για την ομάδα μας! Ο Μανιάτης από το κέντρο έκανε -ξανά- πολύ μυαλωμένο παιχνίδι, καθοδηγώντας την ομάδα μέσα από το γήπεδο, σαν δεύτερος προπονητής. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Θρύλος δεν “κάθισε” πάνω στο 2-1, αλλά ζήτησε και άλλο γκολ καρτώντας την μπάλα στην κατοχή του.Τελικά, δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα μας ξεκίνησε με νίκη το 2015!

ΤΟ “ΦΙΛΜ” ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

7′ Ο Τσουράκης παίρνει την μπάλα σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, σουτάρει και αστοχεί.

8′ Σουτ του Τόρες μέσα στην περιοχή, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

17′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ο Μαζουακού γυρίζει συρτά την μπάλα από αριστερά, ο Μανιάτης “κόβει” και την αφήνει να περάσει κάτω από τα πόδια του για τον Εντινγκά, ο οποίος με δυνατό σουτ στην κίνηση, έξω από την περιοχή, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Πλατανιά!

24′ Συρτή σέντρα του Μαζουακού από τα αριστερά, ο Μπενίτες “τσιμπάει” με τακουνάκι την μπάλα και αστοχεί για λίγο!

28′ Σουτ του Ντομίνγκεζ από το ύψος της περιοχής και δεξιά, ο Ολίμπα διώχνει με υπερένταση και μπλοκάρει την μπάλα σε νέο σουτ του Σιόβα μέσα από την περιοχή.

50′ Εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκεζ, σουτ του Σιόβα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ολίμπα μπλοκάρει.

50′ Γκολ για τον Πλατανιά, με σουτ του Αγκιλέρα έπειτα από πάσα του Τόρες.

68′ Δυνατό σουτ του Μαζουακού από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.

71′ Πολύ ωραία ενέργεια του Μανιάτη, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, πάσαρε στον Μήτρογλου και εκείνος έστρωσε στον Ντομίνγκεζ, ο οποίος σούταρε και είδε τον Ολίμπα να μπλοκάρει.

72′ Ο Ρομπέρτο εξουδετερώνει με υπέροχο τρόπο πολύ επικίνδυνη προσπάθεια του Πλατανιά και τετ-α-τετ του

73′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Υπέροχη ενέργεια του Ντομίνγκεζ από δεξιά, συρτή σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Πλατανιά, εκεί όπου ο Κώστας Μήτρογλου “καρφώνει” την μπάλα στα δίχτυα του Ολίμπα με κοντινό πλασέ!!!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μαζουακού, Εντινγκά, Μανιάτης, Φορτούνης (58′ Ντουρμάζ), Ντομίνγκεζ, Μήτρογλου (85΄ Διαμαντάκος), Μπενίτες (58′ Ντοσεβί).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ολίμπα, Κουλιμπαλί, Μιλούνοβιτς (61′ Μενδρινός), Γιάγια, Τσουράκης (45’+ Φιγκέιρα), Ιτούα, Μαχαμάτ (79′ Γουνδουλάκης), Μπεριάν, Αρένας, Δημήτρης, Αγκιλέρα.