Ο Θρύλος έγραψε ιστορία!

Ιστορία έγραψε ο Θρύλος στην Κομοτηνή όπου κέρδισε 4-3 τον Πανθρακικό και έκανε το 13 στα 13.

Ιστορία έγραψε στην Κομοτηνή ο Ολυμπιακός όπου κέρδισε με 4-3 τον Πανθρακικό ύστερα από ένα χορταστικό σε γκολ και θέαμα ματς! Η αρμάδα του Μάρκο Σίλβα έκανε το 13 στα 13και συνεχίζει τον καλπασμό της προς ένα ακόμα πρωτάθλημα ξεπερνώντας παράλληλα τον εαυτό της και (ξανα)γράφοντας την ιστορία.

Ο προπονητής μας παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους (από αριστερά προς τα δεξιά) Μαζουακού, Σιόβα, Ντα Κόστα και Ελαμπντελουΐ. Καμπιάσο, Κασάμι και Φορτούνης ήταν οι κεντρικοί μέσοι ενώ στα «φτερά» υπήρχαν οι Ερνάνι και Ντουρμάζ. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Φινμπόγκασον.

Ο Θρύλος πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα έχοντας συντριπτική κατοχή μπάλας και κλείνοντας στα καρέ του τον γηπεδούχο Πανθρακικό. Έτσι το γκολ δεν άργησε να έρθει. Στο 14’ ο Ντουρμάζ με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ. Ωστόσο ο αντίπαλος αιφνιδίασε ισοφαρίζοντας αμέσως μετά τη σέντρα. Ο Ντιγκινί βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Πειραιωτών και αφού πέρασε και τον Ρομπέρτο πλάσαρε εύστοχα από πλάγια και δεξιά. Ακολούθησε τεράστια πίεση στα καρέ των γηπεδούχων, αλλά ούτε η κεφαλιά του Καμπιάσο στο 29’ ούτε δύο σουτ-βολίδες του Κασάμι προς το τέλος του ημιχρόνου είχαν ευτυχή κατάληξη. Έτσι το φινάλε του 45λεπτου βρήκε το σκορ στο 1-1, αλλά τον Ολυμπιακό να έχει τριπλάσια κατοχή μπάλας (75%-25%) και τετραπλάσιες τελικές (9-2).

Με την έναρξη της επανάληψης ωστόσο ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα ξανά στο σκορ αφού ο Σερφά ανέτρεψε τον Φινμπόγκασον. Στο πέναλτι ευστόχησε ο Φορτούνης. Στο 66’ ο Θρύλος έφτασε στο 1-3 με νέο εύστοχο πέναλτι. Το κέρδισε ο Καμπιάσο, το έβαλε ο Φινμπόγκασον. Είχε και 4ο γκολ ο Ολυμπιακός για να… κεράσει τον κόσμο του και να γιορτάσει το ρεκόρ και το πέτυχε στο 80ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Σεμπά που λίγα λεπτά νωρίτερα είχε μπει στο ματς.

Στο φινάλε του αγώνα ο γηπεδούχους Πανθρακικός κατάφερε να… μαζέψει την τελική έκταση του σκορ και να κάνει πιο «γλυκιά» την ήττα του. Το 1-4 μετατράπηκε στο τελικό 3-4 χάρη σε δύο γκολ από τους Ηλιάδη (87’) και Ντιγκινί (90+1’).

