Διπλό μέσα στο Λονδίνο!

Ο Θρύλος επικράτησε με 3-2 στο Emirates της Άρσεναλ για την 2η αγωνιστική του UEFA Champions League!

Ο κόσμος του Ολυμπιακού φώναζε στις κερκίδες του Emirates «διπλό μέσα στο Λονδίνο, Θρύλε ολέ ολέ» και οι παίκτες της ομάδας μας το έκαναν πράξη! Με γκολ των Πάρντο, Φινμπόγκασον και αυτογκόλ του Οσπίνα ο Θρύλος επικράτησε με 3-2 της Άρσεναλ για την 2η αγωνιστική του UEFA Champions League και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς του στον όμιλο!

Ο κ. Σίλβα διατήρησε τη γνωστή διάταξη του Ολυμπιακού και σε αυτό το παιχνίδι, προσαρμοσμένη, όμως, σε επιθετική και αμυντική λειτουργία, ανάλογα με το ποια ομάδα είχε την μπάλα. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τον Ελαμπντελαουί δεξιά στην άμυνα, τους Μποτία και Σιόβα στόπερ και αριστερό αμυντικό τον Σαλίνο. Στο κέντρο ο Πορτογάλος τεχνικός χρησιμοποίησε Καμπιάσο και Κασάμι, με τον Φορτούνη, τον Πάρντο (δεξιά) και τον Σεμπά (αριστερά) να συμπληρώνουν την τριάδα. Ο Ιντέγε Μπράουν ήταν ο μοναδικός σέντερ φορ, σε αυτό το 4-2-3-1 του Θρύλου στο Emirates Stadium.

Στα πρώτα λεπτά του ματς η Άρσεναλ κυριάρχησε. Δοκίμασε να κλείσει τον Ολυμπιακό στα καρέ του, κάτι που όμως δεν κατάφερε, αφού η ομάδα μας άμεσα ισορρόπησε και προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο την κατοχή. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν εκείνοι που έδιναν τον τόνο στο ματς, έχοντας την υποστήριξη του κοινού. Σε μεγάλα διαστήματα, βέβαια, εκείνοι που ακούγονταν ήταν οι περίπου 3000 πιστοί του Θρύλου, που βρέθηκαν στο γήπεδο της Άρσεναλ. Σταδιακά η πίεση προς την εστία του Ρομπέρτο «κόπασε» και ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, επιχειρώντας και να απειλήσει.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους το παιχνίδι απέκτησε «άγρια ομορφιά»! Ο Ολυμπιακός έδειξε με τον καλύτερο τρόπο ότι όχι μόνο δεν φοβάται την Άρσεναλ, αλλά ότι ήρθε στο Emirates για να κάνει το παιχνίδι του και να προσπαθήσει για το καλύτερο! Το πέτυχε, παίρνοντας δύο φορές το προβάδισμα, αν και την πρώτη το έχασε μέσα σε ένα λεπτό. Η κακή αντίδραση του Ολυμπιακού μετά το γκολ του Πάρντο έφερε άμεσα το 1-1 για την Άρσεναλ, όμως εκμεταλλευόμενος στο έπακρο το αστείρευτο ταλέντο του Κώστα Φορτούνη, μπήκε εκ νέου μπροστά στο σκορ, πριν βγει το ημίχρονο. Προβάδισμα το οποίο διατήρησε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία μέχρι τη λήξη των πρώτων 45 λεπτών.

Μπροστά σε περίπου 60.000 θεατές οι δύο ομάδες βγήκαν ξανά στον αγωνιστικό χώρο του Emirates. Ο Θρύλος είχε πλέον νέα, δύσκολη πρόκληση-αποστολή: Να διατηρήσει το προβάδισμά του και να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη, που θα ανέτρεπε για τα καλά τις ισορροπίες στον όμιλο! Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο κ. Σίλβα έριξε στο ματς τον Άλφρεντ Φιινμπόγκασον, αποσύροντας τον Ιντέγε. Ο Νιγηριανός πάλεψε σαν λιοντάρι στην επίθεση, δίνοντας μάχες πολλές φορές μόνος του στην επίθεση! Ο Ολυμπιακός προσάρμοσε την τακτική του και περίμενε την Άρσεναλ στο μισό γήπεδο, ποντάροντας στα «βέλη» που ο κ. Σίλβα είχε στα άκρα (Πάρντο και Σεμπά), για να «χτυπήσει» στην κόντρα.

