Αντάλιασπορ – Ολυμπιακός 0-0

Στην τελευταία φιλική αναμέτρηση στην Τουρκία, η ομάδα μας αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα κόντρα στην Αντάλιασπορ.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε στο δεύτερο φιλικό ματς στην Τουρκία την Αντάλιασπορ και παρά τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε για γκολ, αναδείχθηκε ισόπαλος με 0-0. Με αλλαγές παρατάχθηκε ο Θρύλος στον αγωνιστικό χώρο του Afyon Sports Complex, σε σχέση με την ενδεκάδα που αντιμετώπισε την Φενερμπαχτσέ. Ο Καπίνο ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Βούρος και Μαζουακού. Ο Ζντιέλαρ με τον Κασάμι ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, στον άξονα. Μπροστά τους, την τριάδα αποτελούσαν οι Ντοσεβί (δεξιά), Ντουρμάζ (αριστερά) και Φουστέρ (στον άξονα) με τον Ισπανό να μένει πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μάικλ Ολαϊτάν.

Από τα πρώτα λεπτά του ματς περνούσαν πολλές μπάλες από τα πόδια του Ζντιέλαρ. Ο Φουστέρ τραβιόταν προς το κέντρο και ζητούσε μπάλες, ενώ ο Κασάμι έπαιζε λίγο πιο ελεύθερα. Πολλές φορές ανέβαιναν τόσο ο Ελαμπντελαουί, όσο και ο Μαζουακού. Ο κ. Σίλβα ζητούσε διαρκώς από τους παίκτες του να πιέζουν ψηλά και να προσέχουν τους χώρους στις αντεπιθέσεις των Τούρκων. Ο Αυλωνίτης με τον Βούρο έπαιζαν ξανά μαζί στο κέντρο, τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι για τον Τάσο Αυλωνίτη. Η πίεση προς την εστία του Οζάν ήταν διαρκής. Τα πολλά κόρνερ που είχε κερδίσει ο Ολυμπιακός μέχρι το μισάωρο καταδείκνυαν του λόγου το αληθές. Μετά τα πρώτα 30 λεπτά, η Αντάλιασπορ ισορρόπησε λίγο το ματς και η επιθετική δραστηριότητα του Θρύλου περιορίστηκε. Αυτό κράτησε περίπου για ένα πεντάλεπτο, ενώ μέχρι το ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέλαβε ξανά τα ηνία του ματς. Πίεσε, έκανε κάποιες φάσεις, αλλά του έλειψε η ουσία στην τελική προσπάθεια.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το αποτέλεσμα στο 0-0 και τον Ολυμπιακό να διατηρεί εν γένει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Υστέρησε στις τελικές προσπάθειες, αλλά είχε τον έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά.

Με την έναρξη της επανάληψης ο κ. Σίλβα προχώρησε σε αλλαγές, περνώντας στο ματς τον Νικολάου, τον Μπουχαλάκη, τον «Τσόρι», τον Φορτούνη και τον Χάρα, κάνοντας τη διάθεση του Ολυμπιακού κατακόρυφα επιθετική! Από νωρίς ο Θρύλος άρχισε να πιέζει ακόμη περισσότερο και να γίνεται πιο κινητικός και απειλητικός. Ο μικρός Δημήτρης Νικολάου έκανε μέσα σε λίγες ημέρες πράξη ένα όνειρο ζωής. Πήρε επαγγελματικό συμβόλαιο, ήρθε στην προετοιμασία του Θρύλου και πήρε χρόνο συμμετοχής στο πρώτο του ματς με την πρώτη ομάδα!

Ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή του και να πιέζει πολύ. Είχε καλή κυκλοφορία και πίεση, έβγαζε παίκτες από τα άκρα με υποστήριξη από τον άξονα και η εικόνα είχε, εν γένει βελτιωθεί πολύ. Λίγο μετά το 60’ η Αντάλιασπορ ισορρόπησε και πάλι. Ο κ. Σίλβα έβγαλε τον Ντοσεβί, πέρασε τον Χάρα αριστερά, τον Πάρντο δεξιά και τον Μπενίτες στην κορυφή, με τον νεαρό να παίζει για πρώτη φορά στην εφετινή προετοιμασία.Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η τελευταία φιλική αναμέτρηση της ομάδας μας στην Τουρκία έληξε ισόπαλη χωρίς τέρματα.

Το «φιλμ» του αγώνα

8’ Σουτ του Μπασάν, η μπάλα στην αγκαλιά του Καπίνο.

10’ Σουτ του Αϊτάτς, σταθερά ο Καπίνο.

11’ Καλό γύρισμα του Μαζουακού από αριστερά, η άμυνα πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Ντοσεβί!

20’ Γύρισμα του Μπασάν από δεξιά προς τον Κίλιτς, εκείνος κοντρόλαρε και σούταρε, η μπάλα άουτ.

24’ Γύρισμα του Κασάμι, η μπάλα κόντραρε στον Τσελούστκα και πέρασε μόλις άουτ!

29’ Σουτ του Κασάμι από τον άξονα και από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Οζάν που έπεσε στη γωνιά του.

32’ Σουτ-φάουλ του Αράτ, η μπάλα στα χέρια του Καπίνο.

48’ Σουτ του Χάρα από το ύψος της περιοχής, ο Οζάν έδιωξε με δυσκολία!

50’ Εξαιρετικό φάουλ του Ντομίνγκεζ, η μπάλα λίγο άουτ!

69’ Σέντρα του Ντοσεβί από δεξιά, ο Αταλάι προσπάθησε να απομακρύνει, έστρωσε την μπάλα στον Πάρντο, ο οποίος έκανε στην κίνηση το σουτ και είδε την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ!

77’ Συρτό σουτ του Μπενίτες, ο Ντεμίρ μπλόκαρε.

78’ Γύρισμα-ξυραφιά του Πάρντο από δεξιά, ο Αταλάι πρόλαβε ελάχιστα και παραχώρησε κόρνερ, προ του έτοιμου να σκοράρει Χάρα.

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ: Οζάν, Σιμσέκ, Αράτ, Τσελούστκα, Αϊτάτς, Τσίκο, Μπεκμεζί, Ακμπαμπά, Μπασάν, Κιλίτς, Εμπιλά.

Αγωνίστηκαν και οι Λοκμάν, Καντεμίρ, Τσελίκ, Γιλντιρίμ, Λαζάρεβιτς, Ντιαρά, Ντεμίρ, Αράς, Αταλάι,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Βούρος, Μαζουακού, Ζντιέλαρ, Κασάμι, Ντοσεβί, Ντουρμάζ, Φουστέρ, Ολαϊτάν.

Αγωνίστηκαν και οι Νικολάου, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Ντομίνγκεζ, Πάρντο, Χάρα, Μπενίτες

** Διαιτητής ήταν ο Αλπέρ Ουλουσόι, με βοηθούς τους Εμρέ Σουνά και Σεζγκίν Τσινάρ.