Ξεκίνησε νικηφόρα για το 43ο!

Η ομάδα μας επικράτησε με 3-0 του Πανιωνίου στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στην πρεμιέρα της φετινής Super League ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Πανιωνίου και ξεκίνησε ιδανικά το νέο πρωτάθλημα, με στόχο όπως πάντα την κατάκτησή του! Σκόρερ για την ομάδα μας ήταν οι Φορτούνης, Μπουχαλάκης και Ντοσεβί.

Ο Μάρκο Σίλβα παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1, την οποία δούλευε από την προετοιμασία και τα πρώτα φιλικά. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα (στο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη), Σιόβας και Μαζουακού. Ο Μιλιβόγεβιτς με τον Μπουχαλάκη ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, ενώ την τριάδα μπροστά τους συνέθεταν οι Πάρντο (δεξιά), Φορτούνης (στον άξονα) και Ντουρμάζ (αριστερά). Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Άλφρεντ Φινμπόγκασον.

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός του Ολυμπιακού ήταν ιδιαίτερα υψηλός και η πίεση προς την εστία του Παπαδόπουλου μεγάλη. Το πλάνο ήταν σαφές και τα βασικά του στοιχεία ήταν η κατοχή της μπάλας (σε μεγάλο ποσοστό υπέρ του Ολυμπιακού από νωρίς στο ματς), η καλή κυκλοφορία της μπάλας από την άμυνα μέχρι την επίθεση, αλλά και η πίεση προς τον αντίπαλο όταν η κατοχή χανόταν, προκειμένου η μπάλα να περάσει ξανά, άμεσα, σε «ερυθρόλευκα» πόδια.

Ο Μπουχαλάκης ήταν ο «play maker» από τον άξονα, ενώ μπροστά του κινούνταν ελεύθερα, ως «δεκάρι», ο Φορτούνης. Η μπάλα «έσπαγε» από νωρίς στα πλάγια, εκεί όπου ο Πάρντο και ο Ντουρμάζ έκαναν παιχνίδι. Από το πόδι του Σουηδού έφυγε η πρώτη ασίστ της σεζόν. Από τα πόδια του Κώστα Φορτούνη η μπάλα «αναπαύτηκε» στα δίχτυα του Παπαδόπουλου με τη συμπλήρωση 25 λεπτών αγώνα και το έργο του Ολυμπιακού στο ματς έγινε πιο εύκολο. Πολύ ωραίες κινήσεις έκανε ο Φινμπόγκασον, ο οποίος και στο γκολ έχει πάρει επάνω του την άμυνα του Πανιώνιου, αφήνοντας τον Φορτούνη με έναν παίκτη, ο οποίος μάλιστα δεν τον προλαβαίνει.

Η εικόνα του πρώτου μέρους ήταν «καθρέφτης» αυτού που ο Ολυμπιακός θέλει να κάνει φέτος στο γήπεδο. Πίεση στην μπάλα, κατοχή, κίνηση χωρίς την μπάλα και πλήρης εκμετάλλευση των κενών χώρων. Πολλά «πατήματα» μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ακόμη και με ένα «καθαρό» σέντερ φορ. Ο Πανιώνιος έδειχνε να μην έχει «καμία» ελπίδα στο ματς, «πνιγμένος» απόλυτα από τον καταιγιστικό ρυθμό του Ολυμπιακού. Ο κόσμος έκανε το γήπεδο να «πάλλεται» και έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ώθηση στην ομάδα, η οποία απέδιδε πολύ καλό ποδόσφαιρο και προηγούταν ήδη με 1-0 στο πρώτο 45λεπτο.

Η επανάληψη άρχισε με τον Ολυμπιακό να μην πραγματοποιεί καμία αλλαγή. Από νωρίς στο δεύτερο 45λεπτο η ομάδα μας άρχισε να πιέζει, αναζητώντας ένα δεύτερο γκολ, το οποίο θα της έδινε σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Απέναντι σε μία άμυνα ιδιαιτέρως κλειστή, όπως αυτή του Πανιώνιου, ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχε λύσεις. Ο Φινμπόγκασον συνέχιζε τις κινήσεις του μέσα και έξω από την περιοχή, ελευθερώνοντας διαδρόμους για τον Φορτούνη, τον Πάρντο και τον Ντουρμάζ, αλλά παράλληλα ήταν εκεί, όταν γινόταν η μπαλιά προς την περιοχή.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση 70 λεπτών αγώνα, ο Φινμπόγκασον άφησε τη θέση του στον Φράνκο Χάρα, ο οποίος πέρασε στην κορυφή της επίθεσης, προκειμένου να τη «φρεσκάρει». Ο Αργεντινός έπαιξε εκεί στο μεγαλύτερο μέρος της προετοιμασίας και, φυσικά, η «χημεία» υπάρχει, όπως και με την ομάδα στο σύνολό της. Ένα ακόμη Ελληνόπουλο, ο Ανδρέας Μπουχαλάκης, έβαλε επίσης τη «σφραγίδα» του στο ματς, σκοράροντας στο 72’ με υπέροχο μακρινό σουτ και με τη βοήθεια της τύχης, αν και η προσπάθειά του πήγαινε προς το τέρμα! Η πίεση του Ολυμπιακού απέφερε καρπούς και το 2-0 έδινε πλέον στους παίκτες του Μάρκο Σίλβα τη δυνατότητα να ελέγξουν ακόμη περισσότερο τον ρυθμό.

