ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 3-1

Η ομάδα μας γνώρισε την ήττα στα Γιάννενα, από τον τοπικό ΠΑΣ με 3-1 για την 30η αγωνιστική της Super League.

Με γκολ των Ίλιτς, Μανιά, Ακόστα και Μιλιβόγεβιτς, διαμορφώθηκε το τελικό 3-1 στα Γιάννενα, στην αναμέτρηση της ομάδας μας με τον ΠΑΣ.

Ο κ. Περέιρα παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και επί της ουσίας καμία αλλαγή (πλην αναγκαστικής) στην ενδεκάδα. Ο Ρομπέρτο ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας και Μαζουακού. Ο Εντινγκά με τον Μιλιβόγεβιτς ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, ενώ Ο Ντομίνγκεζ έπαιζε μπροστά τους, ως «δεκάρι». Στις πτέρυγες ήταν αριστερά ο Φορτούνης (ο οποίος συνέκλινε αφήνοντας συχνά χώρο στον Μαζουακού) και δεξιά ήταν ο Ντοσεβί. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Φράνκο Χάρα.

Το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να αναλαμβάνει από νωρίς ρόλο «οδηγού». Η επιθετική διάθεση εμφανής και οι πρώτες τελικές έλαβαν χώρα στην εστία του Βελλίδη, από τα πρώτα λεπτά κιόλας. Ο ΠΑΣ άφησε χώρο στον Ολυμπιακό, όπως και την κατοχή, την οποία ανέλαβαν… μετά χαράς οι «ερυθρόλευκοι». Η μπάλα ήταν, ως επί το πλείστον, σε πόδια παικτών του Ολυμπιακού. Ο κ. Περέιρα έδινε διαρκώς οδηγίες από τον πάγκο, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» κινούνταν υπομονετικά προς την επίθεση, αναζητώντας τον τρόπο με τον οποίο θα σκοράρουν.

Στο πρώτο μισάωρο ο ΠΑΣ περνούσε με δυσκολία τη σέντρα, απόρροια της σωστής κάλυψης των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού. Αντίθετα, η μπάλα παιζόταν πολύ περισσότερο προς την εστία του Βελλίδη. Ο βρεγμένος αγωνιστικός χώρος εμπόδιζε αρκετά την ανάπτυξη του παιχνιδιού από τον Θρύλο, καθώς αρκετές πάσες έχαναν για λίγο την τροχιά τους. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο ΠΑΣ εκμεταλλεύτηκε ένα στιγμιαίο λάθος στη μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού και μπήκε μπροστά στο σκορ… Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και να αναζητά το γκολ, όμως και πάλι σε μια αντεπίθεση του ΠΑΣ, η οποία από την αρχή της δεν… μύριζε γκολ οι γηπεδούχοι έκαναν στο 42’ το 2-0, με τον σκόρερ να μπαίνει στη φάση από αντικανονική θέση.

Η εξέλιξη αυτή έβαλε δύσκολα στους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού. Το 1-0, αρχικά, δεν σόκαρε ιδιαίτερα τους «ερυθρόλευκους», όμως το 2-0 «πάγωσε» λιγάκι τους παίκτες μας. Το δεύτερο μέρος, με το γήπεδο να έχει μαζέψει αρκετό νερό από την αδιάκοπη βροχή, αναμενόταν ακόμη πιο δύσκολο, με τον Ολυμπιακό να κυνηγάει, πλέον, την ανατροπή. Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, στο 52’, ο κ. Περέιρα έκανε την πρώτη του αλλαγή. Πέρασε στο ματς τον Μπενίτες, αντί του Φορτούνη, σε μία προσπάθεια να κάνει τον Ολυμπιακό ακόμη πιο επιθετικό.

Η πίεση του Θρύλου προς την εστία του Βελλίδη συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση. Στο 65’ μπήκαν στο ματς οι Κασάμι και Φουστέρ, με τον Ισπανό να επανεμφανίζεται με τη φανέλα του Θρύλου μετά από τον τραυματισμό του. Σαφής η πρόθεση του κ. Περέιρα να διατηρήσει ορθολογικό σχήμα στον αγωνιστικό χώρο και να κυνηγήσει την ισοφάριση, αρχικά και στη συνέχεια τη νίκη! Το 2-1 ήρθε λίγα λεπτά μετά, με τον Μιλιβόγεβιτς να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό γκολ! Η εναλλαγή συναισθημάτων ήταν διαρκής. Με τον Θρύλο να πετυχαίνει αρχικά τη μείωση του σκορ και στη συνέχεια και λίγα λεπτά μετά τον ΠΑΣ να βγαίνει σε αντεπίθεση από… σπόντα και να σκοράρει για το 3-1!Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6’ Προσπάθεια του Χάρα για κεφαλιά, έπειτα από πλάγιο του Μαζουακού, η μπάλα λίγο άουτ!

