Του Σίλβα την ομαδάρα, την λένε Ολυμπιακάρα!

Ο Θρύλος κέρδισε τον Αστέρα με 3-1, έκανε το "11 στα 11" και ισοφάρισε το ρεκόρ των 11 νικών της εποχής του Μπούκοβι.

Του Μπούκοβι την ομαδάρα την… έπιασε η ομαδάρα του Μάρκο Σίλβα. Ο Ολυμπιακός κερδίσε στο άδειο, λόγω τιμωρίας, «Γ.Καραϊσκάκης» τον Αστέρα Τρίπολης με 3-1 για την 12η αγωνιστική της Super League. Έτσι, ισοφάρισε το ρεκόρ των 11 νικών της εποχής του Μπούκοβι και οδεύει ολοταχώς για να το… σπάσει!

Ο Μάρκο Σίλβα παρέταξε τον Ολυμπιακό με τη γνώριμη διάταξη. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα βρίσκονταν,από αριστερά προς τα δεξιά, οι Μαζουακού, Σιόβας, Ντα Κόστα και Ελαμπντελαουΐ. Κασάμι και Μιλιβόγεβιτς συνέθεσαν το δίδυμοτων κεντρικών μέσων και μπροστά τους, σε πιο δημιουργικό ρόλο, είχαν τον Φορτούνη. Αριστερά άρχισε το ματς ο Ντουρμάζ καιδεξιά ο Σεμπά ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ιντέγε.

Οι Πειραιώτες θέλησαν να πάρουν από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα και να φτάσουν σ’ ένα γρήγορο γκολ. Ο Αστέρας όμωςαμύνονταν καλά και γι’ αυτό η ομάδα μας απειλούσε, κυρίως, με μακρινά σουτ όπως συνέβη στο 2ο, το 4ο και το 10ο λεπτό. Τηνίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απειλήσουν σε ξαφνικές αντεπιθέσεις. Ο Ολυμπιακός έφτασε μια… ανάσα από τογκολ στο 31ο λεπτό με τον Ιντέγε ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε υπό αρκετά καλές προϋποθέσεις σταμάτησε στην εξωτερική πλευράτων δικτύων.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός άρχισε να… πνίγει τον Αστέρα. Ουσιαστικά όλο το β’ ημίχρονο παίχτηκε από τοκέντρο και προς την περιοχή των φιλοξενούμενων. Στο 51′ απείλησε ο Φουστέρ, που αποτέλεσε την πρώτη αλλαγή του Μάρκο Σίλβαστο ημίχρονο, και στο 52′ οι νταμπλούχοι άγγιξαν το γκολ με τον Ντουρμάζ. Όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο έσφιγγε οερυθρόλευκος… κλοιός στο λαιμό της ομάδας της Αρκαδίας που ήταν και τυχερή. Κι αυτό γιατί στο 70′ ένα εξαιρετικό φάουλ τουΝτουρμάζ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 72′ όμως ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που δικαιούνταν. Ο Κουρμπέλης ανέτρεψε τονΜιλιβόγεβιτς και ο Φορτούνης, στο 73ο λεπτό πια, άνοιξε το σκορ για τον Θρύλο. Το άγχος είχε φύγει. Έτσι, ως το φινάλε τουαγώνα, ο Ολυμπιακός απέδωσε και θέαμα βάζοντας δύο ακόμη γκολ (με αριστερά φαλτσαριστά σουτ των Φορτούνη και Ιντέγε στο 80′και το 86′) ενώ είχε ευκαιρίες και για περισσότερα.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Γιάννου στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινή κεφαλιά. Ο σκόρερ πήρε… ριμπάουντ ύστερα από απόκρουση του Ρομπέρτο στην αρχική εκτέλεση πέναλτι του Έλληνα επιθετικού της ομάδας της Αρκαδίας.

Το «Φιλμ» του Αγώνα

2′ Εξαιρετικό μακρινό συρτό σουτ του Κασάμι, αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ (στην δεξιά γωνία) ο Μπαντής.

4′ Μακρινό σουτ του Ντουρμάζ, μπλοκάρει ο Μπαντής.

10′ Νέο εξαιρετικό μακρινό σουτ του Ντουρμάζ, η μπάλα περνάει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.

31′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ιντέγε. Ο Ντουρμάζ κάνει τη σέντρα σουτ από αριστερά για να έρθει στο 2οδοκάρι ο επιθετικός των νταμπλούχων και να πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων κι ενώ ο Μπαντής ήταν ανήμπορος νααντιδράσει.

51′ Σουτ του Φουστέρ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

52′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ντουρμάζ. Ο διεθνής άσος μπήκε στην περιοχή του Αστέρα από πλάγια και δεξιάκαι επιχείρησε να πλασάρει τον Μπαντή που απέκρουσε ενστικτωδώς με το δεξί πόδι.

53′ Μετά το κόρνερ η μπάλα φτάνει στον Ντα Κόστα που προσπαθεί να σουτάρει από τη μικρή περιοχή και δεξιά αλλά δεν πιάνεισωστά τη μπάλα και τη στέλνει άουτ.

70′ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ. Η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι (σ.σ.: κοντά στην δεξιάσυμβολή) αφού έβαλε ελάχιστα και τα δάχτυλά του ο Μπαντής.

73′ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Ολυμπιακό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φορτούνη. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Κουρμπέλης που ανέτρεψε τον Μιλιβόγεβιτς (σ.σ.: τον αγκάλιασε και τον έριξε στο έδαφος) σε κόρνερ που κέρδισε ο Θρύλος.

80′ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για τον Ολυμπιακό με νέο γκολ του Φορτούνη. Αυτή τη φορά ο διεθνής μέσος σκόραρε με εξαιρετικό αριστερόφαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής.

86′ ΓΚΟΟΟΛ! Το 3-0 για τον Ολυμπιακό με ωραίο αριστερό σουτ του Ιντέγε από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

90+3′ Γκολ. Το 3-1 για τον Αστέρα με πέναλτι του Γιάννου. Υποδείχθηκε υπέρ του ίδιου του σκόρερ σε μαρκάρισμα του Ντα Κόστα. Αρχικά ο Ρομπέρτο απέκρουσε το πέναλτι αλλά ο παίκτης του Αστέρα πήρε το… ριμπάουντ και σκόραρε με κοντινή κεφαλιά.

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Κασάμι (46′ Φουστέρ), Ελαμπντελαουΐ, Σιόβας,Μαζουακού, Σεμπά (62′ Ερνάνι), Ντουρμάζ (74′ Ντομίνγκεζ), Ιντέγιε.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Ιγκλέσιας (71′ Χαμντανί), Κουρμπέλης,Φερνάντεζ (66′ Φούντας), Λανζαρότε, Παπαδόπουλος, Μάσα (81′ Γιάννου).