Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός 1-2

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ως πρώτος και καλύτερος προκρίθηκε ο Ολυμπιακός στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας από τον 5ο όμιλο. Ο Θρύλος νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γ. Καμάρας» της Ριζούπολης χάρη σε δύο γκολ του Νταβίντ Φουστέρ και τερμάτισε 1ος με 7 βαθμούς στη συγκομιδή του.

Πέρα από τον αντίπαλό τους, οι «ερυθρόλευκοι» έπρεπε να υπερβούν και ένα πραγματικά υψηλό διαφορετικό εμπόδιο. Κι αυτό δεν ήταν άλλο από τον τραγικό αγωνιστικό χώρο. Σε αληθινό χωράφι παρέπεμπε και είναι απορίας άξιο πως δόθηκε έγκριση για να γίνει εκεί το παιχνίδι. Απορίας άξιο και ευτύχημα ταυτόχρονα, είναι ότι δεν υπήρξε κάποιος σοβαρός τραυματισμός.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό, ο προπονητής της ομάδας μας, Μάρκο Σίλβα, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που έχουν λιγότερο από άλλους ως τώρα. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Καπίνο, αριστερό μπακ ο Τσιμίκας, δεξιά ο Σαλίνο και δίδυμο το κεντρικών αμυντικών συνέθεσαν οι Σιόβας και Μποτία. Ζντιέλαρ και Κασάμι ήταν οι κεντρικοί μέσοι που είχαν περισσότερες ανασταλτικές ευθύες ενώ μπροστά τους, σε δημιουργικό ρόλο, ήταν ο Φουστέρ. Αριστερά στην επίθεση βρέθηκε ο Κολοβός και δεξιά ο Πάρντο ενώ στην κορυφή της επίθεσης ο Φινμπόγκασον.

Ο Ολυμπιακός πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από το 1ο λεπτό και άρχισε να πιέζει τους γηπεδούχους. Ωστόσο, κατάφερε να σκοράρει όταν, πια, είχαμε μπει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Τσιμίκας έβγαλε την ασίστ και ο Φουστέρ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Λίγο μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Βαλεριάνος, με μακρινό δυνατό σουτ, ισοφάρισε σε 1-1. Ήταν μόλις η πρώτη τελική προσπάθεια των γηπεδούχων ως το σημείο εκείνο. Και έγινε γκολ. Παρά την δυσάρεστη έκπληξη οι Πειραιώτες διατήρησαν την ψυχραιμία τους και τον έλεγχο. Αφού πίεσαν λοιπόν και έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες, στο 85’ πήραν τη νίκη χάρη σε κοντινό δεξί σουτ του Φουστέρ μετά από ασίστ του Ιντέγε που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι.

Τέλος καλό όλα καλά γι’ αυτή την «περιπέτεια» Κυπέλλου του Ολυμπιακού που προκρίθηκε στην επόμενη φάση και συνεχίζει την προσπάθειά του για την κατάκτηση ενός ακόμη νταμπλ.

Το «φιλμ» του αγώνα:

11’ Μακρινό δεξί σουτ του Κολοβού, η μπάλα περνάει άουτ από το δεξί δοκάρι.
25’ Ανάποδο ψαλίδι του Κολοβού, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
34’ Ο Τσιμίκας εκτελεί φάουλ και βρίσκει τον Φινμπόγκασον εντός περιοχής, όμως ο Ισλανδός δεν βάζει σωστά το σώμα και η μπάλα φεύγει άουτ.
42’ Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Κολοβού εκτός περιοχής, και αριστερά, η μπάλα φεύγει ελάχιστα πάνω από τη δεξιά συμβολή των δοκαριών.
45+1’ ΓΚΟΟΟΛ!Το 0-1 για τον Ολυμπιακό με έξοχο γκολ του Φουστέρ. Ο Κολοβός «έσπασε» ωραία τη μπάλα στον Τσιμίκα αριστερά ο οποίος ανέβηκε ψηλά και έβγαλε «γλυκιά» σέντρα στη μικρή περιοχή. Εκεί βρέθηκε ο Ισπανός που με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ στέλνοντας τη μπάλα να χτυπήσει στο αριστερό δοκάρι και ακολούθως στα δίχτυα.
53’ Γκολ. Το 1-1 για τον Απόλλωνα με αριστερό μακρινό σουτ του Βαλεριάνου που κατέληξε στην δεξιά γωνιά του Καπίνο.
55’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Τσιμίκα να μπαίνει στην περιοχή του Απόλλωνα και να κάνει το δυνατό αριστερό σουτ και να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Αποστολίδης.
59’ Ο Φαρινόλα μπαίνει στην περιοχή του Ολυμπιακού από αριστερά, ο Καπίνο αποκρούει με το σώμα.
63’ Εξαιρετική κάθετη του Κολοβού στον Φουστέρ που βρίσκεται απέναντι στον Αποστολίδη αλλά το πλασέ σ’ αυτό το σπουδαίο τετ-α-τετ απέκρουσε ο Αποστολίδης με τα πόδια.
66’ Ο Κονέ μπαίνει στην περιοχή του Ολυμπιακού από αριστερά αλλά βγαίνει άμεσα ο Καπίνο και του φράζει το οπτικό πεδίο αποκρούοντας με το σώμα.
71’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Τσιμίκα να βγάζει την σέντρα από αριστερά και τον Φινμπόγκασον να στέλνει με το κεφάλι τη μπάλα ελάχιστα άουτ.
73’ Ο Βαλεριάνος φαίνεται να ανατρέπει τον Φουστέρ εντός μεγάλης περιοχής αλλά ο διαιτητής λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στην εξέλιξη της φάσης και κοντά στο δεξί σημαιάκι του κόρνερ ο Βαλεριάνος χτυπάει, σε διεκδίκηση της μπάλας, τον Ντουρμάζ αρχικά στο κεφάλι με το πόδι και εν συνεχεία τον πατάει στον αστράγαλο. Ο διαιτητής δείχνει από κίτρινη και στους δύο.
81’ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντουρμάζ, η μπάλα περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.
85’ ΓΚΟΟΟΛ!Το 1-2 για τον Ολυμπιακό με δεύτερο γκολ του Φουστέρ. Ο αρχηγός του Θρύλου νίκησε με κοντινό αριστερό πλασέ τον Αποστολίδη. Προηγήθηκε έξοχη ασίστ του Ιντέγε.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές):Αποστολίδης, Πάνος, Βαλεριάνος (79’ Αρναούτογλου), Γκότοβος, Δεληζήσης, Φατιόν (51’ Παρπέξ), Ψιάνος, Κονέ, Βάντερσον, Φαρινόλα (68’ Λαγός), Τζιώρας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα):Καπίνο, Σιόβας, Μποτία, Σαλίνο, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Κασάμι, Πάρντο (68’ Ντουρμάζ), Κολοβός, Φουστέρ (87’ Φορτούνης), Φινμπόγκασον (79’ Ιντέγε).