7’ Μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, πολύ νωρίς στο ματς! Ο Ντοσεβί έκανε υπέροχο γύρισμα από δεξιά, ο Ντομίνγκεζ, από το ύψος της μικρής περιοχής δεν έκανε καλά την προβολή και ο Ντάσιος που βρήκε την μπάλα, την έστειλε μόλις έξω!

8’ Κοντινό πλασέ του Χάρα, έπειτα από κόρνερ του Ντομίνγκεζ, ο Βελλίδης μπλόκαρε.

12’ Φανταστική επέμβαση από τον Ρομπέρτο και απομάκρυνση της μπάλας σε κόρνερ, σε πολύ κοντινή κεφαλιά του Τσάβες!

20’ Μακρινό σουτ του Τσάβες, η μπάλα πολύ άουτ.

23’ Ο «Τσόρι» επωφελήθηκε από λανθασμένη απομάκρυνση της άμυνας του ΠΑΣ, πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και σούταρε από κοντά, με τον Βελλίδη να διώχνει σε κόρνερ!

24’ Κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς, έπειτα από κόρνερ του Ντομίνγκεζ, η μπάλα άουτ.

25’ Γύρισμα του Μαζουακού από αριστερά, η μπάλα πέρασε από Χάρα και Ντοσεβί, οι οποίοι δεν πρόλαβαν να κάνουν την προβολή και να τη στείλουν στα δίχτυα!

32’ Ένα στιγμιαίο λάθος στη μεσαία γραμμή από την ομάδα μας, δίνει την ευκαιρία στον Ίλιτς να πλασάρει από κοντά και να ανοίξει το σκορ για τον ΠΑΣ.

34’ Κοντινή κεφαλιά του Εντινγκά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκεζ, η μπάλα ψηλά άουτ.

37’ Ο Φορτούνης επωφελείται από την αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΣ, βγαίνει απέναντι από τον Βελλίδη, αλλά πλασάρει άουτ!

42’ Ο Μανιάς παίρνει κάθετη μπαλιά κοντά στην εστία του Ρομπέρτο, αλλά πολύ πλάγια, κάνει ένα πλασέ και με αρκετή δόση τύχης βλέπει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Ρομπέρτο, ο οποίος δεν πρόλαβε να αντιδράσει. Ο σκόρερ μπαίνει στη φάση από αντικανονική θέση.

56’ Σέντρα-σουτ του Ακόστα, η μπάλα άουτ δίχως ανησυχία για τον Ρομπέρτο.

61’ Συρτό σουτ του Μπενίτες, η μπάλα στην αγκαλιά του Βελλίδη.

62’ Ωραία επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού, με τους Ντοσεβί, Εντινγκά και Μπενίτες να κάνουν την εναλλαγή της μπάλας, τον Παραγουανό να σουτάρει, αλλά να αστοχεί για λίγο!

68’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Τρομερό σουτ του Μιλιβόγεβιτς, από μακρινή απόσταση έξω από την περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα και 2-1 για τον Ολυμπιακό!

72’ Πολύ ωραίο σουτ του Ντοσεβί στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε λίγο άουτ!!

73’ Νέο σουτ του Μιλιβόγεβιτς, από πλεονεκτική θέση, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ!

74’ Διαδοχικές χαμένες ευκαιρίες από τον Κασάμι και τον Μπενίτες, οι οποίοι «άγγιξαν» το γκολ για τον Ολυμπιακό! Στην αντεπίθεση ο Ντοσεβί έχασε τον Ακόστα, έπειτα από πάσα του Τσάβες και ο παίκτης του ΠΑΣ έκανε το 3-1 με πλασέ.

77’ Μακρινό σουτ του Μπενίτες, ο Βελλίδης μπλόκαρε την μπάλα.

80’ Υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγεβιτς, η μπάλα ελάχιστα άουτ!

81’ Σουτ του Μπενίτες από καλή θέση, μπλόκαρε ο Βελλίδης!

89΄ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ακόστα, ο οποίος τράβηξε τον Σαλίνο και αποβλήθηκε.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς (77’ Μπέριος), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ντάσιος (46’ Ναδάλες), Τσουκαλάς, Ίλιτς (90′ Σαπαλίδης), Τσάβες, Ακόστα, Χαρίσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Εντινγκά (65’ Κασάμι), Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκεζ (65’ Φουστέρ), Ντοσεβί, Φορτούνης (52’ Μπενίτες), Χάρα.