Ολυμπιακός – Εργοτέλης 3-0

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Εργοτέλη με 3-0 σε ματς για την 24η αγωνιστική της Super League.

Ο Ολυμπιακός ήθελε να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα και να διατηρήσει ή και να αυξήσει την διαφορά από τον δεύτερο. Ο Θρύλος νίκησε στο «Γ. Καραϊσκάκης» τον Εργοτέλη με σκορ 3-0 χάρη σε γκολ των Ντουρμάζ (71’), Φορτούνη (73’, 90+3) σε ένα ματς που η ομάδα μας ήταν καταιγιστική και θα μπορούσε να έχει σημειώσει πολύ περισσότερα γκολ.

Ο κ. Περέιρα παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά, ήταν οι Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Σαντάνα και Γιαννούλης. Ο Μανιάτης και ο Κασάμι ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, ενώ ο “Τσόρι” ήταν μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο. Ο Ντοσεβί δεξιά και ο Αφελάι αριστερά κάλυπταν τις πτέρυγες, ενώ σε ρόλο φορ αγωνίστηκε ο Φράνκο Χάρα.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αναλάβει την πρωτοβουλία. Ήταν ιδιαίτερα επιθετικός και πίεζε προς την εστία του Εργοτέλη. Μέχρι το πρώτο μισάωρο δεν είχε καταφέρει να βρει δίχτυα. Ωστόσο, είχε δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες. Ο Χάρα ήταν κινητικός, όμως έδειχνε ότι χρειαζόταν να βγαίνει αρκετά από την περιοχή, προκειμένου να γίνει πιο απειλητικός. Ο Κασάμι και ο Μανιάτης έφτιαχναν το παιχνίδι του Ολυμπιακού στον άξονα. Ο Ελαμπντελαουί έπαιρνε μέτρα και βοηθούσε πολύ στην επίθεση από δεξιά.

Στα πρώτα 45 λεπτά του ματς ο διαιτητής Παπαπέτρου έκανε αρκετά σοβαρά λάθη εις βάρος του Ολυμπιακού, σε χέρια και ανατροπές εντός περιοχής, στα οποία δεν καταλόγισε παράβαση. Το ένα εξ αυτών, στο 24′, ήταν χερι-πέναλτι, το οποίο θα έβαζε -δίκαια- μπροστά τον Ολυμπιακό στο σκορ. Η ανατροπή του Χάρα από τον Πίτσο στο 34′, από την οποία ο Θρύλος θα είχε ακόμη μια ευκαιρία να γίνει απειλητικός, επίσης… πέρασε στα ψιλά. Ο διαιτητής Παπαπέτρου συνέχισε την κακή του διαιτησία μέχρι τη λήξη του πρώτου 45λεπτου, καθώς δεν υπέδειξε και άλλες παραβάσεις σε χέρια παικτών του Εργοτέλη και μάλιστα ένα εξ αυτών, ξανά μέσα στην περιοχή, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (ο Γκορκς)! Η αρχή είχε γίνει από το 15′, πάλι με παράβαση (σπρώξιμο του Ρέντζα στον Χάρα) εντός περιοχής! Τέσσερα πέναλτι συνολικά, σε ένα ημίχρονο, τα οποία δεν δόθηκαν ποτέ!

Ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα πιεστικός στο πρώτο μέρος, έχασε πολλές ευκαιρίες και εν γένει έδειξε μεγάλη διάθεση να δημιουργήσει (να παράξει) ποδόσφαιρο και να κλείσει τον Εργοτέλη στα καρέ του. Το κατάφερε και ήταν καθολικά ανώτερος, ενώ είχε μπροστά του 45 λεπτά ακόμη για να σκοράρει και να μπει σε θέση οδηγού στο ματς. Η επανάληψη άρχισε με τον Θρύλο απαράλλαχτο, ενώ και η επιθετική διάθεση ήταν ιδιαίτερα ανεβασμένη. Στο 55′ ο Ντουρμάζ αντικατέστησε τον Αφελάι και πέρασε δεξιά, με τον Ντοσεβί να πηγαίνει αριστερά, στις πτέρυγες. Ο Εργοτέλης κλείστηκε περισσότερο και οι “ερυθρόλευκοι” πίεζαν διαρκώς. Στον ίδιο ρυθμό, όμως, συνέχισε και ο Παπαπέτρου, ο οποίος συνέχισε να μην υποδεικνύει καθαρές παραβάσεις εις βάρος τουυ Ολυμπιακού, με καθαρά πέναλτι και στο δεύτερο μέρος! Την ίδια ώρα οι τελικές είχαν φτάσει τις 27 για τον Ολυμπιακό και μόλις… 2 από πλευράς Εργοτέλη…

Ο Φορτούνης ήταν η δεύτερη αλλαγή του κ. Περέιρα. Μέσα σε δύο λεπτά, από το 70′ έως το 72′, ο Θρύλος πέτυχε δύο γκολ, με “θύτες” τους δύο ποδοσφαιριστές που είχαν περάσει στο ματς ως αλλαγές! Η σαφής υπεροχή του Ολυμπιακού απέφερε, εντέλει καρπούς και μάλιστα ο Θρύλος είχε την ευκαιρία να φτάσει και σε τρίτο γκολ, από πέναλτι που, επιτέλους, δόθηκε. Ο “Τσόρι” νικήθηκε από τον Σαράνοφ στην άτυπη “μονομαχία” και έτσι έμεινε το 2-0. Ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός πως είχε πάρει κεφάλι δύο τερμάτων δεν σταμάτησε να επιτίθεται και να ψάχνει και τρίτο γκολ. Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης και οι προσπάθειες των πρωταθλητών Ελλάδας απέδωσαν καρπούς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Φορτούνης από την γωνία της μεγάλης περιοχής και αριστερά με φοβερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το τελικό 3-0. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα και τώρα στρέφει την προσοχή του στο ματς με την Ντνίπρο.

