Πανθρακικός – Ολυμπιακός 1-3

Η ομάδα μας επικράτησε με 3-1 του Πανθρακικού στην Κομοτηνή, σε εξ αναβολής αγώνα της 27ης αγωνιστικής.

Με γκολ των Μπενίτες, Χάρα και Μιλιβόγεβιτς ο Θρύλος επικράτησε του Πανθρακικού με 3-1, σε εξ αναβολής ματς της 27ης αγωνιστικής, που διεξήχθη στην Κομοτηνή. Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Μπαϊκαρά.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με διάταξη 4-4-2. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Ο Σαλίνο ήταν δεξιά στην άμυνα, αριστερά ο Μαζουακού, ενώ στόπερ ήταν οι Μποτία και Σιόβας. Ο Εντινγκά με τον Μιλιβόγεβιτς ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, ενώ ο Ντοσεβί έβγαινε από αριστερά. Ο Ντομίνγκεζ είχε «ελεύθερο» ρόλο ως «δεκάρι» και έβγαινε αρκετά και προς τα δεξιά, ενώ ο Χάρα με τον Μπενίτες ήταν περισσότερο μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Το ματς άρχισε με την ομάδα μας να παίρνει από νωρίς την κατοχή. Ο Ντομίνγκεζ με τον Ντοσεβί άλλαξαν γρήγορα πτέρυγες και εν γένει δεν έμεναν σταθεροί, αλλά κινούνταν αρκετά! Η κίνηση αυτή άνοιξε γρήγορα τους διαδρόμους και ο Μπενίτες βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και έκανε στο 9’ το 1-0! Το ματς… καθάρισε νωρίς, μάλιστα, με τον Χάρα να κάνει υπέροχη ατομική ενέργεια και να σκοράρει, μόλις ένα λεπτό μετά! Ο Πανθρακικός βρήκε το σθένος και μείωσε στο 12’, με το παιχνίδι να παίρνει από πολύ νωρίς μία «άγρια ομορφιά».

Ο ρυθμός μετά το 2-1 διατηρήθηκε σε αρκετά υψηλά επίπεδα και ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρίες για να πετύχει και άλλα γκολ. Ο Ντοσεβί έμεινε δεξιά και ο Ντομίνγκεζ έμεινε αριστερά, συγκλίνοντας με την κάθε ευκαιρία. Ο Πανθρακικός δεν παρέμεινε κλεισμένος στα καρέ του, όμως και έπαιζε αρκετά κοντρολαρισμένα, προσπαθώντας να βγει μπροστά και να κερδίσει μέτρα. Το πρώτο μέρος έληξε με το σκορ στο 3-1, αφού ο Μιλιβόγεβιτς πέτυχε ένα ωραίο γκολ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σε όλο το πρώτο μέρος και το απέδειξε, πετυχαίνοντας τρία πολύ ωραία γκολ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και έχασε νωρίς καλή ευκαιρία με τον Μπενίτες, όμως ο Πανθρακικός «απάντησε» άμεσα. Η διάταξη των «ερυθρόλευκων» στον αγωνιστικό χώρο είχε αλλάξει σε 4-3-3, με τον Μπενίτες αριστερά, τον Ντοσεβί δεξιά και τον Χάρα στην κορυφή. Ο Ολυμπιακός πλησίασε αρκετές φορές σε τέταρτο γκολ και στη συνέχεια πήγε σε πιο σετ παιχνίδι, με πολλές πάσες και προσπάθεια κοντρόλ του ρυθμού. Ο Φορτούνης με τον «Τσόρι» άλλαζαν πολλές μπαλιές και ρύθμιζαν τις επιθέσεις του Ολυμπιακού. Ο Φουστέρ είχε πάει αριστερά και ο Μπενίτες στην κορυφή, όπου και έδειξε να γίνεται ακόμη πιο επικίνδυνος! Στο 79’ ο κ. Περέιρα έκλεισε τις αλλαγές του, βγάζοντας τον «Τσόρι» και βάζοντας τον Μπουχαλάκη.Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η ομάδα μας πήρε τη νίκη με 3-1, κάνοντας ένα ακόμα… βήμα για την μαθηματική εξασφάλιση του πρωταθλήματος!

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

9’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Μπενίτες βρέθηκε μέσα στην περιοχή, κοντρόλαρε την μπάλα και πλάσαρε με το δεξί, ανοίγοντας το σκορ!