Τη θέση του Πάρντο πήρε στο γήπεδο ο Σεμπά, ο οποίος στο 76’ έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Πέρασε δεξιά, μπροστά στον Ελαμπντελαουί και άμεσα έδειξε κινητικός και ταχύς. Από δική του προσπάθεια ήρθε το φάουλ στο 79’, το οποίο ο Ντουρμάζ εκτέλεσε και παραλίγο να σκοράρει!Ο Ντοσεβί πέρασε στην θέση του Φορτούνη στο 86’ και πέντε λεπτά αργότερα με όμορφο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την ομάδα μας!

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1’ Γέμισμα του Φορτούνη από μέσα στην περιοχή, ο Αργυρόπουλος προσπάθησε να απομακρύνει, η μπάλα έφτασε στον Φινμπόγκασον, ο οποίος σούταρε με τη μία αλλά αστόχησε.

6’ Σουτ-φάουλ του Φορτούνη από αριστερά, με το δεξί, η μπάλα ελάχιστα πάνω από την εστία του Παπαδόπουλου.

14’ Πολύ δυνατό, ευθύβολο σουτ του Ελαμπντελαουί από δεξιά και έξω από την περιοχή, ο Παπαδόπολος με μεγάλη δυσκολία απομάκρυνε την μπάλα, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.

25’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Κώστας Φορτούνης «ανοίγει λογαριασμό» για τη σεζόν 2015-16, βάζοντας το πρώτο γκολ! Ο Ντουρμάζ ελίχθηκε από αριστερά με την μπάλα στα πόδια και έκανε το γύρισμα. Ο Φορτούνης κινήθηκε έξυπνα αντίθετα από τη φορά της άμυνας, κοντρόλαρε με το στήθος και πριν η μπάλα «σκάσει» την πλάσαρε στην απέναντι γωνία από εκείνη που κάλυπτε ο Παπαδόπουλος. Το 1-0 ήταν γεγονός, μέσα σε αποθέωση!

41’ Σουτ του Φορτούνη, η μπάλα ψηλά άουτ.

51’ Σουτ του Ντουρμάζ, έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.

52’ Μακρινό, αλλά επικίνδυνο σουτ του Μπακασέτα, ο Ρομπέρτο έπεσε και έδιωξε και στη συνέχεια ο Ντα Κόστα ήλεγξε τη φάση και απομάκρυνε.

57’ Ο Φορτούνης ελίχθηκε έξω από την περιοχή και αριστερά, πλάσαρε πανέμορφα με το δεξί και ο Παπαδόπουλος έπεσε στην αριστερή γωνιά του και έδιωξε με υπερένταση!

68’ Συνδυασμός Ντουρμά και Φινμπόγκασον, ο οπρώτος σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο έξω, κόρνερ.

72’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Μακρινό, δυνατό σουτ του Μπουχαλάκη, η μπάλα κόνταρε και η πορεία της αλλοιώθηκε (αν και πήγαινε ούτως ή άλλως προς το τέρμα), καταλήγοντας στα δίχτυα του Παπαδόπουλου, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

74’ Κόρνερ-πάσα του Φορτούνη στον Μαζουακού, κοντρόλ και σουτ του αριστερού μπακ του Θρύλου με το αριστερό πόδι, ο Παπαδόπουλος έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.

76’ Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, ο Παπαδόπουλος έδιωξε και στην προσπάθεια να σκοράρει ο Ντουρμάζ έκανε επιθετικό φάουλ.

80’ Υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ από δεξιά, με το αριστερό πόδι, ο Παπαδόπουλος εκτινάχθηκε έδιωξε ωραία στο αριστερό του «παραθυράκι»!

90+1’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Ντοσεβί πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 3-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουακού, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης, Πάρντο (76’ Σεμπά), Ντουρμάζ, Φορτούνης (86′ Ντοσεβί), Φινμπόγκασον (69’ Χάρα).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Παπαδόπουλος, Οικονόμου, Μπακασέτας (77’ Καθάριος), Μπουμάλ, Αργυρόπουλος, Χατζηισαΐας, Κόρμπος, Μασούρας, Σιώπης (64’ Μητρόπουλος), Ρισβάνης, Ντουρμισάι (65’ Ανσαριφάρντ).