Θρύλος 4Χ4!

Θρύλος 4Χ4!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 στην Ξάνθη κόντρα στην τοπική ομάδα και έκανε το «4 στα 4».

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος πήραν τη νίκη με 3-1 κόντρα στην Ξάνθη εκτός έδρας για την 4η αγωνιστική της Super League και πέτυχαν την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς. Σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Ντουρμάζ και ο Φορτούνης, ο οποίος σκόραρε δις!

Ο κ. Σίλβα παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια. Ο Ισπανός ήταν και αρχηγός. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας και Μαζουακού. Ο Μιλιβόγεβιτς επανήλθε στα χαφ, δίπλα στον Καμπιάσο. «Δεκάρι» ήταν ο Φορτούνης, ενώ αριστερά του ο Ντουρμάζ και δεξιά του ο Πάρντο έκλειναν την τριάδα πίσω από τον σέντερ φορ Ιντέγε.

Ισορροπημένα άρχισε το ματς, με την κατοχή μοιρασμένη. Ελαφρά πρωτοβουλία για την Ξάνθη. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να περάσει την μπάλα στον Ιντέγε, από τα πλάγια κυρίως, μέσω του Ντουρμάζ και του Πάρντο. Ο Σουηδός έδειχνε από τα πρώτα λεπτά να είναι κεφάτος. Το ίδιο και ο Κολομβιανός. Ο Ιντέγε είχε καλές τοποθετήσεις στην περιοχή και βοηθούσε τους χαφ να βρουν ανοιχτούς χώρους, για να διεισδύσουν. Μετά το 5’ ο Ολυμπιακός ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, περιορίζοντας την Ξάνθη σε πιο παθητικό ρόλο. Οι Ακρίτες προσπάθησαν να πιέσουν.

Από το 10’ μέχρι το 20’ ο ρυθμός «χάλασε» λίγο και ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του, πέφτοντας σε εύκολα λάθη. Σε αρκετές επιλογές τους οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα δεν έκαναν το «εύκολο», γεγονός που αντιλήφθηκε ο Πορτογάλος τεχνικός, δίνοντας οδηγίες προς αυτή την κατεύθυνση. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να προσπαθεί να παράξει ποδόσφαιρο, όμως οι επιλογές στη μεσαία γραμμή -κυρίως- παρέμειναν κακές. Η μπάλα έφτανε δύσκολα στον Ιντέγε. Λίγο μετά το 30’ ο Ολυμπιακός ανέκτησε τα ηνία του ματς και την κατοχή, ανεβάζοντας την απόδοσή του. Καλή κυκλοφορία, αλλά η δυσκολία στην τελική προσπάθεια παρέμεινε.

Από το 17’ οι άνθρωποι του Ολυμπιακού και ο Μάρκο Σίλβα καρδιοχτύπησαν με τον Ντα Κόστα, ο οποίος φάνηκε να «γυρνάει» άτσαλα το δεξί του γόνατο. Συνέχισε να παίζει, όμως, αν και ο Μποτία σηκώθηκε αμέσως για ζέσταμα. Ο Μαροκινός άσος «άντεξε» μέχρι το 37’. Για 20 λεπτά. Ήταν, μάλιστα, εκ των κορυφαίων στο γήπεδο. Σε μία αμυντική προσπάθεια σε εκείνο το σημείο όμως, λύγισε. Έπεσε στο χορτάρι και στο 39’ αντικαταστάθηκε αναγκαστικά, μην μπορώντας να συνεχίσει. Ο Μποτία πέρασε στη θέση του. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να αναζητά το γκολ και έφτασε σε αυτό μόλις 3 λεπτά μετά, με τον Τζίμι Ντουρμάζ να το πετυχαίνει και να επιβεβαιώνει με αυτό τον τρόπο την καλή του βραδιά στο χορτάρι του Skoda Xanthi Arena.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε απαράλλαχτος. Η ομάδα μας δέχθηκε πολύ νωρίς την ισοφάριση, όχι γιατί η Ξάνθη μπήκε στο ματς καλύτερη, αλλά από μια ατομική ολιγωρία στα μετόπισθεν. Το ματς άρχιζε ξανά από το «μηδέν» και αμέσως ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αναλάβει εκ νέου τα ηνία του αγώνα. Η Ξάνθη ανασυντάχθηκε και έριξε εκ νέου την προσοχή στην άμυνά της. Ως στόχο είχε να περιορίσει τα ατού του Ολυμπιακού και το πετύχαινε, αναζητώντας την αντεπίθεση. Ο Ολυμπιακός, από την πλευρά του, προσπαθούσε να κρατήσει την μπάλα και να κάνει παιχνίδι.