Το «φιλμ» του αγώνα

11′ Κεφαλιά του Σερφά, μετά από κόρνερ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι, η μπάλα περνάει άουτ.
14′ ΓΚΟΟΟΛ! Το 0-1 για τον Ολυμπιακό με εξαιρετικό γκολ-φάουλ του Ντουρμάζ. Ο Σουηδός φέρθηκε πανέξυπνα πιάνοντας στον «ύπνο» τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων που περίμενε σέντρα, αλλά είδε τη μπάλα να καταλήγει στην δεξιά του γωνιά.
15′ Γκολ. Το 1-1 για τον Πανθρακικό με γκολ του Ντιγκινί. Ο σκόρερ δέχθηκε πάσα στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και αφού πέρασε τον εξερχόμενο Ρομπέρτο πλάσαρε από πλάγια και δεξιά.
29′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με κεφαλιά-ψαράκι του Καμπιάσο που φεύγει ελάχιστα άουτ. Ελάχιστα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Κασάμι σούταρε εντός μεγάλης περιοχής και η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο πίσω μέρος του μπράτσου του δεξιού χεριού αμυνόμενου.
31′ Πολύ καλή κάθετη μπαλιά με «στόχο» τον Ντουρμάζ που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, αλλά για λίγα εκατοστά δεν καταφέρνει να βρει την μπάλα και να την στείλει προς τα δίχτυα.
37′ Γυριστό σουτ του Φινμπόγκασον εντός μικρής περιοχής, η μπάλα κοντράρει σε σώματα, έρχεται ο Φορτούνης να πάρει το «ριμπάουντ», αλλά το πλασέ που επιχειρεί από πολύ πλάγια αποκρούει ο τερματοφύλακας σε κόρνερ.
41′ Δυνατό συρτό σουτ του Κασάμι λίγο εκτός περιοχής, ο Πασχαλάκης μπλοκάρει στην δεξιά γωνιά.
43′ Νέο εξαιρετικό σουτ του Κασάμι με το αριστερό πόδι, η μπάλα κοντράρει σε σώμα αμυνόμενου και καταλήγει σε κόρνερ περνώντας σύριζα από το δεξί δοκάρι.
43′ Κεφαλιά του Ντα Κόστα, μετά από κόρνερ, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
48′ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-2 για τον Θρύλο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φορτούνη. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Σερφά που ανέτρεψε τον Φινμπόγκασον.
49′ Σέντρα-σουτ Ερνάνι από δεξιά, ο Πασχαλάκης προλαβαίνει και διώχνει σε κόρνερ πριν ο Ντουρμάζ στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
63′ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Φινμπόγκασον να κλέβει τη μπάλα και να σεντράρει σε θέση φορ αλλά ο Ερνάνι δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να σκοράρει.
66′ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-3 για τον Ολυμπιακό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φινμπόγκασον. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Ηλιάδης που ανέτρεψε τον Καμπιάσο.
68′ Σουτ του Ηλιάδη εκτός περιοχής και εκπληκτική απόκρουση του Ρομπέρτο που «πέταξε» στο αριστερό του «παράθυρο» διώχνοντας σε κόρνερ.
80′ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-4 για τον Θρύλο με κοντινό πλασέ του Σεμπά. Προηγήθηκε σουτ του Ντουρμάζ και ασταθής απόκρουση του Πασχαλάκη.
87’ Γκολ. Μειώνει σε 2-4 ο Πανθρακικός με πλασέ του Ηλιάδη.
90+1’ Γκολ. Ο Ντιγκινί σκοράρει ξανά για τους γηπεδούχους πλασάροντας τον Ρομπέρτο και κάνοντας το 3-4.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Μελίσσης, Σερφά, Σέτι, Ψάλτης (76′ Μαρκόπουλος), Μουδούρογλου (58′ Ηλιάδης), Μπαϊκαρά, Χαβίτο (81’ Νικόλτσης), Ντιγκινί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Ντα Κόστα (79′ Μποτία), Σιόβας, Ελαμπντελαουΐ, Καμπιάσο, Φορτούνης (71′ Ντομίνγκεζ), Κασάμι, Ντουρμάζ, Ερνάνι (67′ Σεμπά), Φινμπόγκασον.

SUPER LEAGUE ΕΛΛΑΔΑ 2015-16 * 13η Αγωνιστική
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-4 * 5/12/2015 * 19.30
ΓΗΠΕΔΟ: Κομοτηνής
ΣΚΟΡΕΡ: 15′, 90+1’ Ντιγκινί, 87’ Ηλιάδης / 14′ Ντουρμάζ, 48′ πεν. Φορτούνης, 66′ πεν. Φινμπόγκασον, 80′ Σεμπά
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλογερόπουλος (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Λάμπρου (Αν. Αττικής)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Σημαιάκης (Χαλκιδικής)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42′ Μπαϊκαρά, 46′ Σερφά, 65′ Ηλιάδης, 90+3’ Ποτουρίδης / 39′ Φορτούνης