Ο Θρύλος στο UEFA Europa League

Η ομάδα μας ηττήθηκε με 3-0 από την Άρσεναλ και θα συνεχίσει τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις στο UEFA Europa League.

Στο UEFA Europa League θα συνεχιστεί το φετινό ευρωπαϊκό όνειρο του Ολυμπιακού. Η ομάδα μας ηττήθηκε από την Άρσεναλ με 3-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του UEFA Champions League. Έτσι, λόγω της καλύτερης διαφοράς τερμάτων των «κανονιέρηδων», ο Θρύλος αποκλείστηκε από τους 16 της διοργάνωσης έχοντας ακριβώς τους ίδιους βαθμούς (9) με τους Άγγλους.

Ο προπονητής μας, Μάρκο Σίλβα, παρέταξε τον Ολυμπιακό με τη γνώριμη διάταξη. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα, από αριστερά προς τα δεξιά, βρίσκονταν οι Μαζουακού, Σιόβας, Ντα Κόστα και Ελαμπντελαουΐ. Στον άξονα οι Μιλιβόγεβιτς και Κασάμι ήταν σε πιο ανασταλτικό ρόλο και ο Φορτούνης μπροστά τους σε δημιουργικό. Στο ένα άκρο ήταν ο Σεμπά και στο άλλο ο Πάρντο. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ιντέγε.

Οι ερυθρόλευκοι «πατούσαν» γερά στον αγωνιστικό χώρο στο ξεκίνημα και έδειχναν να ελέγχουν το ματς. Όμως, ένα γκολ που ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα (και σε μια εντελώς ανύποπτη φάση) ανέβασε την ψυχολογία των φιλοξενούμενων. Το πέτυχε ο Ζιρού στο 29′ με κεφαλιά. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισοφαρίσει γρήγορα όμως τα πολύ καλά σουτ των Μαζουακού και Κασάμι προς το τέλος του ημιχρόνου δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Έτσι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 0-1 για την Άρσεναλ.

Μάλιστα, με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου οι Άγγλοι σκόραραν ξανά με τον Ζιρού και έφτασαν σ’ ένα σκορ (0-2) που εκείνη τη στιγμή τους έδινε πρόκριση. Ο Ολυμπιακός το πάλεψε για να μειώσει και να φτάσει εκείνος σ’ ένα σκορ που του έδινε πια την πρόκριση. Τόσο στην κοντινή κεφαλιά του Σιόβα όσο και σ’ ένα φανταστικό σουτ του Φορτούνη ο Τσεχ είπε όχι αποτρέποντας το γκολ που θα άλλαζε ξανά τις ισορροπίες.

Και σα να μην έφταναν αυτά στην ομάδα μας, ήρθε κι ένα πέναλτι υπέρ της Άρσεναλ στο 66′ για να δοθεί η ευκαιρία στον Ζιρού να κάνει το 0-3 και να χαρίσει, ουσιαστικά, την πρόκριση στους 16 του UEFA Champions League. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικό. Ο Ολυμπιακός είχε έναν Γολγοθά μπροστά του πια (3 γκολ) για να ανατρέψει την κατάσταση. Και δεν το κατάφερε. Το τελικό 3-0 έβαλε τέλος στην πορεία του Θρύλου στο UEFA Champions League και πλέον η ομάδα μας συνεχίζει στους 32 του UEFA Europa League.

Το φιλμ το αγώνα:

12′ Ο Ιντέγε φεύγει εξαιρετικά από δεξιά και μπαίνει στη μεγάλη περιοχή αλλά είναι αρκετά πλάγια και προσπαθεί να βγάλει ασίστ σε συμπαίκτη του. Η άμυνα της Άρσεναλ κόβει.

20′ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Σεμπά να σουτάρει με το δεξί από το ύψος της περιοχής και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από την δεξιά συμβολή των δοκαριών.

25′ Δοκάρι για την Άρσεναλ με κοντινό σουτ του Φλαμινί και ύστερα από ασίστ του Κάμπελ. Η μπάλα άλλαξε πορεία στο πόδι του Ντα Κόστα και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

29′ Γκολ. Η Άρσεναλ σκοράρει με κοντινή κεφαλιά του Ζιρού ύστερα από σέντρα του Ράμσεϊ από αριστερά (0-1).

40′ Εξαιρετική ενέργεια του Ολυμπιακού από δεξιά, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

41′ Δυνατό σουτ του Μαζουακού, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

49′ Γκολ. Το 0-2 για την Άρσεναλ με πλασέ του Ζιρού και ύστερα από ασίστ του Κάμπελ.

51′ Κοντινή κεφαλιά του Σιόβα, μετά από κόρνερ, μπλοκάρει ο Τσεχ.

57′ Φανταστική ενέργεια και αριστερό σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής, ο Τσεχ «πετάει» στο δεξί του «γάμα» και σώζει σε κόρνερ.

65′ Δυνατό αριστερό σουτ του Κασάμι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Τσεχ.

67′ Γκολ. Το 0-3 για την Άρσεναλ με εύστοχο πέναλτι του Ζιρού. Το πέναλτι υποδείχθηκε για χέρι του πεσμένου στο έδαφος (τάκλιν) και με γυρισμένη πλάτη, Ελαμπντελαουΐ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουΐ, Μαζουακού, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (72′ Ντομίνγκεζ), Φορτούνης, Σεμπά (77′ Ερνάνι), Πάρντο (86′ Φινμπόγκασον), Ιντέγε.

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρσέν Βένγκερ): Τσεχ, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Οζίλ, Ζιρού (90+2′ Τσέιμπερς), Γουόλκοτ (72′ Γκιμπς), Ράμσεϊ, Μονρεάλ, Φλαμινί, Μπεγερίν, Κάμπελ (90+1′ Τσάμπερλεν).