Θρυλικό 15 στα 15 στη Μυτιλήνη

Το 15 στα 15 έκανε ο Θρύλος στη Μυτιλήνη όπου κέρδισε με 2-0 την Καλλονή για την 15η αγωνιστική της Super League και έγραψε με χρυσά γράμματα ιστορία.

Με νίκη, μία ακόμα, «είπε» αντίο στο 2015 ο Ολυμπιακός ο οποίος κέρδισε με 2-0 την Καλλονή στο δημοτικό στάδιο της Μυτιλήνης για την 15η αγωνιστική της Super League. Έτσι οι ερυθρόλευκοι έγραψαν με ακόμα πιο έντονα γράμματα τα ονόματά τους στην ιστορία του Θρύλου και του ελληνικού ποδοσφαίρου γενικότερα. Αυτό γιατί ολοκλήρωσαν μόνο με νίκες τις υποχρεώσεις τους σε όλο τον 1ο γύρο του πρωταθλήματος και συνέθλιψαν ακόμα περισσότερο το ρεκόρ της ομάδας του Μπούκοβι αφού εκείνο το 11 στα 11, πλέον, έφτασε το 15 στα 15 και συνεχίζουμε να πορευόμαστε και να ονειρευόμαστε…

Ο αγώνας ήταν μια καθολική κυριαρχία των νταμπλούχων Ελλάδας από την αρχή της αναμέτρησης. Μόλις στο 2’ δημιουργήθηκε, αλλά χάθηκε, η πρώτη ευκαιρία. Και στο 9ο λεπτό ο Φορτούνης σημείωσε ένα ακόμα γκολ κερδίζοντας και ευστοχώντας ο ίδιος σε πέναλτι. Στο 13’ ο Ντουρμάζ έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 0-2 σουτάροντας από κοντά στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά στο 33’ ο Θρύλος διπλασίασε το προβάδισμά του. Ο Φορτούνης ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Καλλονής, Δαύκο, ενώ ήταν έτοιμος να σκοράρει. Το πέναλτι, φυσικά, υποδείχθηκε όπως και η κόκκινη στον πορτιέρο των γηπεδούχων, αφού ο διεθνής μέσος της ομάδας μας ήταν σε προφανέστατη θέση για γκολ. Ο Φορτούνης σκόραρε ξανά από την άσπρη βούλα κάνοντας το 0-2.

Το ματς ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού πριν από το 33ο λεπτό. Καταλαβαίνει κανείς πως έγινε ακόμα περισσότερο μετά την αποβολή των γηπεδούχων. Οι ερυθρόλευκοι έφταναν ακόμα πιο εύκολα στην περιοχή της Καλλονής, αλλά δεν μετέτρεπαν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιουργούσαν.

Όσον αφορά στο τακτικό κομμάτι του αγώνα, ο προπονητής μας, Μάρκο Σίλβα, παρέταξε την ομάδα με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα και Ελαμπντελαουΐ. Καμπιάσο και Μιλιβόγεβιτς ήταν οι δύο αμυντικογενείς μέσοι και το οργανωτικό κομμάτι το είχε αναλάβει η τριάδα Ντομίνγκεζ, Φορτούνης και Ντουρμάζ. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ιντέγε.

Το «φιλμ» του αγώνα:

2’ Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκει στον Ολυμπιακό. Ο Ντουρμάζ εκτελεί έξυπνα φάουλ (από δεξιά) σημαδεύοντας την κλειστή γωνία της Καλλονής αλλά ο τερματοφύλακας αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.
9’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 0-1 για τον Ολυμπιακό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φορτούνη. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Κρολ που έκανε χέρι εντός περιοχής.
13’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ύστερα από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Ελαμπντελαουΐ από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Ντουρμάζ ο οποίος πλασάρει ψηλά και η μπάλα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Ήταν τεράστια η ευκαιρία αφού ο Σουηδός ήταν αμαρκάριστος και ο τερματοφύλακας εξουδετερωμένος.
29’ Κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Δαύκου.
32’ Εντυπωσιακή απόκρουση του Ρομπέρτο με το αριστερό χέρι σε κόρνερ. Την έκανε σε κοντινό σουτ του Γεωργίου.
33’ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό και αποβολή για τον Δαύκο. Ο Φορτούνης μπαίνει στην περιοχή και εκμεταλλευόμενος γλίστρημα του Αναστασιάδη βρίσκεται μόνος προ του Δαύκου. Προσπαθώντας να τον ξεπεράσει ανατρέπεται από τον πορτιέρο της Καλλονής κι ενώ είναι έτοιμος να πλασάρει στην άδεια εστία. Ο διαιτητής υποδεικνύει ορθά την άσπρη βούλα και, φυσικά, την κόκκινη κάρτα στον Δαύκου καθώς ο Φορτούνης ήταν σε προφανή θέση για γκολ.
38’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 0-2 για τον Ολυμπιακό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φορτούνη. Η εκτέλεσή του καθυστέρησε 5 λεπτά έως ότου μπει άλλος τερματοφύλακας.
53’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη να βγάζει «γλυκιά» σέντρα από δεξιά και τον Τσόρι να επιχειρεί να σκοράρει σουτάροντας με τη μία, ωστόσο η μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
62’ Ωραία σέντρα του Ντομίνγκεζ από δεξιά, ο Ιντέγε κάνει την καρφωτή κεφαλιά για ν’ αποκρούσει με το σώμα ο Μαλλής.
63’ Ωραίο σουτ του Ντομίνγκεζ εντός μεγάλης περιοχής και δεξιά, η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
64’ Νέα πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Ιντέγε να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά και να πλασάρει για να διώξει με τα πόδια σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Καλλονής.

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Θαλής Θεοδωρίδης): Δαύκος, Σπυρόπουλος, Ούκα, Αναστασιάδης, Κρολ, Καλτσάς, Ελλακόπουλος (74’ Γιουκαρής), Ξυδάς (79’ Γουερέ), Γεωργίου, Σάμπα (37’ Μαλλής), Μάρκοβιτς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Ελαμπντελαουΐ (74’ Τσιμίκας), Μποτία, Μιλιβόγεβιτς (80’ Φουστέρ), Καμπιάσο, Ντομίνγκεζ (82’ Κολοβός), Φορτούνης, Ντουρμάζ, Ιντέγε.