10’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Μιλιβόγεβιτς παίρνει την κεφαλιά, μετά από γύρισμα του Μπενίτες, η μπάλα δεν απομακρύνεται σωστά από την περιοχή και ο Χάρα, ο οποίος εκμεταλλεύεται την ευκαιρία, σκοράρει με αριστερό σουτ και κάνει το 2-0!

11 Ο Ιγκόρ κάνει το σουτ από καλή θέση μέσα από την περιοχή και αστοχεί.

12’ Ο Μπαϊκαρά βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, απέναντι από τον Ρομπέρτο και μείωσε σε 2-1 με κοντινό σουτ.

16’ Γύρισμα του Χάρα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Βιλαφάνε και ο Αθανασιάδης απομάκρυνε προ του κινδύνου!

24’ Ο Ντοσεβί πήρε την πάσα του Εντινγκά μέσα στην περιοχή και πλάσαρε αδύναμα, με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει.

34’ Σουτ του Μπαϊκαρά από δεξιά, με το αριστερό, η μπάλα έξω από τα καρέ του Ρομπέρτο.

41’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Ντομίνγκεζ εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Μιλιβόγεβιτς πετάχτηκε στο κατάλληλο σημείο και πήρε ωραία κεφαλιά, νικώντας τον Αθανασιάδη και κάνοντας το 3-1.

45’ Κίνηση και σέντρα του Ντοσεβί από δεξιά, κεφαλιά του Μπενίτες, η μπάλα άουτ.

46’ Ο Μπενίτες έκανε ωραία κίνηση από αριστερά και σουτ με το δεξί και ο Αθανασιάδης απέκρουσε με τα πόδια!

48’ Σουτ του Κάσες από καλή θέση μέσα στην περιοχή, ο Ρομπέρτο έδιωξε σε κόρνερ.

51’ Σουτ του Χάρα έξω από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα άουτ.

57’ Ο Χάρα κινήθηκε έξω από την περιοχή και σούταρε, αλλά ο Αθανασιάδης μπλόκαρε την μπάλα.

65’ Υπέροχη, σκαφτή κάθετη πάσα του Σαλίνο στον Χάρα, κοντρόλ και ελιγμοί του Αργεντινού μέσα στην περιοχή, σουτ με το δεξί και απόκρουση του Αθανασιάδη.

69’ Υπέροχη μπαλιά του Ντομίνγκεζ στον Φουστέρ, πλασέ του Ισπανού με τον Αθανασιάδη εξουδετερωμένο, η μπάλα απομακρύνεται από τον Εμπόου πριν μπει γκολ!

70’ Βολίδα του Μπενίτες έξω από την περιοχή και κεντρικά, ωραία εκτίναξη και απόκρουση του Αθανασιάδη!

77’ Σουτ του Ντιγκινί από αριστερά, η μπάλα κόντραρε και ο Ρομπέρτο μπλόκαρε σταθερά.

85′ Ο Μπουχαλάκης απείλησε με μακρινό σουτ, ο Αθανασιάδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Αθανασιάδης, Μεχία (71’ Ηλιάδης), Ρομέου, Κάσες (62’ Τζάνης), Μπαϊκαρά, Εμπόου, Ιγκόρ (74’ Μπάλντα), Ντιγκινί, Τσουμάνης, Βιλαφάνε, Ποτουρίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Εντινγκά, Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκεζ (79’ Μπουχαλάκης), Ντοσεβί (66’ Φορτούνης), Χάρα (67’ Φουστέρ), Μπενίτες.

Super League 2014-15 / 27η Αγωνιστική
ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Κομοτηνής
ΣΚΟΡΕΡ: 12’ Μπαϊκαρά, 79’ Τζάνης / 9’ Μπενίτες, 10’ Χάρα, 41’ Μιλιβόγεβιτς,86΄ Μπουχαλάκης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χ. Καλογερόπουλος (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Ιορ. Απτόσογλου (Αθηνών), Χρ. Ακρίβος (Αθηνών)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Γ. Λιαχούδης (Μακεδονίας)
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: Αθ. Βέλλιος (Ξάνθης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 4’ Ποτουρίδης / 31’ Μαζουακού, 54’ Σιόβας, 60’ Εντινγκά, 69’ Μπενίτες
ΔΟΚΑΡΙΑ: – / –