Ο Φορτούνης ανέβασε την ατομική του απόδοση και πάταγε περισσότερο περιοχής, κατά τις οδηγίες του κ. Μάρκο Σίλβα. Ο Έλληνας άσος ανταμείφθηκε με δύο γκολ σε μικρό χρονικό διάστημα και ο Ολυμπιακός αποκόμισε το μέγιστο όφελος, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων και «αρπάζοντας» για τα καλά τη νίκη, τέταρτη σε ισάριθμα ματς. Όταν το κέντρο του Ολυμπιακού δούλεψε υποδειγματικά, ήρθαν με μεγαλύτερη ευκολία και τα γκολ για την ομάδα μας. Ο κ. Σίλβα έριξε στο ματς Κασάμι και Ερνάνι, κλείνοντας τις αλλαγές του και φρεσκάροντας τον Ολυμπιακό.Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος στο σκορ, η ομάδα μας επικράτησε με 3-1 και έκανε το “4 στα 4” στο πρωτάθλημα!

Το «φιλμ» του αγώνα

5’ Γύρισμα του Ντουρμάζ από αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι και πίσω, ο Πάρντο έπιασε στην κίνηση το σουτ, αλλά αστόχησε.

22’ Ο επόπτης Τουμπακάρης έκοψε λανθασμένα τον Ιντέγε με οφσάιντ.

23’ Σουτ του Σολτάνι, η μπάλα ψηλά άουτ.

29’ Σουτ του Ντα Κόστα έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Τσενάμο.

41’ Η Ξάνθη διαμαρτυρήθηκε αδίκως για χέρι του Μποτία στην περιοχή, ζητώντας πέναλτι, καθώς δεν υπήρχε καμία παράβαση από τον Ισπανό σέντερ μπακ.

42’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Θρύλος παίρνει προβάδισμα με έναν εκ των κορυφαίων παικτών του στο πρώτο μέρος, τον Τζίμι Ντουρμάζ. Ο Σουηδός έγινε αποδέκτης της μπάλας στα αριστερά, από πάσα του Φορτούνη και μπαίνοντας μέσα στην περιοχή σούταρε «ξερά» με το δεξί και νίκησε τον Τσενάμο!

44’ Ο Φορτούνης σουτάρει δυνατά, έξω από την περιοχή, ο Τσενάμο αδυνατεί να μπλοκάρει και αποκρούει με το… στήθος! Η μπάλα στρώνεται στον Ιντέγε, ο οποίος αιφνιδιάζεται και δεν πιάνει το σουτ με τη μία, όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει αδύναμα στην αγκαλιά του Τσενάμο.

50’ Μία στιγμιαία ολιγωρία κοστίζει στον Ολυμπιακό την ισοφάριση, η οποία έρχεται για την Ξάνθη με τον Ντιμίτροφ. Στο 1-1 το ματς.

52’ Ο Ιντέγε χάνει τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, όταν έπειτα από σέντρα του Ντουρμάζ, παίρνει στο δεύτερο δοκάρι την κεφαλιά και βλέπει την μπάλα να περνάει ελάχιστα εκτός εστίας του Τσενάμο!

60’ Ο Τσενάμο βγάζει με απίστευτο τρόπο την κεφαλιά του Φορτούνη, κρατώντας το 1-1 στο ματς. Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να πάρει εκ νέου το προβάδισμα!

64’ Ο εκ των κορυφαίων του ματς για τον Ολυμπιακό, Τζίμι Ντουρμάζ, ανατρέπεται από τον Μπαξεβανίδη, μέσα στην περιοχή, σε κατά μέτωπον προσπάθεια του Σουηδού για γκολ. Ο διαιτητής Μήτσιος υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών και «κιτρινίζει» τον Μπαξεβανίδη, αλλά και τον Καπετάνο για διαμαρτυρία.

65’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Κώστας Φορτούνης εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ντουρμάζ και ο Θρύλος παίρνει εκ νέου του προβάδισμα στο ματς. Στο 2-1 ο Θρύλος!

68’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Θρύλος βάζει τις βάσεις για το «4 στα 4»! Υποδειγματική αντεπίθεση, με Ντουρμάζ, Ιντέγε και Φορτούνη να συνδυάζονται υπέροχα και τον τελευταίο να τελειώνει με γκολ την υπέροχη προσπάθεια! Στο 3-1 ο Θρύλος και η νίκη ήταν πλέον κοντά!

81’ Σουτ από τον Κασάμι έξω από την περιοχή, ο Τσενάμο έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

85’ Όμορφη ατομική ενέργεια του Ντουρμάζ, έκανε το σουτ, αλλά ο Τσενάμο έδιωξε εντυπωσιακά.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Τσενάμο, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (76′ Νιέτο), Παπαστεριανός, Φλίσκας, Καπετάνος (80′ Ράνος), Καρυπίδης, Ντιμίτροφ (63’ Ερέα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα (39’ Μποτία), Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (69’ Κασάμι), Φορτούνης, Πάρντο (71’ Ερνάνι), Ντουρμάζ, Ιντέγε.