ΤΟ “ΦΙΛΜ” ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4′ Σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά, προβολή του Ντοσεβί, η μπάλα λίγο άουτ.

6′ “Γλυκιά” σέντρα του Χάρα, κεφαλιά του Μανιάτη, ο Σαράνοφ μπλόκαρε.

9′ Σέντρα του Ελαμπντελαουί από δεξιά, κεφαλιά του Χάρα, η μπάλα λίγο άουτ.

10′ Γύρισμα του Ντομίνγκεζ από αριστερά, σουτ του Χάρα μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ!

15′ Χέρι του μέσα στην περιοχή, ο Παπαπέτρου δεν υπέδειξε την παράβαση.

16′ Σουτ από πλάγια θέση του Ντοσεβί, ο Σαράνοφ απέκρουσε!

24′ Σουτ του Χάρα, η μπάλα χτύπησε στο απλωμένο χέρι του Γκορκς μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Παπαπέτρου δεν υπέδειξε την παράβαση.

24′ Δυνατό σουτ του Κασάμι εν κινήσει, η μπάλα λίγο άουτ!

32′ Δυνατό σουτ του Ντομίνγκεζ, αρκετά έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Σαράνοφ.

34′ Ανατροπή του Χάρα για πέναλτι, από τον Πίτσο, την οποία ο Παπαπέτρου αγνοεί, κάνοντας ακόμη ένα λάθος εις βάρος του Ολυμπιακού.

38′ Σουτ του Αφελάι έξω από την περιοχή και λίγο αριστερά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σαράνοφ!

43′ Ο Ντοσεβί έκανε γύρισμα από δεξιά, συρτά, ο Χάρα έκανε περίτεχνη προβολή με το “τακούνι”, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

45′ Μπάσιμο του Ντοσεβί από δεξιά και γυριστό σουτ από καλή θέση, η μπάλα στα άουτ!

45’+ Διπλή ευκαιρία του Θρύλου, με σουτ του Αφελάι και στη συνέχεια του Ντοσεβί, αλλά η μπάλα δεν πήγε στα δίχτυα!

45’+ Νέο χέρι παίκτη του Εργοτέλη και συγκεκριμένα του Γκορκς, μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Παπαπέτρο δεν υπέδειξε την παράβαση.

50′ Σουτ του Κασάμι έξω από την περιοχή, η μπάλα εκτός εστίας.

52′ Δυνατό σουτ του Ντοσεβί από πολύ κοντινή απόσταση, μέσα στην περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων!

57′ Δυνατό, διαγώνιο σουτ του Ντομίνγκεζ από αριστερά, η μπάλα ελάχιστα άουτ!

60′ Νέο πέναλτι, του Γκορκς επάνω στον Χάρα, με ανατροπή μέσα στην περιοχή, η διαιτητής Παπαπέτρου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι!

64′ Ο Γκορκς γκρεμίζει τον Χάρα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Παπαπέτρου δείχνει να συνεχιστεί ξανά το ματς!!! Στην εξέλιξη της φάσης ο Κασάμι σουτάρει και ο Σαράνοφ αποκρούει!

66′ Διπλή ευκαιρία του Θρύλου! Πρώτος ο Ντομίνγκεζ και εν συνεχεία ο Ντουρμάζ σούταραν, αλλά είδαν την μπάλα να κάνει τα… δικά της!

67′ Δυνατό σουτ του Κασάμι, η μπάλα λίγο άουτ!

69′ Ο Ντοσεβί στρώνει στον Ντομίνγκεζ, ο οποίος σούταρε άστοχα, από καλή θέση!

71′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ο Ντομίνγκεζ έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Τζίμι Ντουρμάζ, ο οποίο με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0!!!!

73′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ο Θρύλος παίρνει σαφές προβάδισμα για τη νίκη!! Υπέροχη “σκαφτή” ασίστ του Μανιάτη για τον Φορτούνη, ο οποίος από κοντινή απόσταση πλασάρει εύστοχα και κάνει το 2-0 για την ομάδα μας!!

76′ Δυνατό σουτ του Ντομίνγκεζ από τον άξονα, ο Σαράνοφ απέκρουσε και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Εργοτέλη!

78′ Πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού, σε ανατροπή του Κασάμι από τον Στογιάνοβιτς μέσα στην περιοχή. Ο Ντομίνγκεζ το εκτέλεσε, αλλά ο Σαράνοφ το “έβγαλε”.

81′ Σουτ του Χάρα, ο Καβουσάκης μπλόκαρε.

90’ Καλή προσπάθεια του Ντουρμάζ από δεξιά, έκανε την σέντρα και βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Τσόρι, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Καβουσάκης μπλόκαρε.

90+3 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Κώστα Φορτούνη από αριστερά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το σουτ στην αντίθετη γωνία και «έγραψε» το 3-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Σαντάνα, Γιαννούλης, Μανιάτης, Κασάμι, Ντομίνγκεζ (80′ Μπενίτες), Ντοσεβί (70′ Φορτούνης), Αφελάι (57′ Ντουρμάζ), Χάρα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Σαράνοφ (80′ Καβουσάκης), Ρέντζας, Γκορκς, Φιντέλεφ, Πίτσος, Καζναφέρης, Μπουρσελής, Χαντί, Κούτρης (45’+ Καλέ), Χούλα (70′ Στογιάνοβιτς), Σολάρι.