Ποδαρικό με το δεξί στη Ν. Σμύρνη

Ποδαρικό με το δεξί έκανε ο Θρύλος στη Νέα Σμύρνη όπου κέρδισε με 3-1 τον Πανιώνιο για την 16η αγωνιστική και ισοφάρισε ένα ακόμα ρεκόρ!

Η χρονιά άλλαξε, αλλά ο Ολυμπιακός όχι. Κέρδιζε και έσπαγε ρεκόρ το 2015, κερδίζει και σπάει ρεκόρ και το 2016. Ο Θρύλος έκανε ποδαρικό με το δεξί στο νέο έτος, καθώς κέρδισε 3-1 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη για την 16η αγωνιστική της Super League. Έτσι διεύρυνε ακόμη περισσότερο το ρεκόρ που έχει ήδη… σμπαραλιάσει με τις συνεχόμενες νίκες από την έναρξη πρωταθλήματος (το ρεκόρ της ομάδας του Μπούκοβι που ήταν 11 στα 11 και έγινε ήδη 16 στα 16 και βλέπουμε) και, παράλληλα, ισοφάρισε ένα πιο πρόσφατο και εξίσου εντυπωσιακό ρεκόρ. Μιλάμε για το ρεκόρ του Ολυμπιακού (του Σόλιντ) τη σεζόν 2005/06 όταν και οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν 16 σερί νίκες. Από την 8η μέχρι και την 23η αγωνιστική ο Θρύλος είχε κερδίσει τους πάντες δημιουργώντας ένα ακατάρριπτο, μέχρι απόψε, ρεκόρ. Πλέον, η ομάδα μας θα έχει την ευκαιρία να το σπάσει κι αυτό την ερχόμενη αγωνιστική με τον Λεβαδειακό στο «Γ.Καραϊσκάκης».

Ο αγώνας ήταν ένας μονόλογος του Θρύλου που πήρε τα ηνία από το 1ο λεπτό και πίεζε τους γηπεδούχους των οποίων το μοναδικό μέλημα ήταν να «χαλάσουν» το παιχνίδι και να μη μπει στην περιοχή τους ο Ολυμπιακός. Ως ένα βαθμό το κατάφεραν με τη διπλή ζώνη άμυνάς τους, καθώς ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο ο νταμπλούχος απειλούσε με μακρινά σουτ. Στη μοναδική σπουδαία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου εντός περιοχής, ο Ολυμπιακός ήταν άτυχος αφού η κεφαλιά-ψαράκι του Κασάμι μετά από κόρνερ του Ντουρμάζ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Θρύλος ήταν πολύ καλύτερος και… παρέσυρε τον Πανιώνιο. Έβαλε μάλιστα και υπέροχα γκολ και δεν ανησύχησε ούτε όταν ο γηπεδούχος ισοφάρισε το 0-1 των Πειραιωτών με το φανταστικό σε δημιουργία (Ιντέγε-Φορτούνης) τέρμα του Τσόρι. Ο Ρισβάνης με κεφαλιά, μετά από φάουλ, έκανε το 1-1, αλλά η χαρά η δική του και όλων των κυανέρυθρων δεν κράτησε πολύ. Ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος και εντυπωσιακός και με τον Πάρντο πήρε ξανά το προβάδισμα στο 73’. Το 1-2 δεν απέτρεψε τους φιλοξενούμενους από το να προσπαθήσουν κι άλλο. Στο 80’ ο Ιντέγε έκανε το 1-3 με κοντινό πλασέ και ουσιαστικά τέλειωσε το ματς.

Ο προπονητής της ομάδας μας, κ. Μάρκο Σίλβα, επέλεξε για το αρχικό σχήμα τους Ρομπέρτο, Μαζουακού, Ντα Κόστα, Σιόβα, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Ντομίνγκεζ, Φορτούνη, Ντουρμάζ και Ιντέγε. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα (από αριστερά προς τα δεξιά) οι Μαζουακού, Σιόβας, Ντα Κόστα και Σαλίνο. Μιλιβόγεβιτς και Κασάμι ήταν οι δύο αμυντικοί μέσοι και μπροστά τους υπήρχε ο Τσόρι σε ρόλο δημιουργού. Ο Φορτούνης ήταν αριστερά και ο Ντουρμάζ δεξιά, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Ιντέγε.