Η Άρσεναλ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της από το 55’ μέχρι το 65’ και έφτασε σε αρκετές περιπτώσεις κοντά στο γκολ, το οποίο πέτυχε εντέλει στο 65’ με τον Σάντσες. Η αμυντική προσήλωση του Ολυμπιακού χαλάρωσε για ένα «κλάσμα» το οποίο ο Θρύλος «πλήρωσε», με τον Σάντσες να πετυχαίνει ένα ωραίο γκολ. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε άμεσα! Ο Φινμπόγκασον μπήκε και εκείνος στον πίνακα των σκόρερ και έγραψε με ένα υπέροχο γκολ, ακόμη ένα προβάδισμα του Ολυμπκακού, αμέσως μόλις το έχασε!!! Πλέον, αναφερόμαστε σε ένα πραγματικά υπέροχο ματς, γεμάτο σασπένς και συγκινήσεις, με το σκορ να αλλάζει διαρκώς και τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά, προσφέροντας θέαμα υψηλού επιπέδου στο κοινό, Ελληνικό και Αγγλικό!

Λίγο πριν το 75’ ο κ. Σίλβα απέσυρε τον Σεμπά και έριξε στο ματς τον Ερνάνι, με τον νεαρό άσο να καταχειροκροτείται κατά την έξοδό του από το γήπεδο.Στο 86′ ο Βούρος πέρασε στην θέση του Φορτούνη ο οποίος γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο της ομάδας μας!Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Θρύλος πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 μέσα στο Λονδίνο!

Το «φιλμ» του αγώνα

5’ Καλή σέντρα του Ομάρ από δεξιά, απομάκρυναν οι αμυντικοί της Άρσεναλ προ του κινδύνου.

9’ Σουτ του Κασάμι, από κόντρα η μπάλα φτάνει στον Ιντέγε, τον οποίο πρόλαβαν οι αμυντικοί της Άρσεναλ.

10’ Από κόρνερ του Ολυμπιακού, η άμυνα της Άρσεναλ απομάκρυνε σωστά και οι «κανονιέρηδες» βγήκαν στην κόντρα απειλητικά. Ο Τσάμπερλεϊν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως ο Σαλίνο τον παρεμπόδισε και τον ανάγκασε να πλασάρει άστοχα, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για την ομάδα του.

11’ Ο Ιντέγε βρέθηκε αφύλακτος στο ύψος του πέναλτι όμως δεν πρόλαβε για λίγο την μπάλα από τη σέντρα του Φορτούνη!

11’ Στην εξέλιξη της προηγούμενης φάσης η Άρσεναλ βγήκε στην αντεπίθεση και ο Γουόλκοτ σούταρε, δίχως να ανησυχήσει τον Ρομπέρτο.

23’ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Φορτούνη να παίρνει την μπάλα από τον Κασάμι, να προχωράει κάθετα και να σουτάρει με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρια του Οσπίνα!

32’ Ο Σιόβας βρήκε υπέροχα τον Ιντέγε μέσα στην περιοχή. Ο Νιγηριανός κοντρόλαρε και «μαχόμενος» με τους αμυντικούς της Άρσεναλ, έστρωσε στον Κασάμι, ο οποίος σούταρε και κέρδισε κόρνερ.

33’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Θρύλος παίρνει προβάδισμα μέσα στο Emirates και «παγώνει» την Άρσεναλ! Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ προς τα έξω, η μπάλα έφτασε στον Πάρντο, ο οποίος σούταρε και μετά από κόντρα στον Τσάμπερλεν, ο Οσπίνα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της Άρσεναλ!!!

35’ Η Άρσεναλ ισοφαρίζει, απαντώντας άμεσα στο γκολ του Θρύλου. Ο Σάντσες βγάζει υπέροχη πάσα για τον Γουόλκοτ, ο οποίος πλασάρει και νικά τον Ρομπέρτο, κάνοντας το 1-1.

