«Λύγισε» στην παράταση ο Θρύλος

Με γκολ του Φορτούνη στο 29' ο Ολυμπιακός έφτασε ως την παράταση με την Άντερλεχτ αλλά με δύο γκολ του Ασεαμπόνγκ είπε αντίο στην Ευρώπη.

Το πίστεψε, το πάλεψε, έφτασε ως και την παράταση αλλά «λύγισε» εκεί. Για τον Ολυμπιακό ο λόγος και την προσπάθεια που έκανε για να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 των Βρυξελλών ώστε να προκριθεί στους «16» του UEFA Europa League.

Με εύστοχο πέναλτι του Φορτούνη στο 29’ και ύστερα από ένα «καταιγιστικό» πρώτο 10λεπτο με τρεις κλασικές ευκαιρίες, ο Θρύλος πήρε ένα προβάδισμα στο σκορ που δικαιούνταν με βάση την εικόνα του αγώνα στο ξεκίνημά του.

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό για να φτάσουν σε σκορ πρόκρισης όπως θα ήταν το 2-0. Όμως δεν μπόρεσαν αν και το… άγγιξαν στο 52’ με τον Πουλίδο που απώλεσε τεράστια ευκαιρία. Μάλιστα, ένα λεπτό νωρίτερα, στο 51’, ο Θρύλος αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τα αγωνιστικά του πλάνα καθώς υπήρξε αναγκαστική, λόγω τραυματισμού, αλλαγή του Ντουρμάζ. Στο 64’ απείλησε η Άντερλεχτ, έχοντας δοκάρι σε σουτ του Νάχαρ.

Το τελικό σκορ των 90 λεπτών ήταν το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού με συνέπεια να οδηγηθούμε σε παράταση. Εκεί με δύο γκολ του Ασεαμπόνγκ οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το εις βάρος τους 1-0 και έφτασαν στη νίκη με 2-1 που τους χάρισε την πρόκριση στη φάση των 16 του UEFA Europa League.

Όσον αφορά στα αγωνιστικά πλάνα του προπονητής μας, Μάρκο Σίλβα, παρέταξε την ομάδα με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα, από αριστερά προς τα δεξιά, τους Μαζουακού, Ντα Κόστα, Μποτία και Ελαμπντελαουΐ. Καμπιάσο και Μιλιβόγεβιτς ήταν οι δύο κεντρικοί χαφ με τις ανασταλτικές αρμοδιότητες και μπροστά τους, σε δημιουργικό ρόλο, βρέθηκε ο Φορτούνης. Στα άκρα ήταν οι Πουλίδο και Ντουρμάζ και στην κορυφή της επίθεσης ο Ιντέγε.

Το «φιλμ» του αγώνα:
8’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ιντέγε να δέχεται κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και να πλασάρει αλλά ο εξερχόμενος Πρότο να σώζει με το σώμα.
9’ Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Θρύλο με τον Φορτούνη αυτή τη φορά. Και πάλι ο τερματοφύλακας της Άντερλεχτ «λέει» όχι αποκρούοντας την προσπάθεια του διεθνούς άσου από την αριστερή γωνία της μικρής περιοχής.
10’ Και νέα ευκαιρία για την ομάδα μας. Ο Ντουρμάζ σουτάρει με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής αναγκάζοντας τον Πρότο σε νέα εντυπωσιακή επέμβαση με τις γροθιές.
29’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Θρύλο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φορτούνη. Στο πέναλτι υπέπεσε (χέρι) ο Μπότζι.
48’ Ο Ιντέγε βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της Άντερλεχτ, μόνος απέναντι στον Πρότο, αλλά υποδεικνύεται λανθασμένα σε θέση οφ σάιντ.
52’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Πουλίδο. Οι ερυθρόλευκοι… έκρυψαν τη μπάλα και τελευταίος ο Ντομίνγκεζ την έστρωσε στον Μεξικανό για να κάνει το πλασέ και να στείλει τη στρογγυλή θεά χιλιοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι.
59’ Εξαιρετικός συνδυασμός των ερυθρολεύκων και σέντρα του Ομάρ από δεξιά με στόχο τον Φορτούνη στο 2ο δοκάρι. Ο διεθνής μέσος στοπάρει έξοχα με το στήθος αλλά πριν εκτελέσει με το αριστερό αμυντικός προλαβαίνει και διώχνει σε κόρνερ.
64’ Δοκάρι για την Άντερλεχτ σε δυνατό συρτό σουτ του Νάχαρ. Η μπάλα σταματάει στη ρίζα του δεξιού δοκαριού.
78’ Δυνατό δεξί σουτ του Ντομίνγκεζ, αποκρούει με τις γροθιές ο Πρότο.
89’ Ο Ασεανμπόνγκ βρίσκεται μόνος προ του Ρομπέρτο στο 2ο δοκάρι αλλά ο πορτιέρο του Θρύλου σώζει αποκρούοντας σε κόρνερ.
90+3’ Σουτ του Σεμπά εντός μεγάλης περιοχής και δεξιά, διώχνει με τις γροθιές ο Πρότο.
92’ Ο Ντεντόνκερ τραβάει από το χέρι τον Μποτία και τον ρίχνει στο έδαφος λίγο πριν εκείνος φτάσει στη μπάλα και τη στείλει προς τα δίχτυα. Όμως ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το ματς και όχι πέναλτι.
103’ Γκολ. Η Άντερλεχτ ισοφαρίζει με πλασέ του Ασεαμπόνγκ από τη μικρή περιοχή και πλάγια αριστερά.
106’ Δυνατό δεξί σουτ του Τσόρι εκτός περιοχής, ο Πρότο αποκρούει με τις γροθιές.
112’ Γκολ. Το 2-1 για την Άντερλεχτ σε αντεπίθεση με πλασέ του Ασεαμπόνγκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Μποτία, Ντα Κόστα, Ελαμπντελαουΐ, Καμπιάσο (67’ Ζντιέλαρ), Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Πουλίδο (83’ Σεμπά), Ντουρμάζ (51’ λ.τρ. Ντομίνγκεζ), Ιντέγε.
ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ (Μπέσνικ Χάσι): Πρότο, Ντεσάχτ, Μπότζι, Νάχαρ, Μπάτζι, Πρατ, Τζούρισιτς (82’ Σουάρες), Ασεαμπόνγκ, Μπούτνερ (91’ Νούιτινκ), Ντεντόνκερ (97’ Ντεφούρ), Οκάκα.

UEFA EUROPA LEAGUE 2015-16 * ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32 – 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ 1 – 2 * 25/2/2016 * 22.05
ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 29’ πεν. Φορτούνης / 103’, 112’ Ασεαμπόνγκ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χάντερ (Β. Ιρλανδία)
ΒΟΗΘΟΙ: Ρ. Στόρεϊ (Β. Ιρλανδία), Γκ. Εακίν (Β. Ιρλανδία)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Στ. Μπελ (Β. Ιρλανδία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35’ Μαζουακού, 57’ Μποτία, 69’ Ντομίνγκεζ / 9’ Ντεντόνκερ, 29’ Μπότζι, 45+2’ Μπούτνερ, 65’ Νάχαρ, 86’ Ασεαμπόνγκ, 88’ Μπάτζι