Ολυμπιακός – Μπάγερν Μονάχου 0-3

Για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του UEFA Champions League, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Μπάγερν Μονάχου και γνώρισε την ήττα με 3-0.

Στο πρώτο ματς για τη νέα σεζόν στο UEFA Champions League, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» την πρωταθλήτρια Γερμανίας, Μπάγερν Μονάχου και ηττήθηκε με 3-0. Για τους Βαυαρούς τα τέρματα πέτυχαν οι Μίλερ (δις) και ο Γκέτσε.

Ο κ. Σίλβα παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-5-1, με τον Ρομπέρτο να βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, τους Ελαμπντελαουί και Μαζουάκου στα δύο άκρα της άμυνας, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούσαν οι Σιόβας και Ντα Κόστα. Μπροστά από την άμυνα ο Πορτογάλος προπονητής του Θρύλου επέλεξε τρεις ποδοσφαιριστές με τους Σαλίνο , Κασάμι και Καμπιάσο να αποτελούν την τριάδα της μεσαίας γραμμής. Πάρντο και Ντομίνγκεζ πήραν θέση στα εξτρεμ, εναλλάσσοντας συνεχώς θέσεις, με τον Μπράουν Ιντέγε να αποτελεί τον μοναδικό προωθημένο του Ολυμπιακού.

Το ματς ξεκίνησε με την ομάδα μας να κοιτάει στα μάτια την Μπάγερν και να πιέζει σε όλα τα σημεία του αγωνιστικού χώρου. Με γεμάτο κέντρο, δυνατά άκρα και σφιχτή άμυνα, ο Ολυμπιακός μας δεν άφησε περιθώρια αιφνιδιασμού στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Οι Βαυαροί όσο και να προσπαθούσαν δεν μπόρεσαν να διασπάσουν στα πρώτα 30 λεπτά την διπλή ζώνη άμυνας που παρέταξε στο χορτάρι του Καραϊσκάκη ο κ. Μάρκο Σίλβα. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στον Θρύλο, καθώς πριν συμπληρωθεί το 10λεπτο ο Κασάμι με κεφαλιά απείλησε τον Νόιερ μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Γερμανός μπλόκαρε την μπάλα. Η Μπάγερν είχε την κατοχή, ωστόσο δεν μπόρεσε να τη μετουσιώσει σε κάποια αξιόλογη φάση, καθώς η αμυντική λειτουργία της ομάδας μας ήταν υποδειγματική, χωρίς να αφήνει κενούς χώρους στην γερμανική ομάδα. Στα μισά του πρώτου μέρους ο Μπράουν Ιντέγε έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά κεφαλιά του δεν ήταν δυνατή και ο Νόιερ σταμάτησε την πορεία της. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, ο Ρομπέρτο σε δύο φάσεις, μία με τον Ντούγκλας Κόστα στο 34’ και με τον Λεβαντόσφκι στο 36’, έδειξε την τεράστια κλάση του και αποσόβησε τον κίνδυνο. Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος στο 40’, όταν ο Ντα Κόστα, μετά από κόρνερ του Τσόρι, έπιασε τη κεφαλιά, όμως και πάλι ο Νόιερ ήταν εκεί.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μπάγερν να παίρνει κεφάλι στο σκορ, λίγο μετά την έναρξη του. Στο 52’, ψιλοκρεμαστή σέντρα- σουτ του Μίλερ, η μπάλα πήγε στο παραθυράκι της εστίας του Ρομπέρτο και οι Βαυαροί πήραν το προβάδισμα. Ο Θρύλος μας, όμως, δεν το έβαλε κάτω. Στο 56’ ο Ιντέγε, βρέθηκε έξω από την περιοχή, σούταρε προς το αριστερό «Γ», ωστόσο ο Νόιερ με μια εκπληκτική επέμβαση κράτησε την εστία του ανέπαφη. Ο Θρύλος δεν άφηνε πολλούς χώρους στους Γερμανούς, ψάχνοντας παράλληλα τις αντεπιθέσεις και τις έξυπνες μπαλιές από τους μέσους . Σε μία από αυτές ο Σαλίνο βρέθηκε μέσα στην περιοχή (83’), σούταρε με το αριστερό, αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στο 89’ ο Γκέτσε μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έγραψε το 0-2. Στις καθυστερήσεις ο Κομάν κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μαζουάκου και ο Μιλέρ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το «Φιλμ» του Αγώνα

8’ Κεφαλιά του Κασάμι μετά από κόρνερ του Ντομίνγεζ, ο Ελβετός πήδηξε πιο ψηλά από όλους, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Νόιερ.

23’ Ο Μπράουν Ιντέγε βρέθηκε μόνος στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά, η οποία δεν ήταν δυνατή και δεν δυσκολεύτηκε ο Νόιερ να μπλοκάρει.

34’ Επικίνδυνο σουτ του Ντούγκλας Κόστα μέσα από την περιοχή, ο Ρομπέρτο μπλόκαρε σταθερά.

36’ Γύρισμα από τα αριστερά για τον Λεβαντόσφκι, ο οποίος έπιασε με την μία το σουτ, ο Ρομπέρτο απέκρουσε με υπερένταση.

40’ Ο Ντομίνγκεζ εκτελεί το κόρνερ, ο Ντα Κόστα πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα όμως καταλήγει πάνω στον Νόιερ.

43’ Ο Τσάμπι Αλόνσο απειλεί με συρτό σουτ, η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρομπέρτο.

52’ Γκολ για την Μπάγερν με τον Μίλερ να κάνει την σέντρα- σουτ να στέλνει την μπάλα στο «παραθυράκι» του Ρομπέρτο.

56’ Τρομερό σουτ του Ιντέγε έξω από την περιοχή, ο Νόιερ έκανε καταπληκτική επέμβαση με το ένα χέρι και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

68’ Σουτ του Μίλερ μέσα από την περιοχή, ο Ρομπέρτο απέκρουσε με εντυπωσιακή επέμβαση.

83’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Σαλίνο μπήκε στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό, όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα μακριά από το δοκάρι της εστίας.

89’ Ο Γκέτσε βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ρομπέρτο.

90+2’ Ο Κόμαν κέρδισε πέναλτι από τον Μαζουακού. Ο Μίλερ το εκτέλεσε και έγραψε το 0-3.

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουάκου, Ντα Κόστα, Σιόβας, Σαλίνο, Κασάμι, Καμπιάσο (66’ Φορτούνης), Πάρντο (82’ Σεμπά), Ντομίνγκεζ (61’ Ερνάνι), Ιντέγε.

Μπάγερν Μονάχου (Πεπ Γκουαρδιόλα): Νόιερ, Μπόατενγκ, Μπερνάτ, Λάμ, Αλάμπα , Τιάγκο, Βιδάλ (78’ Γκέτσε), Τσάμπι Αλόνσο (76’ Κίμιχ) Ντούγκλας Κόστα, Λεβαντόσφκι (59’ Κομάν), Μίλερ.