40’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Θρύλος παίρνει εκ νέου το προβάδισμα, δείχνοντας ότι δεν φοβάται την Άρσεναλ μέσα στο σπίτι της! Μαγικό γκολ από τον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, χρησιμοποιώντας το καταπληκτικό δεξί του πόδι!

54’ Δυνατό σουτ του Κασάμι με το αριστερό, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Οσπίνα, ο οποίος μαζεύει.

61’ Τριπλή ευκαιρία για την Άρσεναλ την οποία σώζει ο Ρομπέρτο με δύο διαδοχικές αποκρούσεις και ο Ελαμπντλαουί με το κεφάλι! Ο Θρύλος γλιτώνει τα χειρότερα σε αυτή τη μεγάλη ευκαιρία των Εγγλέζων!

62’ τρομερό γύρισμα του Τσάμπερλεν από δεξιά, Ρομπέρτο απομάκρυνε σε κόρνερ, ενώ έκανε το ίδιο αμέσως μετά σε σουτ του Καθόρλα στο 63’.

66’ Η Άρσεναλ ισοφαρίζει εκ νέου, με υπέροχο γκολ! Σέντρα του Γουόκοτ από δεξιά, κεφαλιά του ΑΛέξις Σάντσες, αφύλακτος μέσα στην περιοχή και η μπάλα στα δίχτυα του Ρομπέρτο που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

67’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!! Νέο γκολ για τον Θρύλο, ο οποίος παίρνει για τρίτη φορά προβάδισμα μέσα στο Emirates! Με υπέροχο ποδόσφαιρο και έναν Φινμπόγκασον «εκτελεστή», το σκορ γίνεται 2-3!!! Ο Σεμπά βγάζει την επίθεση από αριστερά, περνάει στον Φορτούνη, ο οποίος δεν καταφέρνει να σουτάρει καλά από το ύψος του πέναλτι. Η μπάλα φτάνει στον Καμπιάσο, με τον Αργεντινό να ανοίγει δεξιά στον Πάρντο. Γύρισμα του Κολομβιανού από δεξιά, προβολή του Φινμπόγκασον και γκοοοοοοολ!!

76’ Απίστευτη απόκρουση του Ρομπέρτο σε φάουλ του Οζίλ!!!

85’ Κεφαλιά του Σάντσες μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόρνερ.

88’ Καλοζυγισμένο φάουλ του Κάθορλα, ο Ρομπέρτο αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

91’ Ο Γουόλκοτ σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Γκιμπς, Γκάμπριελ, Κοσιελνί (55’ Μερτεζάκερ), Οζίλ, Γουόλκοτ, Τσάμπερλεν, Σάντσες, Καθόρλα, Μπεγερίν (85′ Κάμπελ), Κοκλέν (60’ Ράμσεϊ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Σαλίνο, Καμπιάσο, Κασάμι, Φορτούνης (86′ Βούρος), Πάρντο, Σεμπά (73’ Ερνάνι), Ιντέγε (46’ Φινμπόγκασον).

UEFA Champions League 2015-16
Match Day 2 * Emirates Stadium * London * 21:45
Arsenal FC – Olympiacos FC 2-3
ΣΚΟΡΕΡ: 35’ Γουόλκοτ, 65′ Αλέξις / 33’ Πάρντο, 40’ αυτ. Οσπίνα, 66′ Φινμπόγκασον
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπ. Νάιχουις (Ολλανδία)
ΒΟΗΘΟΙ: Ρ. φαν ντε Βεν, Σ. Σάαπ (Ολλανδία)
ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟΙ ΒΟΗΘΟΙ: Κ. Μπλομ, Ντ. Μακέλι (Ολλανδία)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Μ. Ντικς (Ολλανδίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 44’, Σάντσες, 45’ Γκάμπριελ, 78′ Οζίλ / 64’ Ρομπέρτο, 75’ Φινμπόγκασον, 76’ Φορτούνης
ΔΟΚΑΡΙΑ: – / –