ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-3

Ο Θρύλος επικράτησε με 0-3 του ΟΦΗ στην Κρήτη για την 20ή αγωνιστική της Super League.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο και έχοντας επιθετικό πλουραλισμό, χωρίς να κινδυνεύσει ουσιαστικά στην άμυνα, επικράτησε με 0-3 του ΟΦΗ στην Κρήτη. Οι Ντομίνγκεζ, Φορτούνης και Μήτρογλου πέτυχαν τα γκολ της ομάδας μας, η οποία συνεχίζει να προελαύνει στην βαθμολογία της Super League.

Ο κ. Βίτορ Περέιρα επέλεξε μία ενδεκάδα με διάταξη 4-2-3-1 και τους εξής ποδοσφαιριστές: Τον Μέγιερι στο τέρμα και στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, τους Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτη, Σιόβα και Μαζουακού. Στο κέντρο ήταν ο Μανιάτης με τον Κασάμι και μπροστά τους, σε ελεύθερο ρόλο ο Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ. Ο Αφελάι ήταν αριστερά, δεξιά ήταν ο Ντοσεβί και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Κώστας Μήτρογλου.

Η ομάδα μας από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης επέβαλε τον ρυθμό της, έχοντας παιχνίδι κατοχής, με πολλές πάσες και άνοιγμα από τα πλάγια! Οι «πτέρυγες» ήταν ιδιαίτερα… κεφάτες από την πρώτη στιγμή, με τα μπακ να ανεβαίνουν προσεκτικά παίρνοντας καλύψεις από τους εξτρέμ. Επιθυμία του κ. Περέιρα ήταν ο Μανιάτης με τον Κασάμι να είναι στην ίδια ευθεία και να βοηθούν πολύ ο ένας τον άλλον, με τον Ντομίνγκεζ σε ελεύθερο ρόλο να είναι ο… μαέστρος του Θρύλου!

Σαφής η ανωτερότητα του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος, ο ΟΦΗ «ξέκλεψε» 1-2 αντεπιθέσεις, αλλά πέραν τούτου καμία ουσιαστική απειλή για τον -εν πολλοίς- θεατή Μέγιερι. Η υπεροχή της ομάδας μας είχε ως αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ στο 30΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντομίνγκεζ! Πεντακάθαρη αγωνιστική υπεροχή και πέρα για πέρα δίκαιο προβάδισμα το οποίο θα μπορούσε να είχε έρθει ακόμα νωρίτερα, εάν στο χέρι του Μονιάκη καταλογιζόταν πέναλτι!

Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να είναι κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και να παίζει όμορφο, επιθετικό ποδόσφαιρο. Ο κ. Περέιρα πέρασε στο 73΄ τον Κώστα Φορτούνη στον αγώνα, στην θέση του «μαέστρου» Ντομίνγκεζ και ο Έλληνας άσος πριν καλά καλά συμπληρώσει ένα λεπτό στον αγωνιστικό χώρο, έκανε το 0-2! Ο Θρύλος, όμως, δεν σταμάτησε εκεί και συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο μέχρι το τέλος, θέλοντας να πετύχει όσα περισσότερα τέρματα γινόταν! Στο 88΄ ο Κώστας Μήτρογλου έβαλε κι εκείνος το όνομά του στους σκόρερ του αγώνα, φτάνοντας τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα με την «ερυθρόλευκη» φανέλα και συνεχίζει να είναι πρώτος, στον πίνακα των σκόρερ της Super League!

Το 0-3 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης στην Κρήτη, με τους Πειραιώτες να παραμένουν μόνοι πρώτοι στην βαθμολογία του πρωταθλήματος για ακόμα μία αγωνιστική!

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΑΓΩΝΑ

10′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μήτρογλου έβγαλε την σέντρα από αριστερά αλλά ο Σιόβας με το αριστερό σούταρε ψηλά άουτ.

12′ Φάουλ του Μερεμπασβίλι, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μέγιερι.

14΄Σουτ του Αφελάι μέσα από την περιοχή, απέκρουσε δύσκολα ο Λόρια.

15′ Ο Τσόρι έξω από την περιοχή επιχείρησε το σουτ, ο Λόρια και πάλι σε ετοιμότητα.

21′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι έκλεψε την μπάλα, αλλά στο τετ α τετ με τον Λόρια, έστειλε την μπάλα άουτ.

26′ Μακρινό σουτ του Ντοσεβί, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας.

29’ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Καλάϊτζιτς έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, μετά από φάουλ του Τσόρι Ντομίνγκεζ.

30’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Τσόρι Ντομίνγκεζ από την άσπρη βούλα, “εκτέλεσε” τον Λόρια και έβαλε μπροστά στο σκορ τους «ερυθρόλευκους».

39′ Χλιαρό σουτ του Μήτρογλου, δεν βρήκε στόχο, η μπάλα έξω.

51′ O Τζόρτζ “τσίμπησε” την μπάλα προ του Μέγιερι, αλλά ο Σιόβας πάνω στην γραμμή έδιωξε την μπάλα!

52′ Ο Αφελάι σούταρε από τα 20 μέτρα αλλά ο Λόρια μπλόκαρε εύκολα.

64′ Σουτ του Καλάϊτζιτς, η μπάλα ψηλά άουτ.

74′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Με το που μπήκε ο Φορτούνης στον αγωνιστικό χώρο, πήρε το ριμπάουντ μετά από απομάκρυνση της μπάλας και με πλασέ πέτυχε το 0-2 για τον Ολυμπιακό!

78′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη, λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λόρια.

85′ Σουτ από το ύψος της περιοχής από τον Μερεμπασβίλι, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μέγιερι.

88′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Κασάμι σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Λαμπρόπουλο και στρώθηκε στον Μήτρογλου, που με ωραίο πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-3!

ΟΦΗ: Δαμιανάκης, Μονιάκης (90+8’ Μανιδάκης) , Κουτσιανικούλης, Τζόρτζ, Ροβίθης (70’ Μακρής) , Καλάϊτζις, Λαμπρόπουλος (90+3’ Μαραθιανός), Μερεμπασβίλι, Μπολάκης, Φάζος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Σιόβας, Μαζουακού, Μανιάτης, Κασάμι (90+3’ Μιλιβόγεβιτς), Αφελάι, Ντοσεβί (84’ Ντουρμάζ), Ντομίνγκεζ (73’ Φορτούνης), Μήτρογλου.