Συνεχίζει το απόλυτο!

Τη νίκη με 2-0 κόντρα στον Ηρακλή, στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», πήρε η ομάδα μας για την 10η αγωνιστική της Super League.

Το… θωρηκτό του Ολυμπιακού συνεχίζει τη ρότα του προς την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος. Ο Θρύλος κέρδισε με 2-0 τον Ηρακλή στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 10η αγωνιστική της Super League και έκανε το 10 στα 10. Ο Μιλιβόγεβιτς στο 20ο λεπτό με συρτό σουτ και ο Ιντέγιε με κεφαλιά στο 61ο σημείωσαν τα γκολ της νίκης για την ομάδα μας.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, κ. Μάρκο Σίλβα παρέταξε την ομάδα με τον Ρομπέρτο (αρχηγός) κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα, από αριστερά προς τα δεξιά, τους Μαζουακού, Σιόβα, Ντα Κόστα και Σαλίνο. Το δίδυμο των αμυντικών μέσων συνέθεταν οι Μιλιβόγεβιτς και Κασάμι (σ.σ.: με τον Ελβετό να είναι λίγο πιο προωθημένος) και μπροστά τους στον άξονα, σε ρόλο δημιουργού, τον Φορτούνη. Στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής άρχισε Ντουρμάζ και στο δεξί ο Πάρντο. Και στην επίθεση υπήρχε ο Ιντέγιε. Η ομάδα μας πήρε από το 1ο λεπτό τον έλεγχο του αγώνα πιέζοντας συνεχώς τον φιλοξενούμενο Ηρακλή που αμύνονταν έχοντας σχεδόν όλους τους παίκτες του από την σέντρα και την περιοχή του Χουάντερσον. Αυτό, όπως ήταν φυσικό, δυσκόλευε τους «ερυθρόλευκους» να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες που ήθελαν παρότι πολλάκις οι προϋποθέσεις υπήρχαν. Βλέπετε, όσο πιο κοντά στην περιοχή έφταναν τόσο αυξάνονταν οι αντίπαλοι σε λιγοστά τετραγωνικά.

Στο 20ο λεπτό ωστόσο ο Ολυμπιακός πήρε ένα προβάδισμα που αναμφίβολα δικαιούνταν. Όχι σε ελεύθερο παιχνίδι αλλά με στημένη μπάλα. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ και από την αρχική απομάκρυνση της άμυνας κερδισμένος βγήκε ο Μιλιβόγεβιτς στον οποίο και στρώθηκε η μπάλα για να σκοράρει με συρτό αριστερό σουτ. Η τακτική του Ηρακλή ν’ αμύνεται κυρίως και να προσπαθεί να «κλέψει» φάσεις στην κόντρα συνεχίστηκε γι’ αυτό και οι επισκέψεις του Θρύλου στην αντίπαλη περιοχή ήταν τακτικές, αλλά οι φάσεις που δημιουργούνταν όχι τόσο κλασικές όσο θα «έπρεπε». Έτσι το αποτέλεσμα ημιχρόνου ήταν το 1-0.

Στην επανάληψη ο Θρύλος μπήκε δυνατά και στο 50′ με τον Κασάμι άγγιξε το 2-0. Δεν ήρθε αυτό όμως και ο Ηρακλής προσπάθησε να εν συνεχεία να απειλήσει. Η άμυνα των Πειραιωτών όμως κατάφερε να αντεπεξέλθει σε δύο καταστάσεις που προσπάθησε να δημιουργήσει ο φιλοξενούμενος. Και στο 60ο λεπτό οι νταμπλούχοι διπλασίασαν το προβάδισμά τους με κεφαλιά του Ιντέγιε.

Μετά το 2-0 ο Μάρκο Σίλβα προέβη σε τρεις αλλαγές βάζοντας τους Ερνάνι, Σεμπά και Φινμπόγκασον στις θέσεις των Πάρντο, Ντουρμάζ και Ιντέγιε αντίστοιχα. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικό και το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε αν ο Θρύλος θα βάλει κι άλλο γκολ. Το προσπάθησαν αλλά δεν το κατάφεραν και το τελικό σκορ ήταν το 2-0.

Το «Φιλμ» του Αγώνα

2′ Η πρώτη πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη. Ο 23χρονος Έλληνας έπαιξε ωραία το 1-2 με τον Ιντέγιε και έκανε το δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από την δεξιά συμβολή των δοκαριών.

20′ ΓΚΟΟΟΛ!!! Το 1-0 για τον Ολυμπιακό με κοντινό αριστερό συρτό σουτ του Μιλιβόγεβιτς. Προηγήθηκε εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και αρχική απομάκρυνση της άμυνας για να πάρει το… ριμπάουντ ο Σέρβος μέσος της ομάδας μας και να σκοράρει από τη μικρή περιοχή.

28′ Προϋποθέσεις σπουδαίας ευκαιρίας για τον Ολυμπιακό που τελικά δεν εξελίσσεται όπως θα ήθελαν οι νταμπλούχοι. Ο Πάρντο ανακάτεψε την αντίπαλη άμυνα από δεξιά και προσπάθησε να βρει τον Ιντέγιε σε θέση φορ αλλά έκοψε την τελευταία στιγμή αμυνόμενος σε κόρνερ.

35′ Τεράστια ευκαιρία για το 2-0 ωστόσο το κοντινό διαγώνιο βολέ του Ιντέγιε έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η φάση προήλθε από εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ από αριστερά με τη μπάλα να περνάει απ’ όλους και να φτάνει στο 2ο δοκάρι στον Νιγηριανό επιθετικό.

50′ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Κασάμι να κάνει το αριστερό συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι και τον Χουάντερσον να μπλοκάρει.

57′ Κόρνερ του Ηρακλή από δεξιά, ο Βέλλιος πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και στέλνει τη μπάλα άουτ από την απέναντι πλευρά.

61′ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για τον Ολυμπιακό με κεφαλιά του Ιντέγιε από τη δεξιά γωνιά της μικρής περιοχής. Την έξοχη ασίστ από αριστερά έβγαλε ο Μαζουακού.

66′ Ο Σαλίνο μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και τού γίνεται φράγμα και βρίσκεται στο έδαφος, όμως ο διαιτητής υποδεικνύει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

81′ Σέντρα-σουτ του Ερνάνι από αριστερά η μπάλα περνάει άουτ.

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Κασάμι, Σαλίνο, Σιόβας, Μαζουακού, Πάρντο (64′ Ερνάνι), Ντουρμάζ (64′ Σεμπά), Ιντέγιε (70′ Φινμπόγκασον).

Ηρακλής (Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Καρασαλίδης, Ρομάνο (74′ Τσιλιανίδης), Μακρής (89′ Τσότρας), Κυριακίδης (68′ Κάσσος), Ιντζόγλου, Πασάς, Βέλλιος.