Το «φιλμ» του αγώνα:

7’ Σουτ του Κασάμι, με το αριστερό, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει άουτ.
9’ Ο Ντομίνγκεζ μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, ο Ρισβάνης κάνει τάκλιν και φαίνεται με το γόνατό του να βρίσκει το δεξί πόδι του Τσόρι, ωστόσο ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
12’ Μετά από σέντρα του Σαλίνο από δεξιά ο Φορτούνης πιάνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και δεξιά αλλά η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Διούδη.
14’ Ωραία ενέργεια και σέντρα του Ντουρμάζ από αριστερά, ο Ιντέγε επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας δεξί πλασέ στην κίνηση αλλά δεν πιάνει σωστά τη μπάλα κι εκείνη φεύγει παράλληλα με την εστία. Ήταν σπουδαία ευκαιρία για τον Θρύλο.
18’ Δυνατό δεξί σουτ του Ιντέγε εκτός περιοχής, η μπάλα περνάει πάνω και δεξιά από τη δεξιά συμβολή των δοκαριών.
28’ Ο Κασάμι σουτάρει με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
38’ Ο Φορτούνης ελίσσεται εκτός περιοχής και σουτάρει με το αριστερό αλλά στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
39’ Δυνατό δεξί βολέ του Μιλιβόγεβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κοντράρει και φεύγει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι σε κόρνερ.
39’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με κεφαλιά-ψαράκι του Κασάμι στο «2ο» δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντουρμάζ από αριστερά.
54’ Μετά από ωραία κομπίνα σε φάουλ, ο Κασάμι δέχθηκε τη μπάλα εντός περιοχής και έκανε το αριστερό βολέ ωστόσο η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και κατέληξε χωρίς ιδιαίτερη δύναμη στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.
56’ ΓΚΟΟΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ με καταπληκτικό γκολ του Ντομίνγκεζ. Δεν ήταν καταπληκτική η εκτέλεση (πλασέ σε σχεδόν άδεια εστία) αλλά η δημιουργία, καθώς Φορτούνης και Ιντέγε συνδυάστηκαν υπέροχα «κρύβοντας» τη μπάλα και με τον Έλληνα μέσο να δίνει την ασίστ στον σκόρερ.
63’ Γκολ. Ο Πανιώνιος ισοφαρίζει σε 1-1 με κεφαλιά του Ρισβάνη μετά από εκτέλεση φάουλ.
69’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ντουρμάζ να κάνει φανταστική ενέργεια από αριστερά και σέντρα στον Μιλιβόγεβιτς που έκανε το σουτ για να κοντράρει η μπάλα σε σώμα αμυντικού.
71’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Πάρντο να σεντράρει από δεξιά και τον Σαλίνο να πετάγεται μόνος στο πρώτο δοκάρι αλλά το πλασέ με το αριστερό φεύγει ελάχιστα άουτ από την δεξιά συμβολή των δοκαριών.
73’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-1 για τον Θρύλο με το κοντινό πλασέ του Πάρντο. Ο Κολομβιανός εκμεταλλεύτηκε αιφνιδιασμό αμυντικού ο οποίος δεν περίμενε να του έρθει η μπάλα στα πόδια μετά από σουτ του Φορτούνη στο αριστερό δοκάρι. Ο Πάρντο πετάχτηκε σε κλάσματα του δευτερολέπτου κι αφού πρόλαβε τον Διούδη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
80’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 3-1 για τον Ολυμπιακό με νέο έξοχο γκολ. Από τον Ιντέγε αυτή τη φορά που πλάσαρε στην κίνηση με το δεξί και εκμεταλλεύτηκε μπαλιά-ξυράφι του Πάρντο από δεξιά.
87’ Ο Μιλιβόγεβιτς εκτελεί φάουλ και ο Διούδης πετάγεται στην δεξιά γωνιά του και διώχνει σε κόρνερ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Βλάχος, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Οικονόμου, Κόρμπος (80’ Μητρόπουλος), Σιώπης, Βιγιάλμπα, Μπακασέτας, Μασούρας (68’ Χαλκιαδάκης), Ανσαριφάντ (80’ Ντουρμισάι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Κασάμι (67’ Πάρντο), Μιλιβόγεβιτς, Ντουρμάζ (88’ Σεμπά), Φορτούνης, Ντομίνγκεζ (77’ Καμπιάσο), Ιντέγε.