Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 1-0

Το νικηφόρο σερί του Θρύλου μεγάλωσε απέναντι στον Παναιτωλικό τον οποίο και κέρδισε με 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 14η αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός διεύρυνε ακόμα περισσότερο το νικηφόρο σερί του κερδίζοντας με 1-0 τον Παναιτωλικό στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 14η αγωνιστική της Super League. Ο Ντομίνγκεζ με συρτό σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 45+5’.

Ο αγώνας με την ομάδα του Αγρινίου ήταν από τους συνηθισμένους εντός έδρας του Θρύλου για το ελληνικό πρωτάθλημα. Αυτό επειδή είθισται οι αντίπαλοι να κλείνονται στην άμυνά τους έχοντας κυρίως το νου τους στα μετόπισθεν και τη διατήρηση του «μηδέν». Αυτό έκανε και ο Παναιτωλικός. Αμύνθηκε σθεναρά στα πρώτα 45’ του αγώνα και ακόμα περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο αφού στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κυριακίδη. Όλα θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει πάντως νωρίτερα αφού παρά τη διπλή ζώνη άμυνας υπήρξαν ευκαιρίες για να κάνει το 2-0 ο Θρύλος και να τελειώσει το ματς. Στο 55’ ο Ντομίνγκεζ νικήθηκε από την άσπρη βούλα με τον Στεφανάκο να αποκρούει και στο 76’ ο Φορτούνης στάθηκε άτυχος αφού το συρτό σουτ του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Ο προπονητής μας, Μάρκο Σίλβα, παρέταξε τον Ολυμπιακό με τη γνώριμη διάταξη. Στο τέρμα, και αρχηγός, ήταν ο Ρομπέρτο και στην άμυνα (από αριστερά προς τα δεξιά) οι Μαζουακού, Ντα Κόστα, Μποτία και Ελαμπντελαουΐ. Καμπιάσο και Μιλιβόγεβιτς ήταν οι δύο πιο αμυντικογενείς μέσοι και μπροστά τους υπήρχε ο Ντομίνγκεζ σε ρόλο οργανωτή. Στο ένα άκρο, το αριστερό, βρέθηκε ο Ντουρμάζ και στο δεξί ο Φορτούνης. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ιντέγε.

Το «φιλμ» του αγώνα:

10’ Ο Τσόρι εκτελεί έξυπνα κόρνερ σερβίροντας τη μπάλα στο ύψος της περιοχής όπου ο Φορτούνης έκανε μόνος το σουτ αλλά δεν το έπιασε όπως ήθελε με συνέπεια να χαθεί η ευκαιρία.
17’ Ο Ντουρμάζ εκτελεί κόρνερ από αριστερά, ο Μιλιβόγεβιτς πιάνει την κεφαλιά και ο Κυριακίδης σώζει με γροθιές.
18’ Σουτ του Ρουσκουγέδα, η μπάλα περνάει άουτ.
21’ Σέντρα του Μαζουακού από αριστερά, πιάνει την κεφαλιά ο Ιντέγε η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
23’ Σουτ του Μιλιβόγεβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.
40’ Σουτ του Ιντέγε εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει άουτ από το δεξί δοκάρι.
45’ Ο Κυριακίδης αποβάλλεται γιατί αποκρούει εσκεμμένα τη μπάλα εκτός μεγάλης περιοχής και ταυτόχρονα ανατρέπει και τον Ιντέγε που ετοιμάζεται να τον περάσει και να βρεθεί σε θέση γκολ.
45+5’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Ολυμπιακό με συρτό σουτ του Ντομίνγκεζ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
55’ Χαμένο πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Το εκτελεί ο Ντομίνγκεζ αλλά αποκρούει ο Στεφανάκος πέφτοντας στην δεξιά γωνία. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Μάκος που ανέτρεψε τον Καμπιάσο.
76’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με αριστερό συρτό σουτ του Φορτούνη εντός μεγάλης περιοχής. Ο Ιντέγε έστρωσε ωραία τη μπάλα στον Έλληνα ποδοσφαιριστή που στάθηκε άτυχος.
90+2’ Σουτ του Πάρνο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Στεφανάκος αποκρούει με τις γροθιές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Ντα Κόστα, Μποτία, Ελαμπντελαουΐ, Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκεζ (75’ Σεμπά), Φορτούνης, Ντουρμάζ (74’ Πάρντο), Ιντέγε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μαρτίνεζ, Γκόμες, Ρουσκουγέδα (88’ Καμαρά), Χαντακιάς (45+3’ Στεφανάκος), Γουαρντά, Βιγιαφάνεζ, Βασιλείου (70’ Κουτρομάνος), Μάκος.