Έκλεισε η παρένθεση, αρχίζει νέο σερί

Με γκολ του Πουλίδο ο Θρύλος κέρδισε 1-0 την Ξάνθη κι επέστρεψε στις νίκες.

Μια σύντομη παρένθεση ήταν η ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής με τον Πλατανιά στην Κρήτη για τον Ολυμπιακό. Ο Θρύλος επέστρεψε στις νίκες με το 1-0 επί τις Σκόντα Ξάνθης στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 19η αγωνιστική της Super League. Ο Άλαν Πουλίδο ήταν ο «χρυσός» σκόρερ της ομάδας μας που βρήκε απέναντί της μια ομάδα που έκανε ό,τι μπορούσε (δυστυχώς και πολλές καθυστερήσεις από νωρίς στο παιχνίδι) και αντιστάθηκε με όλες τις δυνάμεις της για να μην προστεθεί στη μακρά λίστα εκείνων που έχουν ηττηθεί από τους νταμπλούχους.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταφανώς καλύτερος (65-35% κατοχή μπάλας και 14-4 τελικές) αλλά αγχώθηκε αρκετά έως ότου ανοίξει το σκορ με τον Μεξικανό στο 74’ ύστερα από ασίστ του Φορτούνη. Στο α’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περιορίσουν σημαντικά τα ατού της ομάδας μας αλλά στο β’ «μίλησε» η κλάση και ο χαρακτήρας. Ο Ολυμπιακός άρχισε από νωρίς να πιέζει την Ξάνθη και να την απειλεί με γκολ. Μια, δυο, τρεις και η… κακή της στιγμή. Ήταν στο 74’ με μια έξοχη συνεργασία Φορτούνη και Πουλίδο.

Μάλιστα ο Θρύλος θα μπορούσε στο τελευταίο 20λεπτο, με τις καθυστερήσεις, να βάλει κι άλλο γκολ αλλά οι αμυντικοί της Ξάνθης και ο Τσενάμο κατάφεραν να αποσοβήσουν το 2-0. Μικρό το «κακό» βεβαίως αφού η νίκη ήρθε και ένα νέο σερί νικών αρχίζει για τον Θρύλο.

Ο προπονητής μας Μάρκο Σίλβα παρέταξε την ομάδα με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Σαλίνο, Ντα Κόστα, Μποτία και Ομάρ. Στον άξονα ήταν οι Κασάμι, Ζντιέλαρ και Φορτούνης και στα άκρα οι Ντουρμάζ και Πάρντο. Στην κορυφή της επίθεσης, τέλος, βρέθηκε ο Πουλίδο.

Το «φιλμ» του αγώνα:
10’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη να σεντράρει από αριστερά και τον Πουλίδο να μην προλαβαίνει για λίγο την κεφαλιά.
28’ Σουτ του Ντουρμάζ με το αριστερό εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει 2-3 μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι.
31’ Σουτ του Κασάμι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Τσενάμο.
49’ Ο Πουλίδο δέχεται σέντρα από τον Ντουρμάζ κι αφού κάνει περιστροφή στον άξονά του σουτάρει με το δεξί για να μπλοκάρει ο Τσενάμο.
52’ Ο Πουλίδο δέχεται ξανά σέντρα εντός περιοχής κι αφού στοπάρει με το στήθος κάνει το γυριστό σουτ με το δεξί για να αποκρούσει με δυσκολία ο Τσενάμο.
57’ Ωραία σέντρα του Πάρντο από δεξιά, για λίγο δεν προλαβαίνει ο Πουλίδο να σπρώξει τη μπάλα προς την εστία.
61’ Διαγώνιο αριστερό σουτ του Φορτούνη εντός περιοχής και αριστερά, η μπάλα περναει άουτ.
66’ Δοκάρι για την Ξάνθη ύστερα από αντεπίθεση και κοντινή προβολή του Σολτάνι. Στην αρχή της φάσης φάνηκε να βγαίνει πλάγιο άουτ η μπάλα υπέρ του Ολυμπιακού.
67’ Σε γύρισμα της άμυνας της Ξάνθης, ο Τσέναμο χάνει τη μπάλα και ο Ιντέγε τον περνάει και ετοιμάζεται να πλασάρει στην άδεια εστία αλλά ο πορτιέρο της Ξάνθης επιστρέφει και με το χέρι του φαίνεται να βρίσκει τα πόδια του Νιγηριανού επιθετικού που χάνει την ισορροπία του και την ευκαιρία.
70’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη να σουτάρει με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι αλλά τον Τσενάμο να διώχνει.
73’ Σουτ του Σολτάνι με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει άουτ.
74’ ΓΚΟΟΟΛ!!! Το 1-0 για τον Θρύλο με κοντινό πλασέ του Πουλίδο και ύστερα από ασίστ του Φορτούνη.
90’ Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Πουλίδο και τον Τσόρι να σουτάρουν και ισάριθμες φορές η μπάλα να ανακόπτεται σε σώματα αμυντικών. Ειδικά στο πρώτο σουτ του Πουλίδο αμυντικός σταμάτησε τη μπάλα λίγο πριν από τη γραμμή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ελαμπντελαουΐ, Μποτία, Ντα Κόστα, Κασάμι (65’ Ντομίνγκεζ), Ζντιέλαρ, Φορτούνης (85’ Μανιάτης), Ντουρμάζ, Πάρντο (65’ Ιντέγε), Πουλίδο.
SKODA ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσενάμο, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Φλίσκας, Ορφανίδης, Καπετάνος (86’ Ερέα), Λισγάρας, Καρυπίδης (81’ Σκουρτάι), Ντιμίτροβ (81’ Τριάδης).