Θρύλε μπορείς, μπορείς να προκριθείς!

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος αλλά και άτυχος στο «Κονστάν Βάντεν Στοκ» και ηττήθηκε με 1-0 από την Άντερλεχτ.

Το ποδόσφαιρο δεν είναι, πάντα, δίκαιο κι αυτός ο άτυπος «κανόνας» του αθλήματος επιβεβαιώθηκε στον πρώτο αγώνα του Ολυμπιακού με την Άντερλεχτ για τους «32» του UEFA Europa League.

Στον αγώνα που διεξήχθη στο «Κονστάν Βάντεν Στοκ» των Βρυξελλών ο Θρύλος ήταν ανώτερος των Βέλγων αλλά αυτό δεν αποτυπώθηκε στο τελικό σκορ (1-0). Είχε την κατοχή μπάλας (61-39%). Είχε περισσότερες επικίνδυνες επιθέσεις (54-35). Είχε περισσότερες τελικές (11-8). Είχε και τη μεγαλύτερη ευκαιρία απ’ όλες, το δοκάρι στο 9ο λεπτό με τον Ιντέγε. Γενικώς, ήταν ανώτερος σε όλα. Ακόμα και στο passing game έχοντας περίπου διπλάσιες πάσες. Όμως το τελικό σκορ ήταν το 1-0 χάρη σε τέρμα του Μποτζί στο 67’. Μέσα σ’ όλα υπήρξε και ο μη καταλογισμός ενός καθαρού πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού σε χέρι του Οκάκα.

Ακόμα κι έτσι πάντως ο καλός Θρύλος μπορεί να φέρει τα πάνω-κάτω την επόμενη Πέμπτη στο «Γ. Καραϊσκάκης» και να προκριθεί στους «16» του UEFA Europa League. Με τον κόσμο του μπορεί ο Ολυμπιακός να φτάσει σε νίκη-πρόκριση και να συνεχίσει στην Ευρώπη.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο ματς, ο προπονητής μας, Μάρκο Σίλβα, επέλεξε για το αρχικό σχήμα τον Ρομπέρτο και στην άμυνα τους Μαζουακού, Μποτία, Ντα Κόστα και Σαλίνο. Ζντιέλαρ και Μιλιβόγεβιτς ήταν στον άξονα και μπροστά τους σε δημιουργικό ρόλο βρίσκονταν ο Φορτούνης. Στα άκρα ήταν Σεμπά και Ντουρμάζ και στην κορυφή της επίθεσης ο Ιντέγε.

Στο φινάλε του αγώνα ο Πορτογάλος τεχνικός προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Κασάμι, Πουλίδο και Ιντέγε. Παρά την πίεση και την προσπάθεια δεν κατάφερε να βάλει το γκολ που αναμφίβολα δικαιούνταν και να κάνει πιο εύκολη τη δουλειά του ενόψει της ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Το «φιλμ» του αγώνα:
5’ Η Άντερλεχτ απειλεί καθώς μετά από λάθος γύρισμα της μπάλας προς τα πίσω από τον Ντουρμάζ, ο Τζούρισιτς έκανε το πλασέ για να αποκρούσει ο Ρομπέρτο.
7’ Ο Θρύλος «απαντάει» στην ευκαιρία της Άντερλεχτ με τον Σεμπά να δέχεται την κάθετη μπαλιά και να πλασάρει με το αριστερό. Η μπάλα φεύγει λίγο άουτ από το απέναντι, δεξί, δοκάρι.
9’ Δοκάρι για τον Θρύλο με τον Ιντέγε! Ο Ντουρμάζ κάνει ωραία προσπάθεια από δεξιά και πασάρει στον Νιγηριανό επιθετικό που πετάγεται στο «πρώτο» δοκάρι προλαβαίνοντας αμυντικό και τερματοφύλακα αλλά είναι άτυχος αφού η μπάλα σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι.
22’ Ωραίο δεξί σουτ του Ντουρμάζ εκτός περιοχής και αριστερά, η μπάλα περνάει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.
23’ Επικίνδυνη στιγμή για την εστία του Ρομπέρτο. Ο Τζούρισιτς μπαίνει στη μεγάλη περιοχή από δεξιά ξεπερνώντας τον Ντα Κόστα και επιχειρεί να πλασάρει αλλά ο αρχηγός του Ολυμπιακού σώζει με το αριστερό χέρι.
34’ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό που δεν υποδεικνύεται. Μετά από κόρνερ του Ντουρμάζ από αριστερά, Μποτία και Μιλιβόγεβιτς πιάνουν (σ.σ.: πρώτα χτυπάει στο κεφάλι του Σέρβου και μετά στου Ισπανού που πηδούν μαζί) την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και ο Οκάκα αποκρούει τη μπάλα με το υψωμένο χέρι στέλνοντάς τη εκτός εστίας. Ο διαιτητής αντί να δείξει το σημείο του πέναλτι υποδεικνύει τον Ιντέγε σε θέση οφ σάιντ καθώς προσπάθησε να προλάβει τη μπάλα.
47’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Μιλιβόγεβιτς να δέχεται τη μπάλα εντός μεγάλης περιοχής αλλά να σουτάρει με δύναμη πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ήταν σπουδαία ευκαιρία με εξαιρετικές προϋποθέσεις για κάτι πολύ καλύτερο.
55’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Ντουρμάζ να εκτελεί φάουλ εκτός περιοχής και λίγο δεξιά και τον Πρότο να σώζει αποκρούοντας με υπερένταση στην αριστερή γωνία.
64’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Θρύλο με τον Ιντέγε που δέχεται τη μπάλα από τον Φορτούνη κι αφού «αδειάζει» έναν αμυντικό πλασάρει με το δεξί για να αποκρούσει ο Πρότο.
67’ Γκολ. Το 1-0 για την Άντερλεχτ με κοντινό ψαλίδι του Μπότζι ύστερα από κόρνερ της Άντερλεχτ από δεξιά. Ο Ρομπέρτο προσπάθησε να διώξει με τις γροθιές αλλά χάρη σε επαφή με αντίπαλο δεν μπόρεσε να διώξει μακριά.
77’ Ο Φορτούνης δέχεται τη μπάλα εντός περιοχής και πριν πλασάρει υποδεικνύεται λανθασμένα σε θέση οφ σάιντ.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ (Μπέσνικ Χάσι): Πρότο, Ντεσάχτ, Μπούτνερ (89’ Νούιτινκ), Μποτζί, Ναχάρ, Μπάτζι, Πρατ, Τζούριτσιτς (74’ Τίλμανς), Ντεφούρ (89’ Σουάρες), Ασεαμπόνγκ, Οκάκα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Ντα Κόστα, Μποτία, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Ζντιέλαρ (69’ Κασάμι), Φορτούνης, Σεμπά (81’ Πουλίδο), Ντουρμάζ (84’ Ντομίνγκεζ), Ιντέγε.